Archive for Wrzesień 24th, 2020

Cytat na dziś :)

czwartek, Wrzesień 24th, 2020

120125759_10157455714937681_1443697889879860587_o

Lubicie czytać książki o Poznaniu?

czwartek, Wrzesień 24th, 2020

W konkursie na najlepsze książki o Poznaniu wydane w roku 2019 nagrodę otrzymali:

  •  prof. Waldemar Łazuga z Wydział Historii UAM -„Portret rodziny z herbem we wnętrzu”, Wydawnictwo Poznańskie

ł1

Nieczęsto się zdarza, żeby trzy pokolenia jednej rodziny pisały diariusze. I żeby te diariusze prowadziły ze sobą rodzaj rozmowy. Przewijają się w nich nie tylko z trzech stron od wewnątrz oglądane pikantne nieraz tajemnice rodzinne, nie tylko nazwiska wielu utytułowanych rodzin, ich życia świątki, piątki i niedziele, ale także głośne wydarzenia historyczne oglądane i komentowane od salonów, a niekiedy od kuchni, przynosząc zaskakujące nieraz detale i jeszcze bardziej zaskakujące oświetlenia. Ta historia zaczyna się w XIX wieku, kończy w XXI. Nieledwie wczoraj.

 

  • dziennikarze -Filip Czekała i Tomasz Mikszo - „Pewuka. Cud nad Wartą”, Wydawnictwo Poznańskie

pewukaJest trochę sensacji i skandali, garść anegdot i masa ciekawostek. Gdzie znajdowała się największa restauracja w Polsce? Dlaczego pewnego łodzianina zamknięto w klatce i przetrzymywano w niej bez jedzenia przez 40 dni? Co siało zgorszenie wśród poznaniaków? Co robiła kopuła kościoła Świętego Marcina na wieży Górnośląskiej? Na te wszystkie pytania – i wiele więcej – znajdziecie odpowiedzi w tej książce.

  • ł. m.

Oni piszą, o nich piszą, my czytamy. Polecamy!

czwartek, Wrzesień 24th, 2020

Trudno być autorem książki. Bywa, że również jej bohaterem!

5

Emotikony – znaki, bez których ciężko jest sobie wyobrazić komunikację, zwłaszcza w erze internetowych komunikatorów, mają swoje święto właśnie dziś -19 września.

czwartek, Wrzesień 24th, 2020

Jest ich 845, choć regularnie używamy tylko kilku z nich. Codziennie na aplikacjach i Facebooku pojawiają się 5 miliardów razy. Emotikony i wyrosłe z nich emoji zmieniły sposób naszej komunikacji.
Książki sprawiają, że:
???? uśmiechamy się
???? płaczemy ze śmiechu
???? myślimy
???? uczymy się
???? płaczemy
???? smucimy się
Jakie jeszcze emocje towarzyszą Wam podczas czytania książek?
em.
em.

Coś dla fanów filmów dokumentalnych – już od jutra!

czwartek, Wrzesień 24th, 2020

f.

W programie części online znajdzie się prawie 120 wyjątkowych filmów z całego świata, sesje Q&A z najważniejszymi twórcami kina dokumentalnego, warsztaty oraz panele dyskusyjne. To będzie niezapomniana podróż przez całą naszą planetę, przynosząca wiedzę, ale dająca też możliwość wspólnego współodczuwania świata. Dlatego hasłem tegorocznej edycji, inspirowanym mową noblowską Olgi Tokarczuk, jest Z CZUŁOŚCI DO ŚWIATA!

więcej tutaj:     https://www.facebook.com/events/789402898526110/

Zapraszamy na nowe „Premiery tygodnia”*! Wpadła Wam któraś książka w oko?

czwartek, Wrzesień 24th, 2020

pr.
1. A. Lipczak, „Lajla znaczy noc”, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2020, data wydania: 25.08.2020
Przez osiem wieków na południu Hiszpanii istnieje założony przez Arabów wielokulturowy byt polityczny współtworzony przez muzułmanów, Żydów i chrześcijan. Średniowieczne Kordoba, Sewilla i Toledo to tętniące życiem metropolie, do których z całego świata ściągają kupcy, naukowcy i artyści. Tu wykonuje się pierwszy zabieg tracheotomii i rozwija astronomię, tu tworzy się wspaniałe biblioteki, tłumaczy greckich filozofów, pisze wielojęzyczną poezję, a polityką zagraniczną na muzułmańskim dworze kieruje żydowski dyplomata. W książce rozpiętej między historią a współczesnością i między esejem a reportażem autorka dekonstruuje popularne symbole Hiszpanii (flamenco, mozaiki, palmy), odsłaniając ich muzułmańsko-arabskie korzenie. Pokazuje, jak dzisiaj Andaluzja obchodzi się ze swym dziedzictwem. Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, ale też fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych… Al-Andalus to palimpsest, który przydaje się w myśleniu o dzisiejszym świecie.
2. A. Kaszuba-Dębska, „Bruno. Epoka genialna”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020, data wydania: 14.09.2020
Niepokojący, barwny portret Schulza – artysty niepowtarzalnego. Jako dziecko: piąty. Najmłodszy syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker. Po śmierci ojca i brata: jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń: wybitny. Jako nauczyciel: nieznoszący swojej pracy. Za sprawą Xięgi Bałwochwalczej: nazywany przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej: geniusz awangardy. W Drohobyczu: artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie: jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic. Pozostały po nim niekompletne listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła ścienne wykonane podczas wojny dla synka gestapowca. I miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego „Sklepach cynamonowych” słyszał każdy Polak.
3. D. Sumińska, „Dość”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020, data wydania: 16.09.2020
Dość! – krzyczy Dorota Sumińska, bo jak nikt inny rozumie zwierzęta i z dnia na dzień coraz bardziej nienawidzi ludzkości, która uważa się za ważniejszą od wszystkiego, co człowiekiem nie jest. Zasiada na tronie świata i chce być jego panem. Panem życia i śmierci. Dąży do podporządkowywania sobie innych żywych istot, stanowienia o ich wolności i przestrzeni do życia, godzinach snu, posiłku, wypróżniania się i zażywania cielesnych przyjemności; do zabierania im dzieci; do zmieniania ich życia w piekło. Gdy takie traktowanie dotyczy samego człowieka, bez ogródek nazywamy je zbrodnią, bestialstwem, mordem. A jednocześnie ze zniewolenia i zabijania zwierząt uczyniliśmy dochodowy interes. To książka protest. Książka manifest. Krzyk „suki w ludzkiej skórze” – jak pisze o sobie Sumińska. Do bólu prawdziwy, gorzki i bolesny głos w sprawie zwierząt i ludzi, dobitny niczym Głód Caparrósa.
* Opisy książek i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawców

Wytrawnym i zainteresowanym czytelnikom, zwłaszcza przyszłym studentom Filologii Polskiej i Klasycznej – szczególnie polecamy!

czwartek, Wrzesień 24th, 2020

mj mj1
23 sierpnia 2020 r. wieczorem zmarła w Warszawie prof. Maria Janion, jedna z najwybitniejszych polskich humanistek, polska historyczka literatury, krytyczka literacka specjalizująca się w historii polskiego i europejskiego romantyzmu, profesor nauk humanistycznych, członkini Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Badaczka polskiej kultury XIX i XX wieku. Autorka ponad dwudziestu książek o zasadniczym znaczeniu dla refleksji o polskiej tożsamości, a także kilkuset studiów, artykułów, szkiców i recenzji.
Krytyczka polskich mitów narodowych, polskiego kultu wojny, żołnierza, bohaterstwa, militarnych zrywów, martyrologii.
W latach 2000–2004 przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.
W 2007 finalistka tej nagrody za książkę Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury.
Feministka, krytyczka rasizmu, antysemityzmu, homofobii i mizoginii.
Pogrzeb prof. Marii Janion na Powązkach Wojskowych 4 września był niezwykłym wydarzeniem. Zabrakło wprawdzie władz państwowych, ale licznie stawili się jej przyjaciele, współpracownicy i uczniowie. Pani Profesor, papieżyca, mistrzyni, generał Misia, Syzyfka – każde pokolenie jej uczniów miało dla niej swoje określenie. W naszej szkolnej bibliotece znajdziecie książki prof. Marii Janion.
Jeżeli chcecie poczytać więcej – polecamy:

Navigation

Search

Archives

Wrzesień 2020
P W Ś C P S N
« cze   paź »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes