Archive for marzec, 2012

Prof. Jerzy Fiećko naszym gościem

poniedziałek, 26 marca, 2012

Na zaproszenie prof. Marii Koźlarek – 14 marca 2012 gościliśmy profesora Jerzego Fiećko, który objaśniał maturzystom arkana literatury romantycznej i zachęcał do studiowania filologii polskiej na UAM.

Jerzy Fiećko (ur. 1960) – prof. dr hab., historyk literatury w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zajmuje się literaturą i historią XIX w., w szczególności twórczością Krasińskiego i Mickiewicza, pamiętnikami zesłańczymi i dziejami zsyłek, polską i obcą „rusologią”. Autor m.in. książek Rosja, Polska i misja zesłańców (Poznań 1997) i Rosja Krasińskiego. Rzecz o nieprzejednaniu (Poznań 2005). Interesuje się polityką, sztuką, sportem. Podróżuje rzadziej, niż powinien, najlepiej wspomina wizyty w Nowym Jorku, Barcelonie, Irkucku, Archangielsku i Lwowie. Miłośnik Wilna.

źródło: http://www.uczelnieinfo.pl/index.php/component/content/article/11-materialy-do-matury-wiecej/127-jerzy-fiecko-ur-1960–prof-dr-hab-historyk-literatury-w-instytucie-filologii-polskiej-uniwersytetu-im-adama-mickiewicza

21 marca obchodzimy… Światowy Dzień Poezji

wtorek, 20 marca, 2012

ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku. Święto ma na celu promowanie pisania poezji, publikowania, czytania oraz nauczania.

Poezja w dzisiejszych czasach, nie ma lekko musi zmierzyć się z nowoczesnym, zmechanizowanym, stechnologizowanym światem pełnym sztuczności. Żyjemy w XXI wieku, gdzie losy jednostek niewiele znaczą. Czy w społeczeństwie racjonalnych zimnych ludzi, będzie dalej miejsce dla dla wrażliwych poetów – uskrzydlonych Ikarów?

Główne uroczystości corocznie odbywają się we Francji w Paryżu, gdzie od lat pielęgnowana jest tradycja festiwali poetyckich. Dzień Poezji świętuje się w Grecji w Delfach i Atenach, także w innych krajach: Hiszpanii, Niemczech, Belgii, Japonii, a w ostatnich latach również w Polsce. Patronem polskich imprez są Stowarzyszenia Literackie. W całej Polsce odbywają się imprezy: „Noce Poetów” oraz konkursy „Slam Poetry”, mające na celu propagowanie twórczości uznanych i początkujących poetów.

Poezja jest mało widoczną, lecz znaczącą gałęzią naszego życia. Życie niesie chwile, w których wrażliwy człowiek musi się zderzyć z rzeczywistością, zachwycić lub oburzyć, by po chwili powrócić do codzienności. Każdy poeta nosi w sobie wizję, obraz, który oprawia w słowa.

Tadeusz Różewicz napisał:

„Prawdziwą ojczyzną poety jest jego język,

bowiem poeta nosi swój świat ze sobą”.

Poezja walczy o swoje miejsce marzeniami, bo gdyby nie te marzenia nie miałaby szans przetrwać.

Życzmy wszystkim poetom w dniu ich święta, wersów pełnych skrzydeł oraz oby dalej poezja towarzyszyła nam w życiu.

źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/21_marca_obchodzimy_swiatowy_dzien_poezji_227538-2–1-d.html

100 lat dla…

wtorek, 6 marca, 2012

Dziś Gabriel García Márquez kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1982 za powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu

OBCHODZI 85 URODZINY

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem.

Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu.

Nie biegnij za szybko przez życie bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Garc%C3%ADa_M%C3%A1rquez

Tydzień E-książki 2012 w bibliotece !!!

wtorek, 6 marca, 2012

Minęło już ponad 40 lat od czasu, kiedy światło dzienne ujrzała pierwsza e‑książka. Najlepszą okazją, by to uczcić jest zbliżający się międzynarodowy Tydzień E‑książki — w tym roku od 4 do 10 marca. Tydzień e‑książki obchodzi się na świecie od 2004 roku. Wówczas opinia publiczna i media były ostrożne wobec e‑booków. Utrudniało to promocję, dlatego postanowiono zorganizować Tydzień E‑książki.

Chcemy, aby Tydzień E‑książki stał się okazją do zapoznania się z e‑bookami dla osób, które do tej pory nie miały ku temu okazji. Dla fanów elektronicznych publikacji to natomiast powód do zarażania innych swoją pasją. 🙂

Biblioteka udostępnia komputery, na których także można czytać e‑książki. Oprócz tego mamy przecież biblioteki cyfrowe, które warto promować:)

Wybór legalnych źródeł darmowych e-booków

Polskie

Wolne Lektury: http://wolnelektury.pl

– biblioteka cyfrowa tworzona przez Fundację Nowoczesna Polska; oferująca lektury szkolne

i inne książki. Lektury są uzupełnione o komentarze i – dla wygody użytkownika – udostępniane w kilku formatach (w tym niektóre w mp3 – do odsłuchania).

Federacja Bibliotek Cyfrowych: http://fbc.pionier.net.pl

– korzystając z zamieszczonej na stronie wyszukiwarki, przeszukujemy zasoby 60 bibliotek cyfrowych tworzonych przez biblioteki, uczelnie, archiwa, muzea i ośrodki badawcze.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona: http://polona.pl

– biblioteka cyfrowa oferująca zdigitalizowane teksty literackie, naukowe, dokumenty historyczne, czasopisma, fotografie i inne, których oryginały znajdują się w Bibliotece Narodowej.

Otwórz Książkę: http://otworzksiazke.pl

– cyfrowa kolekcja współczesnych książek naukowych – przede wszystkim tych, do których dostęp jest utrudniony, np. przez brak dostępności na rynku w formie drukowanej.

Darmowe książki w sklepie cyfrowaszafa.pl: http://www.cyfrowaszafa.pl/bezplatne-c-15_17.html

– zbiór darmowych e-booków dostępnych w sklepie internetowym cyfrowaszafa.pl; znajdziemy tam książki należące do klasyki literatury polskiej i światowej.

Polskie książki w Feedbooks.com: http://www.feedbooks.com/list/1915

– lista darmowych polskich e-booków dostępnych w serwisie Feedbooks.com; w serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek.

Zagraniczne

Europeana: http://europeana.eu

– jedna z największych kolekcji e-książek oraz innych cyfrowych materiałów pochodzących z europejskich bibliotek, muzeów, archiwów i innych. Wśród zasobów można znaleźć między innymi pamiętniki, czasopisma, listy i książki z całej Europy.

Project Gutenberg: http://gutenberg.org

– pierwszy w Internecie zbiór darmowych, pełnych e-booków. Znajdują się tu książki nieobjęte prawami autorskimi, a także materiały, których autorzy wyrazili zgodę na publikację.

Darmowe książki w FeedBooks: http://www.feedbooks.com/publicdomain

– w serwisie publikowana jest nowa literatura, umieszczana tam przez autorów książek. Wiele z nich jest publikowanych za darmo.

Google Books: http://books.google.com/books

– projekt firmy Google, skupiający się na gromadzeniu książek i czasopism w formie cyfrowej.

Na stronie znajduje się wygodny czytnik, umożliwiający przeglądanie książek w przeglądarce. Niektóremateriały dostępne są do ściągnięcia w formie pliku PDF.

Open Library: http://openlibrary.org/

– internetowy katalog książek oraz e-książek. Strona zawiera informacje o ich lokalizacji w bibliotekach (głównie amerykańskich), a oprócz tego umożliwia przeglądanie, pobieranie i czytanie ebooków.

Bardzo prosty czytnik plików ePUB on-line: http://magicscroll.net (nie wymaga instalacji)

Do odczytywania plików DjVu można pobrać program lub wtyczkę ze strony: http://djvu.pl/

źródło: http://bibliosfera.net/eksiazki-2012/

Tomasz Jastrun w Poznaniu

wtorek, 6 marca, 2012

13 marca 2012 (wtorek), godz.17.30 Filia Wildecka Biblioteki Raczyńskich, ul. Robocza 4

Tomasz Jastrun (ur. 15 września 1950 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, eseista, reporter i krytyk literacki.

Syn poety Mieczysława Jastruna i poetki Mieczysławy Buczkówny.

Był stałym felietonistą paryskiej „Kultury”, gdzie publikował pod pseudonimami Witold Charłamp i Smecz. Na jej łamach, pod pseudonimem Smecz, rozpoczął serię felietonów Z ukosa, które następnie kontynuował w „Rzeczpospolitej” i „Newsweeku” (od czerwca 2007). Pracował także w redakcji „Tygodnika Kulturalnego”. Współpracował z „Twoim Stylem” (felietony Notatnik erotyczny). Obecnie (marzec 2009) pracuje w redakcji „Zwierciadła”, gdzie publikuje felietony „Czułym okiem” oraz współpracuje z tygodnikiem „Newsweek”.

Należał do „Solidarności”. W stanie wojennym ukrywał się przez rok. Był internowany. Redagował w drugim obiegu pismo literackie „Wezwanie” (1982–1988). W latach 1990–1994 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Sztokholmie oraz attaché kulturalnym w Szwecji. Zasiadał w konwencie Ruchu Stu. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jest jednym z inicjatorów protestu przeciwko drastycznemu w formie projektowi (autorstwa prof. Mariana Koniecznego) warszawskiego pomnika ofiar rzezi wołyńskiej dokonanej na polskiej ludności cywilnej przez ukraińskich nacjonalistów z UPA.

Jest dyslektykiem.

30 czerwca 2008 odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Jastrun

ZAPROSZENIE

wtorek, 6 marca, 2012

Wieczór z poezją Tomasa Tranströmera – Literacki Nobel 2011.

O twórczości i spotkaniach z Noblistą opowie Tomasz Jastrun – poeta, prozaik, eseista; wiersze recytować będzie Andrzej Seweryn– jeden z najwybitniejszych aktorów polsko-francuskich.

Prowadzenie prof. Ryszard K. Przybylski.

12 marca 2012 (poniedziałek), godz.19.00

Malarnia – Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10

Prosimy o zgłoszenia – czekamy w bibliotece

O miłości można bez końca. Wieczór z profesorem Piotrem Śliwińskim

poniedziałek, 5 marca, 2012

Wydawałoby się, że dialog pomiędzy  młodzieżą a  starszym pokoleniem ( w osobach nauczycieli naszej szkoły oraz  szkół poznańskich) będzie trudny. Ku zaskoczeniu  wszystkich uczestników, nie potrafiliśmy go skończyć. Pan prof. P. Śliwiński nieoceniony erudyta, znawca poezji,  doskonale odnalazł się w roli „eksperta od miłości” ;). Uczniowie chętnie i bez skrępowania wypowiadali się na temat roli poezji i miłości w ich życiu. Pod czujnym okiem Profesora próbowali interpretować  i analizować  wiersz Tadeusza Różewicza „Walentynki”.

Poezja daje wolność!

– to słowa Profesora, z którymi nie polemizujemy!

Profesor Śliwiński o roli książki i biblioteki w jego życiu – poczytajcie na

http://wyborcza.pl/1,115412,9783141,Czytamy_w_Polsce__Piotr_Sliwinski__Kto_nam_kradnie.html

Navigation

Search

Archives

marzec 2012
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes