Archive for listopad, 2011

Biblioteka zaprasza…Salon u Raczyńskich – wieczór z twórczością Orhana Pamuka

środa, 30 listopada, 2011

6 grudnia (wtorek) 2011 r., godz. 19:00– wyjątkowo Salon u Raczyńskich, czyli chwil kilka z poezją i prozą laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literaturywieczór z twórczością Orhana Pamuka, odbędzie się w Malarni Teatru Polskiego, ul. 27 Grudnia 8/10.

Fragmenty prozy zaprezentuje Danuta Stenka, o twórczości noblisty i tłumaczeniach na język polski opowie Anna Akbike-Sulimowicz – autorka przekładów O. Pamuka oraz Lech Raczak –  reżyser, profesor wizytujący w pracowni Zjawisk Teatralnych poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego.

Prowadzenie: Ewa Obrębowska-Piasecka.

Bibliografia pisarza:

żródło: http://www.bracz.edu.pl, www.wikipedia.pl

Czekamy na Wasze zgłoszenia!!!

Biblioteka poleca…

środa, 30 listopada, 2011

W najbliższy czwartek 1 grudnia, godz. 18.00, Sala Czerwona Pałacu Działyńskich, Stary Rynek 78/79

odbędzie się dyskusja pt. Między życiem a biografią. O tym jak współcześnie pisze się biografie, czy ich autor ma prawo ujawniać najbardziej intymne fakty z życia swojego bohatera, a także skąd bierze się ogromna popularność tego gatunku w ostatnich latach, rozmawiać będą: Agata Tuszyńska (autorka m.in. książek  Singer. Pejzaże pamięci Oskarżona: Wiera Gran), Wojciech Bonowicz (autor biografii o księdzu Józefie Tischnerze), Janusz Degler (Witkacego portret wielokrotny) oraz Ryszard K. Przybylski (Być i pisać. O prozie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego”).
Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Śliwiński.

żródło: www.epoznan.pl

Na zgłoszenia udziału w spotkaniu czekamy w bibliotece szkolnej

Spotkanie autorskie z Lechem Konopińskim

wtorek, 22 listopada, 2011

Miłośnikom haiku i wszystkim piszącym poetom 😉

polecam gorąco książkę Pana Lecha Konopińskiego.

Życzymy wielu twórczych inspiracji

Dostępna w naszej bibliotece !!!

Zapraszamy na spotkanie

wtorek, 15 listopada, 2011

Wszystkich zainteresowanych historią naszej dzielnicy zapraszamy do SPOTu 29 listopada (wtorek) godz. 17.30, ul. Dolna Wilda 87.

Magdalena Mrugalska-Banaszak doskonale jest już znana miłośnikom książki pięknej i nietuzinkowej – chociażby za sprawą wspaniałego „Śledztwa w sprawie króla smalcu” – wydawniczej perły, która otrzymała tytuł „Najlepszej książki historycznej wortalu Granice.pl”. Autorka ta potrafi wspaniale opowiadać o historii czy o życiu codziennym przed laty, dobierając równocześnie wspaniałe ilustracje. Wydawnictwo Święty Wojciech zaś potrafi zadbać o niesamowicie atrakcyjną oprawę graficzną, co sprawia, że książki te czyta się i przegląda z jeszcze większą przyjemnością.

Podobnie ma się sprawa z najnowszą książką Magdaleny Mrugalskiej-Banaszak – z otwierającym serię „Poznaj Poznań” albumikiem „Ratusz”. Jak łatwo się domyślić, autorka po raz kolejny zagłębia się w przeszłość Poznania, tym razem starając się omówić serce miasta – renesansowy ratusz.

Tym razem autorka zajęła się Wildą.

Na zgłoszenia czekamy w bibliotece.

Haiku – japońska sztuka walki ze słowem

poniedziałek, 14 listopada, 2011

Czy wiecie co to haiku?

17 sylab i krótka refleksja nad życiem

W wikipedii czytamy:

haiku – żartobliwy wers

Twórcą haiku jest Matsuo Bashō. W Japonii okresu Edo komponowanie poezji należało do rozrywek osób wykształconych, dlatego także Bashō komponował wiersze w najpopularniejszym wówczas stylu haikai na spotkaniach towarzyskich oraz notował wierszem wrażenia w swoim dzienniku. Wers wyjściowy haikai no renga – żartobliwej pieśni wiązanej jest najważniejszą częścią utworu, ponieważ określa jego tematykę i nastrój. Proces kompozycji wyglądał następująco:

  • układano hokku o liczbie sylab: 5 + 7 + 5 (pisanych w jednej linijce)
  • odpowiedzią na to było waki (dosł. kolejny wers) o liczbie sylab 7 + 7 (również w jednej linijce)
  • w powyższy sposób powstawała pierwsza zwrotka
  • analogicznie komponowano kolejne zwrotki.

Najczęściej pieśni wiązane komponowane były grupowo jako rozrywka towarzyska. Wers wyjściowy układała osoba najbardziej poważana w towarzystwie, po czym każdy uczestnik po kolei wymyślał następny wers, a całość była notowana. Matsuo Bashō chciał w swoich pamiętnikach szybko zanotować chwilowe wrażenia, jakich doświadczał, dlatego zaczął spisywać tylko wersy wyjściowe haikai (można ten sposób notowania myśli porównać do Lapidariów Kapuścińskiego), by ostatecznie dojść do wniosku, że mogą być samodzielna formą poetycką.

Słowo haikai oznacza żart i rzeczywiście pierwsze utwory haikai no renga, ze względu na m.in. użycie języka kolokwialnego były żartobliwe i lekkie w porównaniu z klasyczną poezją tanka, jednak poziom żartu różnił się w zależności od twórcy. Haikai wśród ogółu stało się medium treści wulgarnych, ale wybitni poeci tego nurtu posługiwali się inteligentnym humorem. Matsuo Bashō natomiast odrzucił humor na rzecz impresji, wzruszenia, kontemplacji przyrody.

Do najwybitniejszych twórców haiku zalicza się następujących poetów: Matsuo Bashō (1644-1694), Yosa Buson (1716-1783), Kobayashi Issa (1763-1828), Masaoka Shiki (1867-1902).

Współczesne haiku

We współczesnej Japonii haiku jest nadal chętnie (a przede wszystkim powszechnie) uprawianą formą poezji, co znajduje swój wyraz w programach telewizyjnych na temat haiku, wierszach czytelników publikowanych w gazetach codziennych lub w ogólnokrajowych konkursach haiku. Na przykład japońska firma Itoen produkująca herbatę marki Ōi Ocha organizuje doroczny konkurs haiku, w którym nagrodą, poza pieniędzmi, jest publikacja zwycięskich utworów na etykietach butelek z herbatą (przez cały rok). Do chwili obecnej przeprowadzono 19 edycji, od początku przyjmując zgłoszenia w językach japońskim i angielskim (przyznawana jest osobna nagroda dla haiku po angielsku).

Haiku jest związane z filozofią zen, która w sztuce zakłada operowanie paradoksem, subtelność, estetyczny minimalizm i wyzbycie się własnego ja. Najlepsze haiku często świadomie nie pozwalają na jakąkolwiek konkretną interpretację, a jednak pozostawiają w odbiorcy ulotne, refleksyjne odczucie, które chciał przekazać poeta.

Haiku tworzone elektronicznie

Jak donosi najbardziej znany brytyjski tygodnik popularnonaukowy New Scientist z pierwszej połowy stycznia 2008, dr Naoko Tosa, wykładowczyni Academic Center for Computing and Media Studies uniwersytetu w Kioto (Japonia) opracowała program komputerowy, który na podstawie trzech słów zaproponowanych przez użytkownika tworzy haiku, które następnie może być przez niego dopracowane. Program uczy się na tej podstawie jego preferencji, co wykorzystuje przy tworzeniu kolejnych utworów.

W następnym odcinku –  relacja ze spotkania autorskiego z Lechem Konopińskim

Rekomendujemy kolejny numer „Stańczyka”

poniedziałek, 14 listopada, 2011

Navigation

Search

Archives

listopad 2011
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes