Archive for Październik, 2017

Zapraszamy na spotkanie do Biblioteki Raczyńskich

wtorek, Październik 17th, 2017

holownia-poziom

Spotkanie z Szymonem Hołownią         20 października (piątek), godz. 17.00 sala 1

Szymon Hołownia to polski dziennikarz, publicysta, dwukrotny laureat nagrody Grand Press. Szerszej publiczności znany jako prowadzący programu telewizyjnego „Mam Talent!” i „Mamy Cię!”. Pojawia się również w programie „Dzień Dobry TVN”, przygotowując prasówkę. Były dyrektor programowy Religia.tv.

więcej czytaj na: https://www.tygodnikpowszechny.pl/szymon-holownia-instrukcja-obslugi-solniczki-nowa-ksiazka-148069

Literacki Nobel przyznany!

poniedziałek, Październik 9th, 2017

Nobla 2017 w dziedzinie literatury otrzymał Kazuo Ishiguro. Komitet Noblowski zdecydował, że nagroda pieniężna (w wysokości ponad 4 mln złotych – przyp. red.), okolicznościowy medal i dyplom trafiły do brytyjskiego pisarza pochodzenia japońskiego. 5 października członkowie komisji zwołali w Sztokholmie konferencję prasową, podczas której uzasadnili swój tegoroczny wybór. Eksperci takiego werdyktu się nie spodziewali.

Mimo iż wybór laureata tegorocznego Nobla 2017 z dziedziny literatury można uznać za kontrowersyjny, to Kazuo Ishiguro nie jest pisarzem anonimowym na polskim rynku. Do tej pory sześć jego powieści oraz zbiór opowiadań, pt. „Pogrzebany olbrzym”. Z kolei powieść „Okruchy dnia” została przeniesiona na duży ekran w 1993 roku. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa.

Co ciekawe, wśród szerszego grona kandydatów do tegorocznej nagrody Nobla eksperci wymieniali nazwiska dwóch polskich twórców: Adama Zagajewskiego i Olgi Tokarczuk.

Nagroda za udział w Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam, jak czytam”

poniedziałek, Październik 2nd, 2017

Jak nie1 czerwca 2017 r.badaliśmy pojemność biblioteki szkolnej. Tym razem, nie liczyliśmy ile książek znajduje się na półkach, ale ilu uczniów jesteśmy w stanie jednocześnie zmieścić w lokalu naszej biblioteki.

Wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.

Z naszego zaproszenia skorzystali uczniowie klas pierwszych i drugich. W sumie między regałami” upchnęliśmy 150 czytelników. To swoisty rekord czytania w jednej chwili, na małej przestrzeni. Dziękujemy za Wasz  odzew i udział.

Organizator przysłał nam podziękowanie i nagrodę (3 książki) za udział w Akcji :)

IMG

nagroda 2017

Nike po raz 21

poniedziałek, Październik 2nd, 2017

nike

Nagroda literacka NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego.

Literacka Nagroda Nike w tym roku została wczoraj przyznana po raz 21. Uroczysta gala odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić, nie można jej też nie przyznać. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Wyborcza” i Fundacja Agory. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe.

Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.

W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.

Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu.

LISTA FINALISTÓW LITERACKIEJ NAGRODY NIKE:
W kategorii powieść: „Serce” Radki Franczak i „Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy.
W kategorii poezja: „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej i „Włos Bregueta” Jacka Podsiadło. „Mały, polski Nobel”.
W kategorii esej: „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego i „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman.
W kategorii reportaż: „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza. (http://www.tvn24.pl)
Zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike 2017 został Cezary Łazarewicz za reportaż „Żeby nie było śladów”.

Navigation

Search

Archives

Październik 2017
P W Ś C P S N
« cze   lis »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes