Archive for the ‘Regulamin Biblioteki’ Category

Regulamin biblioteki V LO

środa, 4 września, 2019

Załącznik do Zarządzenia Dyrektora z dnia 20 października 2022 r.

Regulamin biblioteki szkolnej

V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu

 

Użytkownicy biblioteki

§1

  1. Ze zbiorów biblioteki szkolnej mogą korzystać :
  2. a) uczniowie,
  3. b) nauczyciele zatrudnieni w szkole,
  4. c) inni pracownicy szkoły,
  5. d) rodzice uczniów.
  6. Użytkownicy biblioteki zobowiązani są zapoznać się z postanowieniami Regulaminu zanim rozpoczną korzystanie ze zbiorów.

Zasady korzystania z biblioteki

§2

  1. Użytkownicy biblioteki przed rozpoczęciem korzystania ze zbiorów podlegają rejestracji.

     2.Uczniowie szkoły są rejestrowani na podstawie dostarczonych do biblioteki list zgodnych z listą klasy     zamieszczoną w dzienniku elektronicznym.

  1. Osoby wymienione w § 1. ust. 1 lit. a, b, c, d podlegają rejestracji podczas pierwszych odwiedzin w bibliotece. Nie istnieje obowiązek rejestracji, jeżeli czytelnik zamierza korzystać ze zbiorów na miejscu.
  2. Nauczyciel bibliotekarz ma prawo sprawdzić aktualność danych osobowych przy każdej pierwszej wizycie czytelnika w nowym roku szkolnym.
  3. Nauczyciel bibliotekarz może przyznać uczniom biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki dodatkowe punkty z zachowania w semestrze na podstawie Regulaminu Punktowego Systemu Oceniania Zachowania Ucznia w V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej.
  4. Osoba zarejestrowana jest zobowiązana do przestrzegania regulaminu biblioteki.
  5. §3
  1. Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.30 oraz na okres ferii i wakacji letnich.
  2. Każdy użytkownik odwiedzający bibliotekę zgłasza swoje przybycie bibliotekarzowi określając jednocześnie, w jaki sposób zamierza korzystać z biblioteki:
  3. a) wypożyczać książki i inne materiały biblioteczne,
  4. b) korzystać ze zbiorów na miejscu (w czytelni),
  5. c) korzystać z komputera, drukarki, kserokopiarki, dostępu do Internetu.
  6. Każdy użytkownik biblioteki szkolnej zobowiązany jest do przestrzegania zasad porządkowych określonych przez nauczyciela bibliotekarza.

§4

  1. Biblioteka udostępnia zbiory zgodnie z ich przeznaczeniem.
  2. Do domu wypożyczane są lektury, inne książki i wydawnictwa popularnonaukowe na okres 30 dni. Uczeń może posiadać na swym koncie wiele książek, w tym najwyżej 3 lektury. O ilości pozostałych książek decyduje nauczyciel bibliotekarz. Większą ilość książek mogą wypożyczyć uczniowie przygotowujący się do konkursów, olimpiad itp. oraz uczniowie klas maturalnych.
  3. Na wniosek czytelnika bibliotekarz może przedłużyć czas wypożyczenia książek i innych materiałów bibliotecznych, o ile nie ma na nie zapotrzebowania ze strony innych użytkowników biblioteki.
  4. Za przetrzymywanie książek lub innych materiałów bibliotecznych bibliotekarz ma prawo:
  5. a) zgłosić do wychowawcy fakt łamania regulaminu,
  6. b) wstrzymać wypożyczenia aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji,
  7. c) wpisać punkty ujemne z zachowania:

– 10 punktów za nieoddane pozycje, które były wypożyczone na czas wakacji – do 30.09 każdego roku szkolnego;

– do 20 punktów za nieoddane pozycje, które były wypożyczone w I semestrze danego roku szkolnego – do daty wystawienia ocen semestralnych;

– do 20 punktów za nieoddane pozycje, które były wypożyczone w II semestrze danego roku szkolnego – do daty wystawienia ocen końcoworocznych (na podstawie Regulaminu Punktowego Systemu Oceniania Zachowania Ucznia w V Liceum Ogólnokształcącym im. Klaudyny Potockiej).

  1. Wszyscy uczniowie kończący naukę w szkole, którzy wypożyczyli książki z biblioteki szkolnej są zobowiązani do ich zwrotu, w terminie ustalonym przez nauczyciela bibliotekarza.

§5

W wypożyczalni i magazynie książek umożliwiony jest wolny dostęp do półek.

§6

  1. Udostępnianie materiałów bibliotecznych podlega rejestracji.
  2. Książki wypożyczane do domu bibliotekarz zapisuje w komputerowej bazie czytelników. Zwrot wypożyczonych książek bibliotekarz potwierdza w ten sam sposób.
  3. W podobny sposób rejestruje się wypożyczenia innych materiałów bibliotecznych.
  4. Wypożyczenia książki lub innych materiałów bibliotecznych można dokonać tylko osobiście. Nauczyciel dokonujący wypożyczenia materiałów potrzebnych mu do prowadzenia lekcji może zrobić to za pośrednictwem wyznaczonego do tego celu ucznia. Wtedy jednak nauczyciel odpowiada za wypożyczenie. Zostaje ono odnotowane na jego koncie. Wypożyczający w imieniu nauczyciela materiały uczeń zobowiązany jest do podania bibliotekarzowi swojego nazwiska i klasy.
  5. Nauczyciel bibliotekarz pilnuje przestrzegania zasad porządkowych we wszystkich pomieszczeniach biblioteki, które stanowią integralną całość. Na terenie biblioteki, a szczególnie w pomieszczeniu czytelni, obowiązuje cisza. Nie wolno w bibliotece, a szczególnie w czytelni, jeść i pić. W bibliotece nie przechowuje się też ubrań ani żadnych innych rzeczy osobistych uczniów.
  6. Nauczyciel bibliotekarz pomaga wszystkim użytkownikom w korzystaniu z biblioteki, a przede wszystkim :

– udziela pomocy w korzystaniu z warsztatu informacyjnego biblioteki,

– udziela informacji bibliotecznych i rzeczowych na zadany temat,

– pomaga w poszukiwaniu materiałów bibliotecznych,

– doradza w wyborach czytelniczych.

Zasady współpracy z innymi bibliotekami i instytucjami kultury

§7

  1. Nauczyciel bibliotekarz może pozyskiwać zbiory wycofane z innych bibliotek i ośrodków kultury oraz przekazywać własne wycofane zbiory na ich rzecz.
  2. Nauczyciel bibliotekarz proponuje i zachęca za pośrednictwem strony internetowej biblioteki szkolnej i fanpage biblioteki oraz wykorzystując pocztę elektroniczną – do udziału w imprezach czytelniczych i kulturalnych odbywających się w instytucjach kultury miasta Poznania.

Zasady rozliczeń z czytelnikami

§8

  1. Każdy czytelnik jest zobowiązany do poszanowania i dbania o wypożyczone książki i inne materiały biblioteczne, a w przypadku ich uszkodzenia, zniszczenia lub zagubienia – do naprawienia szkody.
  2. Przez uszkodzenie książki oraz innych materiałów bibliotecznych rozumie się ich nieumyślne zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie, umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystywanie. Na żądanie bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych, jest zobowiązany książkę naprawić.
  3. Przez zniszczenie książki lub innych materiałów bibliotecznych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość ubytkową książki lub innych materiałów bibliotecznych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.
  1. Za zniszczenie książki użytkownik zobowiązany jest przekazać bibliotece nowo zakupiony egzemplarz zniszczonego dzieła, przekazać bibliotece inne, uzgodnione z bibliotekarzem dzieło, niezbędne dla biblioteki, nowo zakupione w wartości nie niższej niż trzykrotna wartość zniszczonego materiału bibliotecznego.
  2. W przypadku zniszczenia lub zagubienia części dzieła (tomu, zeszytu) stanowiącego całość wydawniczą, użytkownik jest zobowiązany odkupić całość dzieła, lub oddać do biblioteki cały odkupiony komplet. Czytelnik nie może rościć sobie prawa do pozostałych części zdekompletowanego przez siebie wydawnictwa.
  3. Po odnalezieniu przez czytelnika zagubionych materiałów bibliotecznych nie może on domagać się zwrotu zadośćuczynienia dokonanego na rzecz biblioteki.
  4. §9
  1. Rzeczywistą wartość książki lub innych materiałów bibliotecznych ustala się na podstawie ceny inwentarzowej w porównaniu do aktualnej ceny rynkowej danego dzieła.
  2. W przypadku konieczności wyceny materiałów nabytych w roku bieżącym, za wartość przyjmuje się wartość inwentarzową.
  3. W przypadku konieczności wyceny materiałów nie wpisanych do inwentarza, zwłaszcza czasopism, za wartość rzeczywistą przyjmuje się aktualne ceny handlowe.

Zasady współpracy przy tworzeniu strony internetowej biblioteki i fanpage biblioteki

§10

  1. Nauczyciel bibliotekarz popularyzuje czytelnictwo wśród uczniów poprzez umieszczanie na bieżąco informacji na stronie internetowej biblioteki (m.in o nowościach wydawniczych, bestsellerach, nagrodach literackich, konkursach, wydarzeniach kulturalnych i czytelniczych). Informuje również o nowościach zakupionych do biblioteki szkolnej oraz ewentualnych brakach w często wypożyczanych pozycjach.
  2. Biblioteka promuje osiągnięcia uczniów, absolwentów i nauczycieli umieszczając informacje na stronach internetowych.
  3. Użytkownik biblioteki może zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi informacje dotyczącą swoich osiągnięć przeznaczoną do publikacji na stronie internetowej
  4. Użytkownik biblioteki nie może bez wiedzy nauczyciela bibliotekarza publikować swoich materiałów na ww. stronach.

Postanowienia końcowe

§11

  1. Interpretacja postanowień Regulaminu przysługuje nauczycielowi bibliotekarzowi.
  2. Sprawy sporne pomiędzy nauczycielem bibliotekarzem a użytkownikiem biblioteki rozstrzyga dyrektor szkoły.
  3. Organem uprawnionym do zmiany Regulaminu jest dyrektor szkoły.
  4. Zasady korzystania ze stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu reguluje Regulamin korzystania z Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu.

Regulamin korzystania z czytelni

Przepisy BHP

§1

  1. Nie wolno dotykać skrzynki z bezpiecznikami.
  2. Zabronione są wszelkie manipulacje przy okablowaniu zasilającym i sieciowym.
  3. Nie wolno podłączać ani odłączać od komputera żadnych przewodów i kabli.
  4. Nie wolno włączać do gniazd zasilających żadnych innych urządzeń.

Zasady korzystania z komputerów

§2

  1. Ze stanowisk komputerowych mogą korzystać wszyscy użytkownicy biblioteki w godzinach otwarcia biblioteki.
  2. Stanowiska komputerowe w bibliotece służą wyłącznie celom edukacyjnym, poszukiwaniom materiałów w multimedialnych programach edukacyjnych, w zasobach Internetu, wykorzystaniu prac dla nauki własnej i na zajęcia edukacyjne.
  3. Uczniowie mogą używać własnych pamięci przenośnych i płyt CD za zgodą bibliotekarza. Przy korzystaniu z tych nośników uczeń ma obowiązek sprawdzania ich programami antywirusowymi.
  4. Użytkownik komputera musi posiadać elementarną znajomość obsługi komputera i programu. Nauczyciel bibliotekarz nie ma obowiązku obsługiwania wypożyczonego przez użytkownika programu lub udzielania stałej pomocy w tworzeniu dokumentów. Może udzielić pomocy, jeśli aktualnie dysponuje czasem.
  5. Przy jednym stanowisku może znajdować się tylko jedna osoba.
  6. Wszelkie uszkodzenia lub nieprawidłowości w pracy komputera należy natychmiast zgłaszać bibliotekarzowi.
  7. Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni, wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.
  8. W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad bibliotekarz ma prawa do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika.
  9. Po zakończeniu pracy przy komputerze uczeń zobowiązany jest do usunięcia zapisanych przez siebie plików.
  10. Zabrania się:
  11. a) korzystania i zapisywania niedozwolonych plików nawiązujących do przemocy oraz pornografii,
  12. b) przeglądania stron WWW prezentujących treści nieetyczne,
  13. c) korzystania ze stanowisk komputerowych i Internetu w celach zarobkowych.
  14. d) wykorzystywania komputera do gier i zabaw.
  15. e) dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach i ustawieniach systemowych.
  16. f) instalowania nowych programów bez zgody bibliotekarza
  17. Niestosowanie się do ww. punktów regulaminu spowoduje zakaz korzystania ze stanowiska komputerowego na okres wskazany przez nauczyciela bibliotekarza.
 

PUNKTY Z ZACHOWANIA –  za niezwrócone w terminie wypożyczone książki

KONIEC I SEMESTRU

OD ZESZŁEGO ROKU – – 20 punktów

OD WAKACJI – – 18 punktów

TERMIN ODDANIA PAŹDZIERNIK – – 15 punktów

TERMIN ODDANIA LISTOPAD – – 10 punktów

TERMIN ODDANIA GRUDZIEŃ – – 5 punktów

TERMIN ODDANIA STYCZEŃ – – 2 punkty

 

PUNKTY Z ZACHOWANIA – KONIEC ROKU SZKOLNEGO DLA MATURZYSTÓW

OD POPRZEDNIEGO SEMESTRU – – 20 punktów

TERMIN ODDANIA LUTY – – 10 punktów

TERMIN ODDANIA MARZEC – – 5 punktów

TERMIN ODDANIA KWIECIEŃ – – 2 punkty

 

PUNKTY Z ZACHOWANIA – KONIEC ROKU SZKOLNEGO DLA KLAS I, II I III

OD POPRZEDNIEGO SEMESTRU – – 20 punktów

TERMIN ODDANIA LUTY – – 18 punktów

TERMIN ODDANIA MARZEC – – 15 punktów

TERMIN ODDANIA KWIECIEŃ – – 10 punktów

TERMIN ODDANIA MAJ – – 5 punktów

TERMIN ODDANIA CZERWIEC – – 2 punkty

 

 

Navigation

Search

Archives

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes