Wytrawnym i zainteresowanym czytelnikom, zwłaszcza przyszłym studentom Filologii Polskiej i Klasycznej – szczególnie polecamy!

mj mj1
23 sierpnia 2020 r. wieczorem zmarła w Warszawie prof. Maria Janion, jedna z najwybitniejszych polskich humanistek, polska historyczka literatury, krytyczka literacka specjalizująca się w historii polskiego i europejskiego romantyzmu, profesor nauk humanistycznych, członkini Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Badaczka polskiej kultury XIX i XX wieku. Autorka ponad dwudziestu książek o zasadniczym znaczeniu dla refleksji o polskiej tożsamości, a także kilkuset studiów, artykułów, szkiców i recenzji.
Krytyczka polskich mitów narodowych, polskiego kultu wojny, żołnierza, bohaterstwa, militarnych zrywów, martyrologii.
W latach 2000–2004 przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.
W 2007 finalistka tej nagrody za książkę Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury.
Feministka, krytyczka rasizmu, antysemityzmu, homofobii i mizoginii.
Pogrzeb prof. Marii Janion na Powązkach Wojskowych 4 września był niezwykłym wydarzeniem. Zabrakło wprawdzie władz państwowych, ale licznie stawili się jej przyjaciele, współpracownicy i uczniowie. Pani Profesor, papieżyca, mistrzyni, generał Misia, Syzyfka – każde pokolenie jej uczniów miało dla niej swoje określenie. W naszej szkolnej bibliotece znajdziecie książki prof. Marii Janion.
Jeżeli chcecie poczytać więcej – polecamy: