Archive for listopad, 2013

Nie żyje Doris Lessing

poniedziałek, 18 listopada, 2013

Doris Lessing - miniatura

W niedzielę 17 listopada 2013 zmarła Doris Lessing.

Laureatka Nagrody Nobla miała 94 lata.

Była jedną z trzynastu kobiet w historii, nagrodzonych Literacką Nagrodą Nobla.

Leesing urodziła się w Iranie w 1919 roku. Do Anglii przeprowadziła się 30 lat później. Jej największe dzieła to „Pamiętnik przetrwania”, „Piąte dziecko” i „Podróż Bena”. W sumie jest autorką ponad 40 dzieł.

Lessing była najstarszą laureatką Literackiej Nagrody Nobla. Otrzymała ją w 2007 roku w wieku 88 lat.

Akademia swój wybór uzasadniła słowami: „jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą”.

 Symbol feminizmu

Ze względu na wymowę części swojej twórczości Doris Lessing stała się żywym symbolem marksizmu i feminizmu i sprzeciwu wobec apartheidu.

Bo znaczna część twórczości Doris Lessing była oparta na jej osobistych doświadczeniach, m.in. z czasów, gdy mieszkała w Afryce. W opinii publicznej pisarka stała się symbolem sprzeciwu wobec rasizmu i apartheidu w RPA.

Określana często jako lewicowa pisarka i feministka, nie zgadzała się z tym „zaszufladkowaniem”, twierdząc, że jej dzieło jest psychologiczną analizą człowieka i jego otoczenia.

W 1999 r. odrzuciła przyznany jej przez królową Elżbietę II tytuł Damy Imperium Brytyjskiego. Stwierdziła, że „nie ma przecież żadnego imperium”. Zaakceptowała jednak inne, skromniejsze wyróżnienie.

Pracowała niemal do ostatnich dni życia, pisząc artykuły, opowiadania i poezje.

POLECAMY  JEJ KSIĄŻKI W WERSJI

E-book, Minibook, Audiobook

na stronie   http://www.publio.pl/doris-lessing,a2619.html

źródło:  http://wyborcza.pl/51,75248,14967425.html?i=1          

Czy wiecie, że…?

niedziela, 17 listopada, 2013

W sobotę 16 listopada 2013 została rozstrzygnięta pierwsza edycji konkursu Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej.

Nagroda ta ma charakter międzynarodowy. To pierwsza  taka nagroda w Polsce. Tak prestiżowa i tak znaczna finansowo. Za wiersze. Poeci Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali ex aequo laureatami. Nagrodę wręczono podczas gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Poeci zostali nagrodzeni za książki wydane w zeszłym roku: Krystyna Dąbrowska za tomik „Białe krzesła” wydany nakładem Wydawnictwa Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, a Łukasz Jarosz za książkę „Pełna krew” wydaną przez Znak. Wartość nagrody to 200 tysięcy złotych. Zwycięzcy otrzymali także statuetki będące przestrzennym przedstawieniem wyklejanki Wisławy Szymborskiej.
Do pierwszej edycji nagrody nominowani zostali autorzy pięciu tomów poetyckich wydanych w 2012 r.: Justyna Bargielska, Krystyna Dąbrowska, Łukasz Jarosz, Krzysztof Karasek i Jan Polkowski. W sumie w konkursie uczestniczyło 176 książek, które spełniły wymogi formalne (zgłoszonych było 236 tomików).

Nie da się opowiedzieć wierszy. Trzeba je przeczytać i pozwolić im na zniewolenie myśli.  Bo – jak napisała kiedyś sama Szymborska  – „nie ma rozpusty gorszej niż myślenie”. Pozwólmy sobie czasem na taką rozpustę, choć ona wymaga w dzisiejszych czasach odwagi.

Dąbrowska powiedziała podczas gali, że powstrzymuje nas „strach przed  wierszem”. Nic dziwnego, poezja ma skondensowaną moc demaskatorską, bo operuje lapidarnym, stężonym słowem. Słowo w wierszach może ranić, ale nie zabija. Zabija proza. Życia, myślenia, czucia. Kto czyta wiersze, widzi więcej, myśli głębiej i czuje intensywniej.

Obejrzyjcie koniecznie: http://www.youtube.com/watch?v=t2JQ5KHwHh8

 
źródło: http://blogi.dziennikzachodni.pl/ksiazkimimowszystko/2013/11/16/nagroda-szymborskiej-nie-poezji-ale-prozy-sie-bojmy/

Biblioteka Raczyńskich zaprasza na…

środa, 13 listopada, 2013

poniedziałek 25 XI, godz. 18.00 (sala 1)

Salon u Raczyńskich czyli chwil kilka z poezją i prozą laureatów Literackiego Nobla – wieczór poświęcony twórczości Josifa Brodskiego, z udziałem m.in. Mirosława Czyżykiewicza, Krzysztofa Pieczyńskiego oraz projekcją fragmentu (zapowiedzią) rosyjskiego filmu fabularno-animowanego o Josifie Brodskim Półtora pokoju, czyli sentymentalna podróż do ojczyzny w reżyserii Andrieja , który w całości będzie można zobaczyć dzień później. Wstęp na bezpłatne zaproszenia.

Mirosław Andrzej Czyżykiewicz – polski pieśniarz, gitarzysta, poeta, kompozytor, artysta grafik. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Debiutował w swoim rodzinnym mieście w zespole „Ostatnia wieczerza w karczmie przeznaczonej do rozbiórki”. Wikipedia
Krzysztof Pieczyński – polski aktor, poeta i pisarz. Wikipedia

                            Iosif Aleksandrowicz Brodski  znany też jako Josif Brodski; ur. 24 maja 1940 w Leningradzie, ZSRR, zm. 28 stycznia 1996 w Nowym Jorku, USA) – jeden z największych poetów i eseistów XX wieku. W ZSRR skazany na przymusowe roboty za pasożytnictwo. W 1972 pozbawiony obywatelstwa i wydalony ze Związku Radzieckiego. Zamieszkał w Nowym Jorku, gdzie wykładał na różnych uczelniach. W latach 19911992 został Laureatem Biblioteki Kongresu USA.

Został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1987 za uniwersalne wartości całokształtu twórczości literackiej, odznaczające się jasnością myśli i poetycką siłą. Brodskiego pochowano w Wenecji, którą pokochał, i której poświęcił esej Znak wodny.

V LO PAMIĘTA…

poniedziałek, 4 listopada, 2013

zdjęcie ze zbiorów kol. Małgorzaty Wiater

„Pytania, na które nie ma odpowiedzi, rozwiązujemy nie przez wyjaśnienie ich, ale przez postawę wobec nich.”

„Nie zamyka się wielkich rozdziałów historii, nie otwierając równocześnie nowych.”

  autor: Tadeusz Mazowiecki

Navigation

Search

Archives

listopad 2013
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes