Archive for czerwiec, 2022

Wakacyjne czytanie

środa, 22 czerwca, 2022

Zanim wybierzecie się na wakacje, wpadnijcie do biblioteki! Pamiętajcie, że na upały, gradobicie, przymrozki i ulewy najlepsza jest dobra lektura. Przyda się również jako okład na złamane serce lub nieodwzajemnioną wakacyjną miłość. Oczywiście życzymy Wam aby wymienione powyżej sytuacje nie były waszym udziałem, ale… , tak na wszelki wypadek zabierzcie ze sobą książkę ona nigdy nie zawiedzie.

Jeszcze jutro i pojutrze możecie nas odwiedzić w godzinach 8.30-12.00.

Zapraszamy i życzymy wspaniałych wakacji! 

Nagroda Literacka „Nike” 2022

środa, 15 czerwca, 2022

Oto 20 książek nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike” 2022 – 26. edycja. Wśród 20 nominowanych tytułów znalazło się osiem powieści. Są to:

• „Dewocje” Anny Ciarkowskiej,

• „Pulverkopf” Edwarda Pasewicza,

• „Rozpływaj się” Anny Cieplak,

• „Golem” Macieja Płazy,

• „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego (przeczytaj fragment książki!),

• „Przewóz” Andrzeja Stasiuka (przeczytaj recenzję książki i wywiad z autorem),

• „Heksy” Agnieszki Szpili

• „Kierunek zwiedzania” Marcina Wichy.

Nominowano trzy tomy esejów:

• „Gra w rasy” Przemysława Wielgosza,

• „Chamstwo” Kacpra Pobłockiego

• „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu” Aleksandry Zbroi.

Oraz cztery tomy poetyckie:

• „Gift z Podlasia” Justyny Kulikowskiej,

• „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza,

• „Mucha” Leszka Szarugi

• „Czeski zeszyt” Kiry Pietrek.

Jury przyznało nominacje dwóm biografiom:

• „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego

• „Stanisław Lem. Wypędzony z wysokiego zamku” pióra Agnieszki Gajewskiej.

Nominacje przyznano też:

• Magdalenie Grzebałkowskiej za reportaż „Wojenka. O dzieciach, które dorosły za wcześnie”,

• Joannie Ostrowskiej za reportaż historyczny „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (przeczytaj fragment książki i wywiad z autorką)

• Tymonowi Tymańskiemu za tom wspomnień „Sclavus”. Laureatów nagrody poznamy w październiku.

Poznański Czerwiec’56 w naszej bibliotece

środa, 8 czerwca, 2022

Poznański Czerwiec’56 należy do tych wydarzeń w historii Polski, o których powinniśmy pamiętać. Ranga tego wydarzenia, po którym nastąpiły kolejne manifestacje przeciwko komunistycznej dyktaturze oraz policyjnym metodom rządzenia krajem – w 1970, 1976 i 1980 jest nadal marginalizowana i sprowadzana niekiedy do wydarzeń na poziomie regionalnym. To my, mieszkańcy Poznania musimy zadbać o pamięć tego wydarzenia, jednego z ważniejszych buntów wolnościowych i antytotalitarnych w Europie Środkowej lat pięćdziesiątych XX wieku.

Zapraszamy do biblioteki, gdzie znajdziecie książki na temat Poznańskiego Czerwca’56.

Poznański Czerwiec’56

wtorek, 7 czerwca, 2022

Z okazji zbliżającej się rocznicy Poznańskiego Czerwca uczniowie naszej szkoły przeszli ulicami miasta pokonując trasę jaką 66 lat temu maszerowali ich dziadkowie. Czy wiecie, że ALBERT CAMUS, w dniu 12 lipca 1956 roku wygłosił w Paryżu przemówienie na wiecu solidarności z robotnikami Poznania. Oto fragment jego wystąpienia:” Jeśli chodzi o mnie, wystrzegać się będę zawsze zachęcania w najmniejszym nawet stopniu do walki i do buntu ludzi, w których walce nie mogę brać udziału. Lecz teraz, gdy ludzie ci u kresu poniżeń zbuntowali się, a potem zostali zamordowani – czułbym sam do siebie pogardę, gdybym ośmielił się wykazać najmniejszą powściągliwość w ocenie tego morderstwa i nie wyrazić całego mojego szacunku dla ofiar represji i całkowitej z nimi solidarności…” A było tak….W 1956 roku warunki życia rodzin robotniczych były bardzo złe, a wynagrodzenie za ciężką pracę nie wystarczało na godne życie. W Poznaniu dużym wówczas ośrodku przemysłowym narastało społeczne niezadowolenie. Załoga największego zakładu poznańskiego, tj. Cegielskiego (Hipolit Cegielski Poznań) domagała się, aby władze cofnęły narzucone normy pracy, obniżyły ceny i podwyższyły płace Pierwszy etap robotniczego buntu trwał od godziny 6.00 do 10.30. W tym czasie robotnicy zorganizowali strajk w największych zakładach miasta. Następnie wyszli na ulice formując pochód, który przekształcił się z demonstracji robotniczej w manifestację społeczeństwa, czego wyrazem było zgromadzenie się około 100 tys. mieszkańców przed Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, mieszczącym się w dawnym Zamku Cesarskim, przy obecnej ulicy Święty Marcin. Poznański czerwiec pochłonął 58 ofiar w tym 50 cywilów, 4 żołnierzy, 1 milicjanta i 3 funkcjonariuszy UB. Wśród 50 ofiar cywilnych, aż 13 z nich nie miało ukończonych 18 lat. Najmłodszą ofiarą Poznańskiego Czerwca 1956 był 13-letni Romek Strzałkowski, który stał się symbolem poznańskiego buntu. 600 rannych. Ogółem aresztowano ok. 250 osób, w tym 196 robotników. Intensywne śledztwo połączone z biciem i maltretowaniem podejrzanych, prowadzone przez liczną grupę funkcjonariuszy z Warszawy, miało potwierdzić tezę władz, że sprawcami wydarzeń 28 czerwca byli prowokatorzy z opozycyjnych organizacji i obca agentura.

Dziś Dzień Dziecka

środa, 1 czerwca, 2022

Kochani czytelnicy, czy Wam się to podoba czy nie, jesteście jeszcze dzieciakami dla Waszych rodziców i obsługi bibliotecznej. Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy na słodycze i wspomnienia z dzieciństwa.

Navigation

Search

Archives

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes