Archive for Wrzesień, 2013

Trwa Tydzień Zakazanych Książek 22-28 września

poniedziałek, Wrzesień 23rd, 2013

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc.

Tutaj znajdziecie listę książek zakazanych:     http://bibliosfera.net/static/zakazane_ksiazki_lista.pdf

źródło: http://bibliosfera.net/zakazane-ksiazki-2013/

Pogrzeb Mrożka 17 września.

wtorek, Wrzesień 17th, 2013

Wielki ironista spocznie jako pierwszy pochowany w Krakowie, w nowym Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła pw. Świętych Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej.

Decyzja o pochowaniu autora „Tanga” w tym zaszczytnym miejscu, spotkała się z powszechną aprobatą ludzi kultury i sztuki w całej Polsce. Wprawdzie niektórzy twierdzą, że to będzie sytuacja zupełnie „jak z Mrożka”, ponieważ wielki ironista i prześmiewca spocznie jako pierwszy pochowany w nowym  Panteonie Narodowym w sąsiedztwie księdza Piotra Skargi, ale nikt nie wyraża sprzeciwu, jak to miało miejsce przed pochowaniem Czesława Miłosza w Krypcie Zasłużonych klasztoru ojców Paulinów na Skałce.

W księdze kondolencyjnej prezes Związku Artystów Scen Polskich -  Olgierd Łukaszewicz napisał:

„Cały czas cisną się na usta te same słowa: odszedł nakłuwacz absurdów naszego społecznego, narodowego pseudomyślenia nad Wisłą, humorysta, który dał materiał artystom scen polskich, dał nam repertuar. Nie mieliśmy go od czasów Aleksandra Fredry”.

URNA WYSTAWIONA W BARBAKANIE

źródło: http://wpolityce.pl/wydarzenia/61335-pogrzeb-mrozka-17-wrzesnia-wielki-ironista-spocznie-jako-pierwszy-pochowany-w-nowym-panteonie-narodowym, http://ksiazki.wp.pl/gid,15993216,page,2,tytul,Wielbiciele-zegnaja-Slawomira-Mrozka,galeria.html

NARODOWE CZYTANIE DZIEŁ ALEKSANDRA FREDRY W POZNANIU

wtorek, Wrzesień 3rd, 2013

Z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Zapraszamy 7 września (sobota)

Akt I – Fredro pod chmurką
godz. 12.00 – 14.00, park A. Mickiewicza od strony ul. A. Fredry
W programie m. in.:
- prezentacja ulubionych, wybranych fragmentów komedii i wierszy poety w wykonaniu  osób znamienitych, komediantów i wszystkich chętnych;
- koncert W starym zamczysku na skale  w wykonaniu potomków Aleksandra Fredry: Anny Budzyńskiej, Barbary i Aleksandra Naganowskich.
PRZYJDŹ, POCZYTAJ, POSŁUCHAJ

Akt II – Frywolny Hrabia Fredro
godz. 22.00, Taras Biblioteki Raczyńskich (od strony Al. Marcinkowskiego)
Jan Nowicki zaprezentuje jeden z poematów Sztuki obłapiania
Wstęp tylko dla dorosłych

źródło: http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=1033&Itemid=100

Witajcie po wakacjach :)

wtorek, Wrzesień 3rd, 2013

Rok Szkoły w Ruchu

Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego wystosowała do nas wszystkich list – tu można go przeczytać :

http://men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5550%3Alist-krystyny-szumilas-ministra-edukacji-narodowej-z-okazji-rozpoczcia-roku-szkolnego-20132014&catid=29%3Aministerstwo-pozostae-wydarzenia-edukacyjne&Itemid=53

” Pełni wakacyjnych wrażeń wracacie do szkoły. Z ciekawością patrzycie w przyszłość i zastanawiacie się, co Was czeka w kolejnym roku nauki. Wiele zależy od Was. Bądźcie aktywni, zadawajcie pytania, szukajcie odpowiedzi, pomagajcie sobie i innym zrozumieć świat.”

A nasza biblioteka w tym Wam pomoże.

Życzymy wszystkim, a zwłaszcza NASZYM WIERNYM CZYTELNIKOM udanego roku szkolnego 2013 – 2014 :)

Zapraszamy do biblioteki szkolnej od zaraz  i  czekamy z pomocną dłonią!!!

UWAGA!

Uczniowie klas pierwszych będą musieli poczekać jeszcze czas jakiś,        ponieważ musimy dokonać komputerowego importu listy klas pierwszych.

Podamy Wam komunikat o gotowości wypożyczania wkrótce.

Navigation

Search

Archives

Wrzesień 2013
P W Ś C P S N
« cze   paź »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes