Archive for październik, 2014

Zaduszki

piątek, 31 października, 2014

zaduszkiListopad jest szczególnym miesiącem, który sprzyja zadumie i skłania do refleksji nad przemijaniem, odchodzeniem w „smugę cienia”. Ilu jest ludzi tyle jest doświadczeń śmierci. Każdy człowiek przeżywa ją na swój sposób i na swój sposób opisuje. Nie spotkamy dwóch podobnych ujęć tego tematu oraz podobnych doświadczeń. Każde podejście: czy to żartobliwe, czy pełne powagi, budzące respekt – próbuje przełamać odwieczny strach przed śmiercią.  Zaduszki to czas, który pozwolił nam zatrzymać się w biegu, sięgnąć myślą do tych, których nie ma już wśród nas, zamyślić się nad kruchością życia, a tym samym uświadomić sobie, jak ważna jest każda chwila i każdy człowiek.

znicze554630420

Przy blasku zniczy wspominamy… Jak co roku zapalmy światło na grobach. Niech migocący płomień przedłuży pamięć o tych, których nie ma wśród nas. Jesienny wiatr zawiruje opadłymi liśćmi wokół płomieni a słowa poezji nastroją myśli…

NA ZADUSZKI

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Zardzewiały pąk róży, fiołek purpurowy,
Ziarna maku z uciętej, niegdyś szumnej głowy,
Liść zatrzymany w biegu

I płaczu pokusę
Zalejemy jak łza czystym, mocnym spirytusem.
Jeszcze garść pocałunków –

Zwarzonych jarzębin
I niech butlę na słońcu wiatr jesienny ziębi,
Byśmy mieli na tydzień krzyżami pocięty

„Zaduszkówkę”,

Bo innej nie widzę pociechy…

 

Akcja „Czytaj książki i jedz jabłka” trwa :)

wtorek, 28 października, 2014

Dziś prezentujemy zdjęcia Dawida Matuszaka z kl. 3B. Na zdjęciach Justyna Wiorek i Olek Wasiota z kl. 3B. Książek mamy bez liku – jabłek coraz mniej ;).

Tym niemniej zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby sprawdzić się w roli fotomodeli z książką w tle i konsumentów pysznych jabłek.

 

 

justyna z jabłkiem justyna 2

Czy wiecie, że…

poniedziałek, 27 października, 2014

Nazwisko tegorocznego laureata Nagrody zostało ogłoszone 25 października 2014 podczas uroczystej gali, która odbyła się w krakowskim Centrum Kongresowym ICE.
Tegoroczną laureatką Nagrody została Julia Hartwig za tom „Zapisane” (Wydawnictwo a5).
Autorka nagrodzonej książki otrzymała statuetkę oraz 200 tysięcy złotych.Uroczystość wręczenia Nagrody zaszczycił swoją obecnością  Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski wraz z Małżonką oraz minister Małgorzata Omilanowska. Galę prowadziła Agata Buzek, a uroczystość zakończył  koncert Włodka Pawlika, który zagrał solowe improwizacje na fortepianie, pochodzące z jego najnowszej płyty.
Mimo oszczędności słowa, prostoty, unikania patosu, mimo powściągliwości i dążenia do kondensacji, poezja Julii Hartwig nie jest łatwa. Obraca się, jak to ujęła sama poetka, w rejonach nieuniknionej powagi, choć od tej powagi dyskursu sami poeci dziś stronią. Odwołuje się zarazem do kategorii ostatecznej: do pojęcia ładu – powiedział w swojej laudacji przewodniczący kapituły nagrody, prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.
Źródło: http://www.szymborska.org.pl/s/aktualnosci/id/131/

Teraz uczniowie kl. 3 B w akcji

poniedziałek, 27 października, 2014

AKCJA „CZYTAJ KSIĄŻKI I JEDZ JABŁKA” 🙂

Na zdjęciach Zuzanna Ścisłowska, Aleksander Wasiota, Błażej Heilman i Dawid Matuszak z kl. 3B  i polecane książki.

P1100619

czytaj 4

 

 

 

 

 

P1100610

 

P1100603

Widzieliście kl.2 B w akcji?

czwartek, 23 października, 2014

Zdjęcie: Klasa 2B z V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu! Robi wrażenie;)

Klasa 2B i jej „dyrygentka” prof. Roma Szymańska
 

Banda czytających celebrytów – galeria

czwartek, 23 października, 2014

Widok czytającego celebryty to żaden motywator, ale zapraszam do zapoznania się w całą stertą zdjęć mniej lub bardziej znanych osób w sytuacji wskazującej na czytanie.

Jeśli kogoś nie rozpoznajecie nie bójcie się zapytać, a jeśli szukacie jeszcze większej porcji zdjęć to polecam blog Awesome People Reading.

http://www.cowart.info/blog/wp-content/uploads/2012/11/reading-books-hot-sexy-5.jpg  http://www.cowart.info/blog/wp-content/uploads/2012/11/Reader-Audry-Hepburn.jpg  http://3.bp.blogspot.com/-zu5kWxudDXA/UnkKLyjbYaI/AAAAAAAAGaw/caOM_DhcDCE/s1600/famous+people+reading+13.jpg  http://41.media.tumblr.com/590c2a13dabbc2c4f117d8843c687aed/tumblr_n6nev1UWvF1spq83no1_1280.jpg

http://36.media.tumblr.com/tumblr_m4l5jaQOP41qlc0voo1_250.jpg

źródło: http://pulowerek.pl/2014/10/banda-czytajacych-celebrytow-galeria/

Znamy laureata literackiej Nagrody Nobla 2014 !

czwartek, 9 października, 2014

Laureatem literackiej Nagrody Nobla 2014 jest Francuz Patrick Modiano – ogłosiła Akademia Szwedzka. Patrick Modiano znany jest w Polsce z takich powieści jak „Nawroty nocy”, „Ulica ciemnych sklepików”, „Zagubiona dzielnica”. Książki Modiano zostały przetłumaczone na 36 języków.

Patrick Modiano
/GALLIMARD PUBLISHING /PAP/EPA

69-letni francuski pisarz Patrick Modiano został tegorocznym laureatem literackiego Nobla. To jedenasty Nobel dla literatury francuskiej w historii nagrody.

„Za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odkrywał świat czasu okupacji” – tak Szwedzka Akademia uzasadniła swój wybór, dodając, że Modiano w swej twórczości porusza tematy pamięci, zapomnienia, tożsamości i winy. W jego powieściach często pojawia się Paryż.

Książka „Ulica ciemnych sklepików” opowiada o czasach wojny i okupacji, za którą autor dostał Nagrodę Goncourtów. „Zagubiona dzielnica” ma wątek kryminalny, „Przejechał cyrk” jest pełną tajemnic powieścią.

„Katarzynka” to z kolei książka dla dzieci, nieco starszych, z rysunkami Jeana-Jacquesa Sempego, tego od Mikołajka. To opowieść o dorosłej kobiecie, która wspomina dzieciństwo w Paryżu. 

Mamy nadzieję, że niebawem będziecie mogli wypożyczyć książki noblisty w naszej bibliotece.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/news-patrick-modiano-laureatem-literackiej-nagrody-nobla-2014,nId,1533011#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Nasze zbiory z listy książek zakazanych

wtorek, 7 października, 2014

tylko tyle na razie, bo reszta w wypożyczeniu 🙂

z drutem

 

Nie wolno Ci tego czytać! 25 zakazanych książek – II część

wtorek, 7 października, 2014

Prezentujemy Wam kolejne książki zakazane:

Folwark zwierzęcy - George Orwell

Folwark zwierzęcy – George Orwell

Do końca lat 80. XX w. książka była zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny, nawiązując do rosyjskich władz. Pierwsze oficjalne polskich wydanie ukazało się dopiero w 1988 r., mimo to od końca lat 70. powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem i krążyła w drugim obiegu.

W Kenii zakazano jej w 1991 r., ponieważ krytykowała skorumpowanych przywódców, natomiast w 2002 r. w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – z powodu… bohaterów w postaci mówiących świń. Uznano, że taki obraz godzi w wartości religii islamskiej.

Szatańskie wersety - Salman Rushdie

Szatańskie wersety – Salman Rushdie

Zakazana w następujących krajach za bluźnierstwa wobec Islamu: Bangladesz, Egipt, Indie, Iran, Kenia, Kuwejt, Liberia, Malezja, Papua Nowa Gwinea, Pakistan, Senegal, Singapur, Sri Lanka, Tanzania, Tajlandia.  Za napisanie „Szatańskich wersetów” na Salmana Rushdiego została nałożona fatwa, skazująca go na śmierć przez ajatollaha Alego Chomeiniego 14 lutego w 1989 roku.

Usunięta także z biblioteki publicznej w Wichicie (Kansas; 1989) za bluźnierstwa wobec proroka Mahometa.

Utwór bogaty jest w aluzje, zwłaszcza do życia Mahometa. Ukazuje się on nam jako człowiek wyrachowany, który ustala własne prawa, po czym anioł Gibril tylko je sankcjonuje. Bardzo kontrowersyjne wydaje się także być przyjęcie przez prostytutki imion żon Mahometa, a szczególnie Aiszy, uważanej w islamie za Matkę Wiernych.

Zwrotnik Raka - Henry Miller

Zwrotnik Raka – Henry Miller

Książka została w USA zakazana na 27 lat (1934-1961) ze względu na wątki erotyczne i wulgarny język. Autor sam określał ją jako „zniewagę wyrządzoną siedmiu fundamentalnym wartościom i symbolom kultury: Sztuce, Bogu, Człowieczeństwu, Przeznaczeniu, Czasowi, Miłości i Pięknu”.

Książka do dziś uznawana jest za obsceniczną przez Citizens for Decent Literature. Inne książki Millera także były zakazane w USA. Zwrotnik Raka podobny los spotkał w RPA.

Atmosfera skandalu przygłuszyła istotną, bardzo w istocie wysublimowaną wartość artystyczną książki, jak i całego cyklu, w którego skład wchodzą ponadto, Czarna wiosna i Zwrotnik Koziorożca.

Rzeźnia numer 5 - Kurt Vonnegut

Rzeźnia numer 5 – Kurt Vonnegut

Książkę palono w Południowej Dakocie i w Michigan z powodu odniesień do kwestii religii (1973). Usunięto ją z wielu bibliotek szkolnych w USA, głównie za obsceniczność, wulgarny język, sceny przemocy, bezbożność, niepatriotyczny obraz wojny. Pewien pastor z Dakoty Północnej w 1973 r. określił ją jako „narzędzie szatana”.

Vonnegut potrzebował dystansu lat, a także doświadczenia wynikającego z publikacji czterech wcześniejszych powieści, by wreszcie przelać na papier swe doświadczenia z czasów, kiedy jako jeniec wojenny był świadkiem bombardowania Drezna. W rezultacie powstała książka uchodząca za jedną z najwybitniejszych amerykańskich powieści antywojennych.

źródło: http://ksiazki.wp.pl/gid,14657704,page,11,tytul,Nie-wolno-Ci-tego-czytac-25-zakazanych-ksiazek,galeria.html

Znamy laureatów literackiej nagrody NIKE 2014

poniedziałek, 6 października, 2014

Nike 2014 dla Karola Modzelewskiego!

  

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca” – ogłoszono na gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku i jest przyznawana corocznie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły.

Poza nagrodzoną książką, wydaną przez Iskry, w finale nagrody znalazły się powieści: „ości” Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie) o współczesnej Warszawie i zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich, „Wiele demonów” Jerzego Pilcha (Wielka Litera), czyli historia konfrontacji małej, protestanckiej społeczności z pokusami wielkiego świata, „Nocne zwierzęta” Patrycji Pustkowiak (W.A.B.), debiutancka powieść o nocnych przygodach samotnej kobiety w wielkim mieście, a także „Niebko” Brygidy Helbig (W.A.B.) o powikłanych losach polsko-niemieckiej rodziny.Nominowano także tomy wierszy „Nadjeżdża” Szymona Słomczyńskiego (Biuro Literackie) i „Jeden” Marcina Świetlickiego (EMG).
 źródło: http://www.tvp.info/17129623/karol-modzelewski-triumfuje-zostal-laureatem-nagrody-literackiej-nike-2014

Navigation

Search

Archives

październik 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes