Archive for październik, 2022

Na początku listopada, częściej niż zwykle kierujemy myśli w stronę naszych bliskich zmarłych…

poniedziałek, 31 października, 2022

W pogoni za wygodami i atrakcjami jakie niesie życie, oddalamy się od śmierci. Dzień Zmarłych /Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny przypomina o tym, co nieuniknione i przywołuje wspomnienia i tęsknotę za nieobecnymi. Na co dzień śmierć jest nieobecna w naszych rozmowach, choć to jedyna pewna rzecz w naszym życiu. Wypieramy ją także ze swojej świadomości.

„Żyjemy w świecie, w którym pogrzeb jest ważniejszy od zmarłego, wesele jest ważniejsze od miłości, wygląd ważniejszy jest od intelektu. Żyjemy w kulturze opakowań, która gardzi zawartością” – napisał Eduardo Galeano, dziennikarz i pisarz urugwajski. Powinniśmy pamiętać, że o naszej miłości do tych, co odeszli, nie świadczy ilość zapalonych zniczy i obfitość wiązanek na grobach.

O naszej miłości do nich świadczą wspomnienia. Nie bójmy się myśleć o przemijaniu i końcu naszego życia, bowiem jak twierdził Seneka Młodszy – „Nie śmierci się boimy, lecz myśli o śmierci”. W oswajaniu tego trudnego tematu pomogą Wam książki, które przygotowaliśmy specjalnie dla Was. Przeżyjcie te jesienne nostalgiczne dni świadomie i w skupieniu.

Projekt „Światełko dla Czerwca 1956”

piątek, 28 października, 2022

W mglisty, pełen zadumy piątkowy poranek uczniowie naszej szkoły z klasy 2d wraz z prof. M. Wojewodą – Króliczak, udali się na Cmentarz Komunalny na Miłostowie. Tym spacerem uczciliśmy uczestników Powstania Poznańskiego i wzięliśmy udział w projekcie „Światełko dla Czerwca 1956”.

Projekt „Tradycje Rzeczpospolitej Obojga Narodów i polska Golgota Wschodu”

czwartek, 27 października, 2022

Grupa uczniów naszej szkoły pod opieką Pań: dyr. M. Rybczyńskiej i prof. M.Wojewody – Króliczak, uczestniczyła w czterodniowym projekcie „Tradycje Rzeczpospolitej Obojga Narodów i polska Golgota Wschodu”. Odwiedziliśmy zamek w Oporowie i przepiękne Podlasie. Zapoznaliśmy się z historią tego terenu, mieliśmy możliwość zobaczyć życie ludzi, ich tradycje i religie. Zwiedziliśmy Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku oraz Muzeum Katyńskie we Warszawie. Zwieńczeniem wyjazdu był Marsz Pamięci. Projekt był realizowany przez Stowarzyszenie Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS.

Pierwsze spotkanie Klubu Książki „Klaudynek”

wtorek, 18 października, 2022

W dniu 11. października w czytelni biblioteki szkolnej odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Książki „Klaudynek”.

Liczna obecność miłośników literatury bardzo nas ucieszyła. Mroczne prognozy bibliotek bez czytelników i książek wydają się nam mocno przesadzone. Choć krajowa średnia książek przeczytanych przez każdego Polaka w ciągu roku nie napawa optymizmem u nas w szkole bijemy rekordy!

Z uczniowskiej inicjatywy udało się powołać klub książki powołany do dyskusji na temat literatury, wymiany doświadczeń czytelniczych i emocji związanych z lekturą. Mamy nadzieję, że nasza grupa powiększy się o kolejnych fanów literatury i wspólnie stworzymy (utkamy) niepowtarzalną, niebanalną SIEĆ.

W doborze literatury służymy pomocą i radą.

Jeśli macie jakiekolwiek pytanie dotyczące Klubu kontaktujcie się z Oliwia Jarczyńska i Gracjan Kryś z klasy 3b.

Dziś polecamy Wattpad!

czwartek, 13 października, 2022

Czy znacie tę internetową platformę do czytania społecznościowego, która przełamuje bariery między czytelnikami i pisarzami?

Ponad 90 mln osób korzysta z niej, spędzając ponad 23 miliardy minut miesięcznie na różnych historiach. 90% tych użytkowników są w wieku 13-40 lat, a wielu pisarzy to starsze nastolatki lub młodzi dorośli.

Zachęca użytkowników do tworzenia i udostępniania własnych historii we wszystkich gatunkach, od powieści dla nastolatków po poezję, akcję, przygodę i nie tylko.

Poczytajcie więcej tu: https://www.internetmatters.org/…/what-is-wattpad-a…/

Zaproszenie do Klubu Książki Klaudynek

poniedziałek, 10 października, 2022

Wszystkich miłośników czytania zapraszamy do Klubu Książki Klaudynek! Spotkanie organizacyjne jutro wtorek (11.10.22) o 15.15 w Czytelni. Jeśli lubicie czytać i dyskutować o książkach oraz wszystkim co z nimi związane, to jest to miejsce idealne dla Was. Klub powstał z inicjatywy uczniowskiej dla wszystkich uczniów V LO, dlatego mamy nadzieje, że będzie to komfortowe miejsce dla nas wszystkich. Celem klubu jest przede wszystkim promowanie czytelnictwa w naszej szkole oraz integracja uczniowska. Mamy nadzieję, że będziecie zainteresowani taką forma aktywności pozalekcyjnej, która umili nasze dni w tej szkole.

Jeśli chodzi o kwestie organizacyjne to:

🍂 Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu.

🍂 Książki, które będziemy czytać wybierzemy wspólnie dlatego każdy może zaproponować coś od siebie.

Cała działalność klubu będzie elastyczna, dlatego zawsze możecie zaproponować coś od siebie.

Ciepłe pozdrowienia od organizatorów – Oliwii Jarczyńskiej i Gracjana Kryś z 3b

Jest takie miejsce…

piątek, 7 października, 2022

… w czytelni, gdzie możecie po prostu posiedzieć, pomyśleć, poczytać, pograć w gry, pokolorować kredkami kolorowanki 😉

Zapraszamy!

Literacki Nobel 2022 dla Annie Ernaux !!!

czwartek, 6 października, 2022

Dziś – 6 października o godzinie 13:00 poznaliśmy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Komitet Noblowski zdecydował, że w tym roku prestiżowy medal Alfreda Nobla i nagroda pieniężna w wysokości 10 milionów szwedzkich koron (prawie 4,5 mln zł) trafi do 82-letniej Francuzki, Annie Ernaux. Akademia Szwedzka przyznała jej nagrodę „za odwagę i chirurgiczną wręcz przenikliwość, z jaką odsłania korzenie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”.

Annie Ernaux jest znana polskim czytelnikom z autobiograficznej książki „Lata” (Czarne, 2022), w której autorka oprowadza przez kolejne dekady swojego życia, oferując jednocześnie niezwykły obraz pokolenia i zmieniającego się świata.

Więcej o literackim Noblu możecie poczytać tutaj: https://www.tokfm.pl/…/7,103086,28991036,literacki…

Nike 2022 przyznana!

poniedziałek, 3 października, 2022

26. uroczystość odbyła się wczoraj – w niedzielny wieczór, tradycyjnie w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Statuetka uznawana jest za najważniejszą polską nagrodę literacką w Polsce. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. To także duży prestiż zarówno dla autora, jak i wydawnictwa stojącego za publikacją jego dzieła.

Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike został Jerzy Jarniewicz za tomik „Mondo cane”. Nike czytelników i czytelniczek zdobyła Joanna Ostrowska za reportaż „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.

W finale tegorocznej nagrody „Nike” znalazły się:

– biografia „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” Artura Domosławskiego

– tom poezji „Mondo cane” Jerzego Jarniewicza

– reportaż historyczny „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” autorstwa Joanny Ostrowskiej

– powieść Anny Cieplak „Rozpływaj się”

– powieść Edwarda Pasewicza „Pulverkopf”

– powieść „Golem” Macieja Płazy

– esej Kacpra Pobłockiego „Chamstwo”

Navigation

Search

Archives

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes