Archive for Październik, 2020

Totalne zaskoczenie!!!

czwartek, Październik 8th, 2020

Znamy laureata literackiego Nobla!

Akademia Szwedzka przyznała tegoroczną nagrodę Louise Glück.
Amerykańska poetka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla. Zdobyła wiele najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym między innymi National Humanities Medal, Nagrodę Pulitzer, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize.

Kto otrzyma literackiego Nobla, ogłosi dziś w Sztokholmie sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm.

czwartek, Październik 8th, 2020

 

z26369423IH,Wiemy--kto-otrzymal-Nagrode-Nobla-2020-w-dziedziniRok temu Olga Tokarczuk uradowała Polaków, odbierając literacką nagrodę Nobla. Kto w tym roku zostanie wyróżniony? Bukmacherzy wytypowali.

Największe szanse na Nobla ma Maryse Condé. Urodzona w Gwadelupie na Karaibach, jest jedną najwybitniejszych współczesnych francuskojęzycznych pisarek. Po polsku możemy przeczytać jedną z 15 jej powieści „Ja, Tituba, czarownica z Salem”. Jeśli dostanie Nobla, polskie wydawnictwa będą miały pole do popisu. W 2018 r., gdy Akademia odmówiła przyznania nagrody, Condé dostała tzw. alternatywnego Nobla, którego przyznało jury składające się ze szwedzkich bibliotekarzy i internautów.

Ludmiła Ulicka to kolejne typowane nazwisko. To rosyjska pisarka, scenarzystka filmowa i telewizyjna, a także działaczka na rzecz praw człowieka. W Polsce z jej twórczości ukazały się m.in. „Medea i jej dzieci”, „Sonieczka”, „Przypadek doktora Kukockiego” i „Szczerze oddany, Szurik”. W Polsce pisarka znana jest nie tylko miłośnikom literatury, ale również teatru – w 2009 r. jej sztukę „Rosyjskie konfitury” zrealizowała dla Teatru Telewizji Krystyna Janda.

Wysoko typowana jest też oczywiście, jak co roku kanadyjska pisarka Margaret Atwood, której twórczość jest w Polsce dość dobrze znana. Zwłaszcza za sprawą książki „Opowieść podręcznej”, na podstawie której powstał głośny serial.

czytaj więcej tu: https://ksiazki.wp.pl/literacki-nobel-2020-to-oni-maja-najwieksze-szanse-6562163433998880a

Kolejna edycja akcji promującej czytelnictwo „Upoluj swoją książkę” :)

wtorek, Październik 6th, 2020

 up

Wczoraj przystąpiliśmy do ogólnopolskiej  Akcji „Upoluj swoją książkę”. Jest ona organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą Woblink.com, które z ogromnym sukcesem od 2013 r. realizują ogólnopolską kampanię promującą czytelnictwo „Czytaj PL”, obejmującą swoim zasięgiem kilkanaście największych polskich miast.
Już niedługo będziecie mogli zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków.

W ramach akcji do szkół trafią specjalne plakaty z okładkami 12 książkowych bestsellerów i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona, uczniowie na miesiąc otrzymają darmowy dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Akcja zostanie wsparta szeroką kampanią promocyjną, mającą kreować modę na czytanie. Zaprosimy do niej najpopularniejszych polskich youtuberów. Zaplanowaliśmy również konkursy, w których do wygrania będą atrakcyjne nagrody dla uczniów.


„Upoluj swoją książkę” oprócz wykorzystania nowych technologii w promocji czytelnictwa ma na celu popularyzację różnych form książki elektronicznej (e-booki, audiobooki), kreowanie mody na czytanie wśród młodzieży przez wykorzystanie narzędzi, kanałów komunikacji i języka bliskich nastolatkom oraz ukazanie czytelnictwa jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu.

Nike 2020 dla Radka Raka za „Baśń o wężowym sercu”

wtorek, Październik 6th, 2020

rr

W niedzielny wieczór 4 października na gali odbywającej się bez udziału publiczności w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przyznana została tegoroczna nagroda Nike – najważniejszy polski laur literacki. Otrzymał ją w tym roku Radek Rak za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

To nowy sposób opowiedzenia znanej, ale zapomnianej historii: o chłopskim powstaniu z 1846 roku, zwanym Rabacją i jego przywódcy, Jakubie Szeli. Była to fala buntów chłopów przeciwko właścicielom ziemskim, które bardzo często przeradzały się w krwawe zajścia. Dochodziło do tortur, gwałtów, a nawet zabójstw. Sam Szela ze zwykłego chłopa bardzo szybko wyrósł na potężnego przywódcę.

O weterynarzu z Dębicy mówi dziś cała Polska :)

Z ziemi włoskiej, nigeryjskiej czy polskiej? Oto nowe „Premiery tygodnia”!

wtorek, Październik 6th, 2020

pt 1.10
1. E. Ferrante, „Zakłamane życie dorosłych”, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2020, data wydania: 02.09.2020
Po co dorastamy? Kim się stajemy? Do kogo się upodabniamy? Najnowsza powieść lubianej na całym świecie autorki. Śliczna buzia dziewczynki o imieniu Giovanna uległa przemianie i zaczęła przypominać szpetną twarz złośliwej kobiety. Ale czy naprawdę? A jeśli tak, to w jakim lustrze trzeba się przejrzeć, żeby odnaleźć samą siebie i siebie ocalić? Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi szczęśliwą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, które żywią wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością. Giovanna balansuje między jednym i drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo tak na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku.
2. K. Nosowska, „Powrót z Bambuko”, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2020, data wydania: 16.09.2020
Książka, która pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”. Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”. Życie, i w czasach dziwnej pandemii, i w czasach zwyczajnej codzienności, jest łatwiejsze, gdy ma się świadomość, że tacy ludzie jak Nosowska roztrząsają te same dylematy. A gdy ktoś robi nas w bambuko, sięgamy po to samo koło ratunkowe – dystans i jeszcze raz dystans! Książka wzbogacona ilustracjami Izabeli Kaczmarek-Szurek.
3. Obioma Ch., „Orkiestra bezbronnych”, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2020, data premiery: 30.09.2020
Chigozie Obioma, pisząc w tradycyjnym stylu literackim afrykańskiego ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję „Odysei” Homera. Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch. Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe. Ndali, pochodząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur – na to nigdy nie zgodzi się jej dumna rodzina. Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada i mimo protestów ukochanej opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się jednak, że został okrutnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika – nie czeka na niego miejsce na uczelni ani obiecane zakwaterowanie, nie ma już domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów… Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce na ziemi i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?
* Opisy książek i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawców

Navigation

Search

Archives

Październik 2020
P W Ś C P S N
« wrz   lis »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes