Archive for Luty, 2013

16 wypowiedzi pisarzy w obronie bibliotek

środa, Luty 27th, 2013

Co roku na całym świecie zamykanych jest dziesiątki, jeśli nie setki bibliotek. Również Polska boryka się z podobnym problemem, czego dowodem może być zawiązana w ostatnim czasie akcja, mająca na celu powstrzymanie likwidacji tych niezwykle ważnych dla kultury i nauki instytucji. Poniżej zebraliśmy dla was wypowiedzi 16 wybitnych pisarzy, którzy nie tylko stawali w ich obronie, ale częstokroć również sami stali się przykładem wyjątkowej roli, jaką biblioteki pełnią w życiu lokalnych społeczeństw.

„Nie sądzę, żeby ludzie zdawali sobie sprawę, jak istotne są biblioteki i jakie kolosalne niebezpieczeństwo kryłoby się, gdybyśmy stracili ich jeszcze więcej. Jako że sam miałem skrócone życie szkolne, całą moją edukację od 17 roku życia byłem samoukiem. Nie byłbym osobą, jaką jestem obecnie, gdyby nie możliwości, jakie dała mi biblioteka.”
Alan Moore

„W bibliotece jesteś wolny, niezwiązany z tymczasowymi klimatami politycznymi. Jest to najbardziej demokratyczna instytucja, ponieważ nikt – ale nikt w zupełności – nie może Ci powiedzieć, co czytać, kiedy i jak.”
Doris Lessing

„Fundamenty edukacji otrzymałem w szkole, ale to nie wystarczyło. Moją prawdziwą edukację, nadbudowę, detale, prawdziwą architekturę, wyniosłem z publicznej biblioteki. Dla zubożałego dziecka, którego rodzina nie mogła sobie pozwolić na kupno książek, biblioteka stanowiła otwarte drzwi do cudów i osiągnięć. I nigdy nie będę wystarczająco wdzięczny za to, że byłem na tyle rozumny, aby przejść przez te drzwi i wykorzystać to jak najlepiej. Teraz, kiedy ciągle czytam o tym, jak fundusze biblioteczne są obcinane i obcinane, mogę myśleć tylko, że te drzwi się zamykają i Amerykańskie społeczeństwo znalazło jeszcze jeden sposób, aby siebie zniszczyć.”
Isaac Asimov

„Biblioteki są cienką czerwoną linią pomiędzy cywilizacją a barbarzyństwem.”
Neil Gaiman

„Nie wierzę w koledże i uniwersytety. Wierzę w biblioteki, ponieważ większość studentów nie ma żadnych pieniędzy. Kiedy ukończyłem liceum , było to czasie Wielkiego Kryzysu, nie mieliśmy pieniędzy, nie mogłem więc pójść na studia(…) Spędzałem trzy dni w tygodniu przez 10 lat, edukując się w publicznej bibliotece, i było to lepsze niż koledż. Ludzie powinni sami się uczyć – możesz uzyskać kompletną edukację za darmo. Po upływie 10 lat miałem przeczytaną każdą książkę w bibliotece i mogłem napisać tysiąc opowiadań.”
Ray Bradbury

„Istnienie bibliotek stanowi najlepszy dowód na to, że możemy mieć jeszcze nadzieję co do przyszłości człowieka.”
T. S. Eliot

„Nie miałem w domu żadnych książek. Zacząłem chodzić do publicznej biblioteki w Lizbonie. To właśnie tam, bez żadnej pomocy, poza ciekawością i chęcią do nauki, moje zamiłowanie do czytania rozwinęło się i zostało udoskonalone.”
José Saramago

„Biblioteki przechowują energię, która podsyca wyobraźnię. Otwierają okna na świat, inspirują nas do odkrywania i zdobywania, przyczyniają się też do poprawiania naszej jakości życia. Biblioteki zmieniają życie na lepsze.”
Sidney Sheldon

„Uniwersytet to tylko grupa budynków zebranych wokół biblioteki.”
Shelby Foote

„Biblioteka publiczna jest najtrwalszym memoriałem, najbardziej godnym zaufania pomnikiem dla utrwalenia wydarzenia, nazwiska bądź uczucia, bo ona i tylko ona jest szanowana przez wojny i rewolucje i je przetrwa.”
Mark Twain

„Biblioteki pomogą ci lepiej przetrwać czasy bez pieniędzy, niż pieniądze pomogą ci przetrwać czasy bez bibliotek.”
Anne Herbert

„Było tu jedno miejsce, gdzie mogłem odkryć, kim jestem i kim miałem się stać. I była to publiczna biblioteka.”
Jerzy Kosiński

„Biblioteka jest innym rodzajem społecznej rzeczywistości, która poprzez swoją egzystencję naucza o systemie wartości innym niż fiskalny.”
Zadie Smith

„Jeśli mam spędzić czas w czyśćcu przed pójściem do jednego lub drugiego miejsca, przypuszczam, że wszystko będzie w porządku, o ile będzie tam biblioteka.”
Stephen King

„Myślę, że lepsza część mojej edukacji, prawie tak istotna, jak ta zapewniona w szkołach i na uniwersytetach, pochodzi z bibliotek.”
Irving Stone

„W moich czasach biblioteka była wspaniałym miejscem. Nie mieliśmy pomocy wizualnych i rozmaitych programów… to było sanktuarium… Więc mam w zwyczaju myśleć, że biblioteka powinna pozostać centrum wiedzy.”
Norman Mailer

źródło: http://booklips.pl/zestawienia/16-wypowiedzi-pisarzy-w-obronie-bibliotek/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=16-wypowiedzi-pisarzy-w-obronie-bibliotek

Uwaga konkurs!

środa, Luty 27th, 2013

Jeżeli piszesz wiersze lub malujesz – to weź udział w 5. ogólnopolskim konkursie pn. SIEDEM GRZECHÓW GŁÓWNYCH

Temat konkursu: siedem grzechów głównych, do których zaliczamy: pychę, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew oraz lenistwo. Wywołując ten temat pragniemy za pomocą środków wypowiedzi artystycznej podjąć dyskusję na tematy:

  1. Co jest dla nas ważne, o co zbiegamy?
  2. Co staje się obiektem naszego pożądania, zazdrości, gniewu …
  3. Jak radzimy sobie w czasach zalewu reklam, komercji, pogoni za sukcesem?
  4. Jakich wyborów dokonujemy i jak podejmowane decyzje wpływają na życie nasze i otoczenia?
  5. Co rozumiemy pod pojęciem grzechu? Jaka jest nasza moralność?
  6. Co robimy z naszą wolnością?

Termin oddania prac –  05.04.2013 r.,  ogłoszenie wyników – 15.04.2013 r.

Wręczenie nagród, wernisaż wystawy – 25.04.2013 r. w tymczasowej siedzibie Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, ul. Wojska Polskiego 52.

Konkurs malarski

Techniki malarskie (malarstwo olejne, akwarelowe, temperowe, akrylowe, pastel, inne). Dopuszczalne jest łączenie i mieszanie technik (z rysunkiem, grafiką), pod warunkiem,  że malarstwo będzie stanowiło ponad 50% płaszczyzny.

Format i forma prac dowolna. Kategorie wiekowe: 6-9 lat, 10-14 lat, 15-25lat.

Konkurs poetycki

Kategorie wiekowe: 10-14 lat, 15-20 lat, dorośli.

Uczestnik składa prace w 2 formach: papierowej (wydruk), zapisu na płycie CD  (dla ułatwienia reprodukcji tekstu).

Autor może przesłać maksymalnie 3 wiersze.

Laureaci mają możliwość prezentacji własnej twórczości konkursowej na antenie Polskiego Radia Katowice.

WIĘCEJ INFORMACJI W BIBLIOTECE – CZEKAMY NA WAS :)

Obywatelski protest przeciwko likwidacji bibliotek szkolnych na skutek projektu min. Boniego

niedziela, Luty 17th, 2013

List otwarty do Ministra Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego w obronie szkolnych bibliotek znajdziesz tutaj:

www.stoplikwidacjibibliotek.pl

POPRZYJCIE PROTEST TUTAJ:

http://www.stoplikwidacjibibliotek.pl/list.php

185. rocznica urodzin Julesa Verne’a

wtorek, Luty 5th, 2013

Jules Verne (08.02.1828-24.03.1905) francuski pisarz powieści podróżniczych uznany za jednego z współtwórców fantastyki naukowej. Jego najbardziej znaną powieścią jest W osiemdziesiąt dni dookoła świata.

5 lutego 2013 – Dzień Bezpiecznego Internetu

poniedziałek, Luty 4th, 2013

Program „Safer Internet”

Program Komisji Europejskiej „Safer Internet” uruchomiony został w 1999 r. i ma na celu promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci i młodzieży. W ramach programu prowadzone są również działania na rzecz zwalczania nielegalnych treści i spamu w Internecie. Od 2005 r. do programu włączona została problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier on-line, wymianą plików P2P i innymi formami komunikacji on-line w czasie rzeczywistym (czaty i komunikatory). Priorytetem programu na lata 2009–2013 jest zwalczanie cyberprzemocy i uwodzenia dzieci w Internecie.

Więcej informacji: http://ec.europa.eu/information_society/activities/sip/index_en.htm

żródło: http://www.saferinternet.pl/safer_internet_w_polsce.html

Trwają zapisy do VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie

Do 1 marca 2013 można zgłaszać swój udział w konkursie o technologiach informatycznych – Net Masters Cup. Organizatorami edycji zaplanowanej na rok 2013 są: Grupa Netia i Grupa Allegro, które zapewniają nagrody dla zwycięskiej drużyny – stypendium finansowe i pakiet opieki podczas studiów.

Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Internecie to konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Dotyczy szeroko rozumianej wiedzy o internecie i technologiach informatycznych. Do uczestnictwa w Olimpiadzie zaproszonych jest co roku ok. 15 tys. szkół z całej Polski, a w pięciu poprzednich edycjach wzięło udział prawie 320 tys. osób.

Więcej: www.computerworld.pl
Autor: Monika Tomkiewicz

Navigation

Search

Archives

Luty 2013
P W Ś C P S N
« sty   mar »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes