Archive for marzec, 2011

Poezja Not Dead…

wtorek, 29 marca, 2011

Ci, którzy byli na spotkaniu, wiedzą jak było…

Pomysłodawcą i jednym z organizatorów tego wydarzenia jest Sebastian Wyglądała-uczeń kl. 1 B

Wywiad z Sebastianem:

Banalne pytanie – jak to się zaczęło???

S. W.:  Istnieje taka grupa młodych ludzi w Poznaniu, którzy interesują się poezją. Wszystko zaczęło się od różnych konkursów. Brałem np. udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „SZELESTY POETYCKIE” jesień (listopad) 2010, gdzie zdobyłem wyróżnienie.

Zdobyłem także wyróżnienie  – NAGRODĘ IM. JANA KACZMARKA UFUNDOWANĄ PRZEZ ABSOLWENTÓW LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W PNIEWACH za piosenkę pt. „Zimny drań” do tekstu M. Hemara

Wspólnie z  Zuzanną Saporznikow i Leną Wójtowicz ( Zespół Szkół Gimnazjalno – Licealnych 33) stwierdziliśmy, że dobrym sposobem na ukazanie szerszej publiczności wierszy pisanych przez młode osoby, jest zorganizowanie wieczorku poetycko-muzycznego.  Celem całego projektu było ukazanie, iż dzisiejsza młodzież jest również wrażliwa na sztukę.

Przez kilkanaście dni uczniowie V LO i ZS 33 mogli wrzucać swoje wiersze do specjalnie wystawionych puszek na szkolnych korytarzach. Plon był znaczny –  wpłynęło ok. 40 różnych utworów. Wybraliśmy najlepsze wg nas – ok. 10 wierszy.

Radio Merkury i TVP 3 promowali pomysł. Razem z  Zuzą byliśmy gośćmi w obu mediach. Radio wyemitowało wywiad.

Recytatorami a za razem interpretatorami, wybranych wierszy na wieczorze poetyckim, byli młodzi artyści zainteresowani teatrem, aktorstwem oraz poezją. Całą imprezę dopełniły występy muzyczne solistów oraz zespół  ZnP ( Zgon na Parkiecie;).

Daria Frąckowiak kl. 1b

Anastazja Gajkowska kl. 1b

Piotr Palma kl. 3 b

Zuzanna Saporznikow i Kamil Bubnowski kl. 3 b

Agnieszka Kardasz kl. 3 b

Na zaproszenie przybył poeta Maciej Rembarz, który jest jedną z barwniejszych postaci Teatru Ósmego Dnia. Zajmował się m.in. prowadzeniem kabaretu, pracą w domu dziecka, hodowaniem owiec i innymi zawodami nietypowymi dla poetów. Jego spisywane na skrawkach papieru wiersze ukazały się w tomikach: „Wiersze i bajki dla dzieci”, „Nikomu nieznana bohema”, „Lucidum intervallum”, „Z natury rzeczy”.

Pan Maciej Rembarz

Młodzi, gniewni 😉 artyści i szalona bibliotekarka Iwona Wierzba

Fotorelacja ze spotkania z twórczością Kertesza w Bibliotece Raczyńskich

wtorek, 29 marca, 2011

Salon u Raczyńskich, czyli chwil kilka z twórczością laureatów literackiego Nobla – wieczór z twórczością Imre Kertésza – literacki Nobel 2002. Fragmenty prozy czytał  Jan Peszek, spotkanie poprowadził prof Ryszard K. Przybylski.

Była pełna sala (jak zwykle z resztą ;))

zdjęcia: Ignacy Łukasiewicz, Grażyna Wodała

http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/838338,wieczor-z-tworczoscia-imre-kert-sza-w-bibliotece,galeria,id,t,tm.html

Wszystkim zainteresowanym czytelnikom polecamy tę książkę…


Fotoreportaż ze spotkania z Krystyną Koftą

poniedziałek, 28 marca, 2011

Kolejny już Czwartek literacki był (zwłaszcza dla kobiet ;)) –  miłym spotkaniem – sala wypełniona po brzegi…

Pisarka opowiadała o kobietach ich słabościach i sile. O przezwyciężaniu trudności, o walce z chorobą ciała i duszy. A także o osobistych wątkach i o najnowszej, wydanej w 2010 roku książce Fausta.

fragment książki:
„Pożegnanie nie jest rozdzierające. Pan Filip bierze z rąk dziewczynki podniszczoną walizkę. Zapakowała do niej trochę bielizny, dwie sukienki, aparat fotograficzny, urodzinowy prezent od ojca i kilka ulubionych książek. Matka powiedziała, żeby nie zabierała więcej rzeczy do ubrania, bo dostanie wszystko nowe. Pan Filip obiecał, że nie zabraknie jej ptasiego mleka.

– Idź i nie oglądaj się za siebie, idziesz do lepszego życia – szepnęła do córki stojąca w drzwiach Helena i przeżegnała ją znakiem krzyża.

Recenzja Ewy Wilk (za Polityką):

Fausta to także powieść kobieca, choć nie ma ona znamion feministycznego manifestu. Chodzi raczej o wnikliwy sposób opowiadania o psychice człowieka, o jego emocjonalności i erotyczności. O detaliczną uważność, z jaką Krystyna Kofta obserwuje świat. I o tę specyficzną (może też bardzo kobiecą?) refleksyjność, która nieustannie prowadzi do pytań o sens miłości, macierzyństwa, cierpienia, o ewentualność Boga, o sens życia. I śmierci też.”

Ciepło i serdeczność Pani Krystyny Kofty pozwoliły nam nawiązać krótką, sympatyczną rozmowę. Zdobyłyśmy przemiłe dedykacje dla naszych czytelników w zakupionych do biblioteki książek.


Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Matzowi za zdjęcia i przy okazji wszystkim miłośnikom fotografii i malarstwa podajemy link do Jego strony http://jego4.digart.pl/, www. marylaiandrzej.bloog.pl

Przypominamy – dziś CZWARTEK LITERACKI

czwartek, 24 marca, 2011

Gorąco polecamy…

środa, 23 marca, 2011

Wieczór z twórczością Imre Kertésza Drukuj
28 marca 2011  godz. 19.00  Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (poniedziałek) zapraszamy na Salon u Raczyńskich czyli chwil kilka z twórczością laureatów literackiego Nobla wieczór z twórczością Imre Kertésza – literacki Nobel 2002.

Salon u Raczyńskich_plakat

   –  fragmenty prozy czytać będzie Jan Peszek
   –  o tłumaczeniach i spotkaniach z autorem opowie Elżbieta Sobolewska
   –  przedstawienie twórczości i sylwetki Kinga Piotrowiak-Junkiert
   – prowadzenie wieczoru prof. Ryszard K. Przybylski

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

ZGŁOSZENIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!!!

 

 

 IMRE KERTÉSZ

urodził się w ubogiej rodzinie żydowskiej. W 1944 w wieku 15 lat został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, później przeniesiony do Buchenwaldu. Cała jego rodzina zginęła w czasie wojny. Bolesne doświadczenia spowodowane pobytem w obozach i utratą bliskich wywarły decydujący wpływ na jego późniejszą twórczość. W 1945 powrócił na Węgry, gdzie od 1948 pracował jako dziennikarz w gazecie „Vilagossag”. Z pracy został zwolniony w 1951, gdy czasopismo stało się oficjalnym organem węgierskiej partii komunistycznej. Potem pracował m.in. w służbach prasowych Ministerstwa Przemysłu, skąd również go zwolniono w 1953. Od tego czasu poświęcił się głównie pisaniu i tłumaczeniom. W tatach 50. i 60. przełożył z niemieckiego dzieła takich autorów jak: Nietzsche, Freud, Hofmannsthal, Schnitzler, Roth, Wittgenstein i Canetti, których wpływ można odnaleźć w jego twórczości. W 1975 roku opublikował swoją najgłośniejszą powieść, Los utracony, w której opisał doświadczenia młodego chłopca w nazistowskich obozach koncentracyjnych: w Auschwitz, w Buchenwaldzie i podobozie mieszczącym się w Zeitz. Powieść przetłumaczono na 14 języków. W 2005 książka doczekała się filmowej adaptacji pod tym samym tytułem. Los utracony oraz dwie kolejne powieści Fiasko i Kadysz za nienarodzone dziecko stanowią tzw. „trylogię ludzi bez losu”. Ponadto w Polsce ukazały się: Angielska flaga; Dziennik galernika; Ja, inny. Kronika przemiany; Język na wygnaniu; Likwidacja; Dossier K. Kertész jest laureatem wielu węgierskich i zagranicznych nagród literackich. Uzyskał literacką nagrodę Nobla w 2002 roku. (…) za powieści, które przeciwstawiają osobiste doświadczenie jednostki brutalnym zrządzeniom historii (…) Imre Kertész pochyla się nad pytaniem, czy w epoce, kiedy ludzie są prawie całkowicie poddani władzy politycznej, jest jeszcze możliwość życia i samodzielnej myśli. Dla węgierskiego pisarza Auschwitz nie jest żadnym wyjątkiem (…), ale doskonale ilustruje prawdę ostateczną o degradacji człowieka we współczesnym świecie, napisała w uzasadnieniu swojej decyzji Akademia Szwedzka.

DZIEŁA:

źródła:
http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=403&Itemid=100http://pl.wikipedia.org/wiki/Imre_Kert%C3%A9sz

21 marca…:)

poniedziałek, 21 marca, 2011

Dzisiaj w całej Polsce, także w Wielkopolsce – Dzień Talentów, w ramach Roku Odkrywania Talentów. Idea Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowana jest w szkołach, które dostają tytuł Szkoły Odkrywcy Talentów i takich miejscach, jak Gminne i Miejskie Domy Kultury, Pracownie Sztuk, Fundacje Edukacji Społecznej czy Uczniowskie Kluby Sportowe. To z kolei Miejsca Odkrywania Talentów. Takich szkół i miejsc w Wielkopolsce jest 47.

Dziś o godz. 17.30 w Schronie Kultury Europa, przy ul. Rolnej 24, odbędzie się wieczorek poetycko – muzyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły i nie tylko… Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy. Jutro zamieścimy fotoreportaż z tej imprezy.

Dziś również Panie prof. Iza Lenartowicz i Iwona Wierzba wraz z młodzieżą udają się do Areny.

Największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej zainaugurują koncertem w poznańskiej Arenie ogólnopolską akcję „Artyści Przeciw Dopalaczom”. Akcję pod patronatem Minister Zdrowia Ewy Kopacz i Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego poprzedzi konferencja prasowa w Urzędzie Miasta o g.11.00. Początek koncertu w Arenie g. 13, zagrają: Manchester i Volver, Pectus, Stachursky, Papa D i Paweł Stasiak, Bracia i Blue Cafe.

Zapraszamy do lektury drugiego w tym roku numeru „STAŃCZYKA”

wtorek, 15 marca, 2011

Gratulujemy Cezaremu wytrwałości w zredagowaniu trzeciego, a drugiego w tym roku, numeru  „Stańczyka”. Polecamy zwłaszcza recenzję „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa.

Jednocześnie przypominamy autorowi ( i wszystkim redagującym teksty), że przytaczając, parafrazując cudze myśli lub fragmenty opublikowanych tekstów, zobowiązani jesteśmy do sporządzenia przypisu.

Cezary!!! Cytując następujące słowa:

[DIABEŁ MOŻE BYĆ CZĘŚCIĄ]

„…TEJ SIŁY, KTÓRA WIECZNIE ZŁA PRAGNĄC, WIECZNIE DOBRO CZYNI.”

należałoby wskazać w przypisie autora tych słów –

Johann Wolfgang Goethe

Wszystkich redagujących teksty

zapraszamy do biblioteki

na indywidualne konsultacje dotyczące sporządzania przypisów bibliograficznych.

XV Targi Edukacyjne

poniedziałek, 7 marca, 2011

Hasło przewodnie targów: Edukacja drogą do społeczeństwa obywatelskiego.

W dniu 4.03.2011  nasz szkolny samorząd pod opieką Pani Profesor Izy Lenartowicz wziął udział w Forum samorządów uczniowskich „Ku samorządności uczniowskiej w praktyce szkolnej”

od lewej: Jakub Pytlak kl.2h, Janusz Gański kl. 2h, p. Iza Lenartowicz - opiekun, Anna Tschich kl.2c, Agata Pikul kl. 2c, Jakub Kaczmarek kl. 2h

Tematyka forum była następująca:

  • Samorząd uczniowski a prawo – wystąpienie eksperta Michała Tragarza z CEO, koordynatora programu „Samorząd uczniowski”.
  • Jak rozwijać aktywność młodych w szkole?
  • Jak zachęcać uczniów do pracy w samorządzie uczniowskim?
  • Jakie działania dla samorządu uczniowskiego proponuje Centrum Edukacji Obywatelskiej – Michał Tragarz
  • Przedstawienie i podsumowanie forum internetowego
Panel dyskusyjny prowadził dziennikarz Radia TOK FM Grzegorz Chlasta
(zdjęcie z; http://poznan.gazeta.pl/poznan/55,36001,6999960,,,,7000345.html


OSOBOWOŚĆ ROKU 2010

wtorek, 1 marca, 2011

Nasz niedawny gość – Pani Katarzyna Grochola znalazła się wśród  wyróżnionych ludzi świata kultury, najwybitniejszych sportowców i biznesmenów. W niedzielę w hotelu InterContinental odbyła się Gala „Osobowości 2010 Roku”.

Gala Osobowość Roku, Biznesowe Odkrycie Roku

W świetle fleszy na czerwonym dywanie pozowali m.in. Magda Gessler, Katarzyna Grochola.  Podczas wieczoru bawiło się w sumie ponad pół tysiąca znanych osób, stanowiących polską elitę kulturalną, biznesową, naukową i towarzyską.


Statuetki wręczone zostały postaciom z pierwszych stron gazet, które w ciągu minionego roku wyróżniły się czymś spektakularnym, pozytywnym w różnych dziedzinach, m.in. sztuki, filmu, polityki, sport i biznes, a także firmom, których usługi lub produkty okazały się „odkryciem” i odniosły sukces na polskim rynku.

Gala „Osobowości 2010 Roku” – wyróżnienia otrzymali:
Polityka – Bartosz Arłukowicz, minister Bogdan Zdrojewski
Teatr – Mariusz Treliński
Film – Jan Jakub Kolski
Aktorka – Anna Mucha, Anna Dereszowska
Aktor – Cezary Pazura
Literatura – Katarzyna Grochola
Moda – Eva Minge
Sztuka – Henryk Sawka
Sztuka kulinarna – Magda Gessler
Nagroda Specjalna – Marek Torzewski

Honorowe statuetki za całokształt otrzymali: Andrzej Kopiczyński, Jerzy Gruza, Tadeusz Ross.

Pomysłodawcą i organizatorem Gali jest aktor, reżyser i producent filmowy, Mariusz Pujszo, oraz jego firma Kurka Wodna Productions.

zródło: http://www.mmwarszawa.pl/361287/2011/2/28/gala-osobowosci–roku–najwybitniejsi-otrzymali-statuetki?category=biznes

Wiosna tuż, tuż…

wtorek, 1 marca, 2011

ale jak na razie  wpadła tylko na kilka dni do Poznania .Na Targi Gardenia razem z Mają Popielarską – znaną polską dziennikarką, prezenterką pogody w stacjach  TVN.

Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Trzciance i SGGW ze specjalizacją architektura krajobrazu. Poprzednio prezenterka pogody i kierownik produkcji magazynu Zoom w stacji RTL 7. Prowadzi też prognozę pogody w TVN Meteo. Wydała poradnik poświęcony ogrodowi Pokochać ogród. W TVN Meteo prowadzi swój własny ogrodniczy program poradnikowy dotyczący pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów, działek pt. Maja w ogrodzie. Jest także autorką programu Grunt to zdrowie, który emitowany jest w TVN Style.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maja_Popielarska

Kolejka do autorki była dłuuuga, ale warto było być cierpliwym:)

Maja Popielarska opatrzyła swoje książki miłymi dedykacjami dla naszych czytelników – zobaczcie sami !!!

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI WSZYSTKICH ZAMIŁOWANYCH OGRODNIKÓW;)


Navigation

Search

Archives

marzec 2011
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes