Archive for kwiecień, 2023

Konkurs!

środa, 26 kwietnia, 2023

Poezja Wisławy Szymborskiej zachwyca czytelników na całym świecie swoją subtelną ironią, mistrzostwem języka oraz głębią refleksji. W 2023 roku, z okazji Roku Szymborskiej i setnych urodzin tej wybitnej polskiej poetki, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu na dwa wyjątkowe wydarzenia!1) Konkurs na limeryk upamiętniający 100. urodziny Wisławy Szymborskiej, otwarty dla wszystkich uczestników, niezależnie od wieku.

Każdy może przesłać maksymalnie 2 limeryki na adres wypozyczalnia@wbp.poznan.pl do 2 czerwca 2023 r.

🔸Limeryk to krótki, pięciowersowy utwór wierszowany o groteskowym i żartobliwym zabarwieniu z układem rymów AABBA. Z racji swej lekkości i obowiązkowego humoru przypomina facecje, figliki i fraszki. Prace zostaną ocenione w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci i młodzież do 17 roku życia oraz osoby powyżej 18 lat. Czekają atrakcyjne nagrody! Szczegóły https://bit.ly/3n365Af 2) Literacka dyskusja „O Wisławie Szymborskiej chwila…” odbędzie się 10 maja 2023 r. o godzinie 17.30 w Bibliotece Wojewódzkiej przy ul. Prusa 3 w Poznaniu.

🔸W spotkaniu wezmą udział prof. Michał Rusinek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przez wiele lat był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, oraz prof. Elżbieta Winiecka z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Tytuł spotkania jest cytatem z wiersza „Chwila” Wisławy Szymborskiej. zorganizowane jest w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki 2023, a dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

niedziela, 23 kwietnia, 2023

W niedzielę – 23 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W dzisiejszych czasach czytanie jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej w historii – napisano na stronie internetowej UNESCO (Patron tego Święta). Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1616 roku zmarli William Szekspir i Miguel de Cervantes. To dwaj pisarze, którym zawdzięczamy nowoczesną literaturę. Tak, jak Szekspir był niekwestionowanym mistrzem dramatu, Miguel de Cervantes jest uważany za ojca założyciela współczesnej powieści. Ważne, by przypomnieć, że prócz promowania czytelnictwa, należy przestrzegać prawa. W krajach takich jak nasz, książki wielokrotnie bywały piratowane, publikowane bez wiedzy i zgody autora, nie mówiąc o podpisywaniu z nim umowy. Międzynarodowa organizacja zdecydowała o przypominaniu czytelnikom o niekwestionowalności praw twórców do ich dzieł.

Spotkanie Klubu Książki Klaudynek

czwartek, 20 kwietnia, 2023

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie Klubu Książki Klaudynek. Omawialiśmy na nim prezentacje o naszych „półkach wstydu”, którą wspólnie tworzyliśmy. Oprócz tego podzieliliśmy się ze sobą swoimi niepopularnymi opiniami w temacie książek!!!

https://cdn.fbsbx.com/.https://cdn.fbsbx.com/…/R%C3%B3%C5%BCowa-w-Linie…../R%C3%B3%C5%BCowa-w-Linie…

Zdążyć przed Panem Bogiem

środa, 19 kwietnia, 2023

Polecamy premierę animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartej na motywach tekstu Hanny Krall. Poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania stawiane nam zarówno przez Reporterkę, jak i samego Edelmana jest osią przewodnią spajającą poszczególne wątki opowieści. Podobnie jak czerwona nić…(również obecna na naszej wystawie w bibliotece).

Żonkile

środa, 19 kwietnia, 2023

PAMIĘTAMY!#ŁączyNasPamięć#AkcjaŻonkile Zapraszamy do biblioteki, aby pogłębić swoją wiedzę na tematy związane z holokaustem oraz na stronę internetową Muzeum Żydów Polskich POLIN | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Dziś przypada 80-ta rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. To bardzo smutna okazja, aby przypomnieć sobie historię tamtego miejsca i tamtych wydarzeń. W utworzonym w 1940 roku getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 roku w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze.19 kwietnia 1943 roku (w przeddzień święta Paschy) warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Walczących było 300 – 1000 osób. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Wielkanoc

środa, 5 kwietnia, 2023

Wielkanoc to najradośniejsze święto – zarówno w kościelnym roku liturgicznym, jak i w obrzędowym kalendarzu wsi polskiej. Niektórzy z nas wiedzą z opowieści dziadków lub książek jak zdobiono dawniej domy, jak urządzano pogrzeb żuru i śledzia, ubijano masło na święcone, zaklinano urodzaj. Dzisiaj pozostał zwyczaj kraszeni jajek, obdarowywania się prezentami, które przynosi wielkanocny zajączek. Jeżeli chcecie się dowiedzieć co wspólnego ma malowanie jajek z istnieniem świata, dlaczego zając znosi wielkanocne jajka, skąd wziął się „Dzień św. Lejka” i inne wielkanocne zwyczaje koniecznie zajrzyjcie do bogatych zbiorów naszej biblioteki. Życzymy Wam pięknego świadomego świętowania bez względu na wyznawaną wiarę i poglądy.

Navigation

Search

Archives

kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Other

Syndication

brought by WordPress Themes