Archive for maj, 2022

W naszej bibliotece zapanowała Era Komiksu!

wtorek, 24 maja, 2022

Dzięki współpracy z Radą Rodziców zakupiliśmy do biblioteki kolejne tytuły z uczniowskiej listy książek przez Was oczekiwanych. Aby zaspokoić Wasze potrzeby i własną bibliotekarską ciekawość, zakupiliśmy komiksy i książki graficzne.

Czy wiecie, że zanim pod koniec XIX wieku opublikowano pierwsze komiksy, istniała już długa tradycja opowiadania obrazem sekwencyjnym, do której komiks nawiązywał. Obrazy sekwencyjne, to takie, które dopiero celowo zestawione obok siebie tworzą narrację i pozwalają zrozumieć odbiorcy jej sens. Pierwsze obrazy sekwencyjne powstawały już w starożytności. Rodzajem opowieści obrazkowej wykonanej w postaci reliefu była ustawiona w 113 r. na Forum Trajana w Rzymie kolumna Trajana. W 155 scenach dokumentowała zwycięską kampanię wojenną cesarza.

Podobny układ rozbudowanej opowieści obrazkowej miała pochodząca z czasów średniowiecza Tkanina z Bayeux. To haftowana barwnymi nićmi tkanina o długości ponad 70 metrów, na której uwieczniono podbój Wysp Brytyjskich przez Wilhelma I Zdobywcę. Opowieść w całości tworzy spójną narrację, w której kolejno ukazano wszystkie etapy podboju. W średniowieczu bardzo popularnym motywem sztuki sakralnej były opowieści pasyjne – opowiadające historię męki Chrystusa. Średniowieczny widz, oglądając obraz, krok po kroku „podążał” za głównym bohaterem opowieści, czyli Chrystusem. Oglądanie zaczynał od sceny jego wjazdu do Jerozolimy, a kończył na scenie Wniebowstąpienia. Wraz z wynalezieniem w XV w. druku obrazkowe opowieści stawały się coraz bardziej powszechne i ten sposób opowiadania rozwijał się w następnych stuleciach.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na ewolucję narracji obrazkowych, a potem komiksów, był rozwój prasy w XIX w. Była to prasa ilustrowana, w której publikowano dużo rycin i ilustracji. Rodolphe Töpffer został uznany za jednego z prekursorów komiksu. Współpracował z prasą codzienną, drukując w niej swoje prace cyklicznie w odcinkach. Töpffer wpadł na pomysł, aby zestawić obok siebie dotąd oddzielnie występujące ilustracje w taki sposób, aby wzajemnie się dopełniały i komentowały, tworząc spójną narrację. Prace Rodolphe’a Töpffera nie były jeszcze komiksami. Były historyjkami obrazkowymi. Różnica pomiędzy komiksem a historyjką obrazkową polega na tym, że historyjki obrazkowe nie posiadają dymków tekstowych.

Na początku historii komiksu rysownicy nie używali szczególnie wyrafinowanych technik pracy. Jednak przez następne kilkadziesiąt lat twórcy komiksów zaczęli stosować w swojej pracy wiele innych technik rysunkowych, graficznych i malarskich. Współcześnie do tworzenia opowieści obrazkowych wykorzystuje się również nowoczesne programy komputerowe.

Czy wiecie, że pierwszy komiks pt. Yellow Kid autorstwa Richarda Feltona Outcaulta ukazał się 1896 r., a w Polsce w 1932 r. 120 przygód Koziołka Matołka autorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza.

Po przeszło stu latach rozwoju komiks ma swoich mistrzów i uznawany jest za jedną z dziedzin sztuki współczesnej. Jednym z najbardziej znanych polskich twórców komiksów jest Grzegorz Rosiński autor znanej serii Thorgal.

Wspomnienie dzieciństwa

poniedziałek, 23 maja, 2022

Udostępnij:FacebookTwitter

Czy pamiętacie historię np. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, czy „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”, a może „O Janku Wędrowniczku”, „Co słonko widziało”, „Stefek Burczymucha”? Aż trudno uwierzyć, że ich autorka – Maria Konopnicka, najwybitniejsza poetka okresu realizmu, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyczka, publicystka, tłumaczka, urodziła się właśnie 23 maja, w 1842 roku.

Dla zainteresowanych polecamy:

https://www.youtube.com/watch?v=6ChWxaoJe6s

https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,osoby,1695,osoba_maria_konopnicka_i_ksiazki_dla_dzieci.html

https://culture.pl/pl/tworca/maria-konopnicka

TIK tak, tik TAK, a może tak?

wtorek, 10 maja, 2022

Pofantazjujcie z nami i książkami, które mogą zaspokoić potrzeby nawet bardzo wybrednego czytelnika. Na naszej TYMCZASOWEJ wystawie, majowe fantazjowanie. Wstążeczki w kolorze bzu pięknie ozdabiają książki o niebanalnej fantastycznej tematyce. Tym razem Fantasy – książki, w których nadprzyrodzone motywy, bohaterowie, czas, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń dopełniają się nawzajem i odkrywają przed nami nieznane światy. Czy wiecie, że pierwiastki mityczne i inne, które stanowią źródło fantasy i jego licznych podgatunków, były częścią niektórych największych i najbardziej sławnych dzieł literatury takich jak „Epos o Gilgameszu” i innych najdawniejszych zapisów znanych ludzkości. Od „Odysei” po „Beowulfa”, od „Mahabharaty” do „Księgi tysiąca i jednej nocy”, od „Ramajany” do „Podróży na Zachód”, i od „Legend arturiańskich” i średniowiecznych romansów po poemat epicki „Boska komedia” – fantastyczne opowieści o odważnym bohaterze i bohaterce, o strasznych, śmiercionośnych smokach i tajemniczych światach, inspirowały wielu słuchaczy i autorów. W tym sensie historia fantastyki i historii literatury są nierozerwalnie związane. Istnieje wiele dzieł, gdzie granica pomiędzy fantastyką a innymi gatunkami jest zatarta, a pytanie czy autorzy wierzyli w możliwość istnienia opisywanych cudów w utworach takich, jak „Sen nocy letniej” czy „Pan Gawen” i „Zielony Rycerz”, sprawia, że trudno rozróżnić, gdzie i kiedy fantastyka w nowoczesnym sensie ma swój początek.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

niedziela, 8 maja, 2022

8. maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek! Bez czytelnika? Książek? Rozmów z uczniami? Wymiany uśmiechów? Jak tu świętować? Dlaczego w NIEDZIELĘ? Czy ktoś przypomni sobie o tym święcie w poniedziałek? Tymczasem czekamy! Wasze bibliotekarki w książkach uwięzione. Zdjęcia Kinga Tarka

Navigation

Search

Archives

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes