Archive for the ‘Rok szkolny 2017 – 2018’ Category

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

poniedziałek, 23 kwietnia, 2018

ks.Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO. Jego celem jest propagowanie czytelnictwa, edytorstwa oraz ochrony własności intelektualnej. Pomysłodawcą święta był wydawca Vincente Clavel Andrés.

Dlaczego 23 kwietnia? Na ten dzień przypada bowiem rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. Prawda jest jednak taka, że każdy dzień jest dobry, by promować czytelnictwo – zwłaszcza że, zgodnie z najnowszymi badaniami Biblioteki Narodowej – 68 proc. Polaków nie przeczytało w 2017 roku żadnej książki!

Jak wynika ze statystyki naszej biblioteki, jej czytelnicy nie zaniżają poziomu czytelnictwa.

CZYTAJCIE !!! 🙂

Młodzi zdolni

piątek, 20 kwietnia, 2018

 

szeszNasza uczennica Beata Szeszuła działa prężnie w Młodzieżowej Radzie Miasta.

W konkursie organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wzięły udział młodzieżowe rad działające przy 29 jednostkach samorządowych.  Nagroda dla najlepszej młodzieżowej rady w Polsce jest uwieńczeniem naszych działań. Młodzieżowa Rada to dla nas codzienna praca, której oddajemy niemal cały czas wolny. Bardzo cieszy nas to, że ministerstwo doceniła naszą aktywność i zaangażowanie na rzecz młodych poznaniaków i poznanianek – mówiła podczas wręczania nagrody Beata Szeszuła z Poznańskiej Młodzieżowej Rady Miasta.

czytaj więcej na: https://epoznan.pl/news-news-84988-Mlodzi_poznaniacy_swieca_przykladem._Mlodziezowa_Rada_Miasta_zostala_uznana_za_najlepsza_w_kraju

Polecamy spotkanie

piątek, 6 kwietnia, 2018

sendlerowaRok 2018 został ogłoszony Rokiem Ireny Sendlerowej. Anna Bikont w swojej książce przedstawia złożony portret bohaterki, kobiety, osoby kształtującej opowieść o samej sobie. Autorka opierając się na wielu źródłach prezentuje postać Sendlerowej w szerokim kontekście, obala mity i pozwala dostrzec prawdziwego człowieka, z jego heroizmem i wątpliwościami. Książka została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2018. Spotkanie poprowadzi prof. Rafał Witkowski.
Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Czarne.

Biblioteka Raczyńskich
pl. Wolności 19, sala 1
23 kwietnia 2018 (poniedziałek) godz. 18.00

źródło: http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=2570&Itemid=100

Polecamy

poniedziałek, 12 marca, 2018

libera

Uwaga – konkurs literacki CK Zamek z nagrodami!!!

wtorek, 27 lutego, 2018

serceZachęcamy wszystkie talenty literackie do udziału (w ramach Festiwalu Fabuły 2018)  w konkursie na opowiadanie opisujące MIŁOŚĆ. Bez skrępowania – jakby nikt wcześniej o niej nie pisał. Pytamy zuchwale: czym była, jest i czym może być MIŁOŚĆ? Dobrem ogólnym, towarem luksusowym, limitowanym uczuciem z ograniczoną prędkością transferu danych? W afekcie – skłonna do wszystkiego. Boska, własna, szybka, kawiarniana. Wyrachowana, suwerenna. Krajowa, etniczna, komfortowa. Staromodna i zawsze w cenie. Religijna i antysystemowa. Pensjonarska i wystudiowana. MIŁOŚĆ. Jaka jest? Pisana małymi literami i dobrowolna. Oddana i pasożytnicza…

A dla Ciebie – MIŁOŚĆ – czym jest?

Czekamy na opowiadania, które chwycą za serce, zaskoczą i żarliwością, i treścią, i formą. Nie przechodź obojętnie: zdobądź pieniądze i MIŁOŚĆ czytelników, weź udział w konkursie na opowiadanie! Termin nadsyłania prac do 6 kwietnia br.

Regulamin:

1. Organizatorem Konkursu na opowiadanie MIŁOŚĆ jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

2. Uczestnik konkursu nadsyła tekst o objętości do 10 000 znaków (ze spacjami), który nie był dotąd publikowany do dnia 6.04.2018 na adres literatura@ckzamek.pl
Przyjmujemy prace w plikach .doc, .docx, .rtf, .odt, .txt.

3. Teksty należy podpisać imieniem i nazwiskiem. Prosimy o dołączenie informacji kontaktowych (adres pocztowy, numer telefonu).

4. Nadesłane prace ocenia jury w składzie Filip Modrzejewski (przewodniczący), Magdalena Kicińska, Eliza Szybowicz.

5. Główną nagrodą w konkursie jest 2000 zł. Jury przyznaje także II nagrodę w wysokości 1000 zł oraz III nagrodę (500 zł).

6. Jurorzy zastrzegają sobie prawo do nieprzyznania nagród.

7. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas Festiwalu Fabuły 26 maja 2018. Zwycięzcy zostaną powiadomieni wcześniej, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.

8. W konkursie nie mogą brać udziału osoby zatrudnione w Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu.

9. W sprawach nieujętych w regulaminie decydują Organizatorzy.
10. Zgłoszenie pracy na konkurs jest równoznaczne z zaakceptowaniem przez jej autora regulaminu konkursu oraz w przypadku prac wyróżnionych i nagrodzonych z przekazaniem na rzecz Centrum Kultury ZAMEK autorskich praw majątkowych (licencji niewyłącznej, bez ograniczeń czasowych i terytorialnych) do przysłanego tekstu, co oznacza zgodę na jego publikację w drukach festiwalowych i na stronach internetowych organizatora bez dodatkowego wynagrodzenia. Przysyłając pracę, uczestniczka/uczestnik konkursu oświadcza, że nadesłany utwór jest jej/jego autorstwa i nie zawiera wad prawnych oraz że autor odpowiada finansowo za wszelkie potencjalne roszczenia z tytułu naruszenia praw osób trzecich.

11. Zgłoszenie tekstu do konkursu jest równoznaczne z udzieleniem Centrum Kultury „Zamek” w Poznaniu upoważnienia do przetwarzania danych osobowych na potrzeby konkursu, w szczególności do podania ich do publicznej wiadomości w przypadku danych laureatów konkursu.

źródło: http://ckzamek.pl/wydarzenia/2768-miosc-konkurs-na-opowiadanie/

Dziś wieczorem PASZPORTY POLITYKI 2017

wtorek, 9 stycznia, 2018

Nominowani w kategorii literatura:

AC   Anna Cieplak
W tym roku ukazała się jej druga powieść „Lata powyżej zera” (Wydawnictwo Znak Literanova) – o dorastaniu na śląskim osiedlu na początku lat dwutysięcznych. „Pisarstwo Anny Cieplak to jedno z najciekawszych zjawisk na literackiej mapie kraju – piszą autorzy bloga „Kurzojady”. – Dziewczyńskie, pokoleniowe, przygodowe przy jednoczesnym zaangażowaniu społecznym i sporej wrażliwości”.
AB

Marcin Wicha
Najnowsza książka „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” to esej osobisty – opowiada o matce, o śmierci, o porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. Juliusz Kurkiewicz nominował tę książkę „za literacko wybitne przeniesienie na polski grunt gatunku, który Amerykanie zwą »memoire« – wspomnienia zorganizowanego wokół jednej, często bolesnej, sprawy. W zalewie byle jakich, ekshibicjonistycznych wynurzeń jego książka to prawdziwa perła”. Charakterystyczne, że na okładce tej książki literka „m” się nie mieści. Bo to jest też książka o niemieszczeniu się w słowach i w życiu, o niedopasowaniach rodzinnych.
PSPaweł Sołtys
Po ukazaniu się jego zbioru opowiadań „Mikrotyki” (Wydawnictwo Czarne) otrzymał nominację nie jako Pablopavo, ale Paweł Sołtys. Piotr Bratkowski nominował Sołtysa „za współczesną »Smugę cienia« i niezwykle udane przeniesienie doświadczeń songwritera do prozy artystycznej”.

Życzenia od Pani Krystyny Henczel

wtorek, 12 grudnia, 2017

KHPani Krystyna Henczel – historyk, pedagog, zasłużona dla naszej szkoły,  przez wiele lat związana z ziemią jarocińską, poznańska poetka, członek Nauczycielskiego Klubu Literackiego.

Wydała 7 tomików poezji:” Ścieżki życia”, ” W tę noc przedziwną”, „Na strunach serca”, „Tam gdzie kwitną kaczeńce i bzy”, „Barwy trwania”, „Światło na rozdrożu”‚ „W lustrze czasu”.

Każdego roku Pani Krystyna Henczel przysyła nam za pośrednictwem swojej wnuczki i naszej byłej uczennicy Taidy Wróblewskiej – przepiękne życzenia świąteczne ze swoimi wierszami.

Hendzel1HendzelTaida

Weronika Postaremczak kl. 3D

poniedziałek, 11 grudnia, 2017

Weronika na dole w środku :)

Weronika na dole w środku 🙂

Nazywam się Weronika Postaremczak i jestem uczennicą klasy 3D. Od dziecka należę do 434 Poznańskiej Drużyny Harcerskiej „Orejana”. Nasze działania są wszechstronne. Misją ZHP jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru poprzez stawianie wyzwań. Razem ze znajomymi ze szkoły nagraliśmy krótki film o prawie harcerskim. Było to moje zadanie na kolejny stopień harcerski – stopień Harcerki Orlej. Film pokazuje naszą codzienną służbę, pomoc bliźnim, pogodę ducha. Kilka scen nakręciliśmy w przestrzeni naszej gościnnej biblioteki szkolnej. Główne przesłanie jest w ostatniej scenie, gdzie pokazujemy, że prawo harcerskie jest naszym drogowskazem na całe życie.

Podczas pracy nad filmem mogłam liczyć na pomoc kolegów z klasy oraz harcerzy ze szkoły. Wszyscy byli bardzo zaangażowani. Wiem, że na nich zawsze można liczyć.

Film możecie obejrzeć tutaj:  https://www.youtube.com/watch?v=g3X6JyUcxfo

Mamy dla Was nie lada gratkę!!!

poniedziałek, 4 grudnia, 2017

Oto efekt spotkania z autorem Jay Asher’em:

AsherAsher 1Zachęcamy  do wypożyczeń 🙂

Jeśli zdążycie dziś na spotkanie z Iłłą

wtorek, 21 listopada, 2017

zapiski8

Navigation

Search

Archives

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes