Archive for listopad, 2023

Andrzejkowe przysłowia

czwartek, 30 listopada, 2023

Może warto dziś spojrzeć przez okno, bo z dniem świętego Andrzeja są również związane przysłowia:

Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.

Na Andrzeja słońce świeci, w grudniu śnieg z nieba nie poleci.

Której but na progu stanie, pierwsza panna na wydanie.

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze.

Co zobaczysz na Andrzeja, to się spełni – jest nadzieja.

Na świętego Andrzeja, trza kożucha, dobrodzieja.

Gdy Andrzej się zjawi, to i zimę postawi.

Miękko na Andrzeja, to niedobra nadzieja.

Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.

Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.

Śnieg na Andrzeja, dla zboża zła nadzieja.

Andrzejki

środa, 29 listopada, 2023

Lanie wosku przez klucz, rzucanie karteczkami i układanie lub przestawianie butów to najbardziej popularne z dawnych zwyczajów andrzejkowych, które przetrwały do dziś. Wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja apostoła to bardzo stara tradycja. Pierwsza polska wzmianka literacka o tej nocy pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego (renesansowego poety satyrycznego, pisarza, tłumacza i historyka).Niegdyś tego dnia wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt. W dzisiejszych czasach Andrzejki stały się przede wszystkim rozrywką. Do obchodów i wspólnych zabaw dołączyli również mężczyźni, a wróżby straciły wyłącznie matrymonialne przeznaczenie.

Smutna wiadomość

wtorek, 28 listopada, 2023

💔 Zmarł Paweł Huelle, wspaniały pisarz, dramaturg, poeta. Urodzony w 1957 roku w Gdańsku i z tym miastem związany. Jemu poświecił większość swojej twórczości. Debiutował głośną powieścią „Weiser Dawidek” (1987), której akcja rozgrywa się w powojennym Gdańsku. Był autorem powieści: „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala” (2001), „Castorp” (2004), „Ostatnia wieczerza” (2007), „Śpiewaj ogrody” (2014). Ostatnią książkę pt. „Talita” pisarz wydał w 2020 roku. Napisał też opowiadania wydane w zbiorach: „Opowiadania na czas przeprowadzki” (1991), „Pierwsza miłość i inne opowiadania” (1996), „Byłem samotny i szczęśliwy” (2003), „Opowieści chłodnego morza” (2008), „Ulica świętego Ducha i inne historie” (2016). Paweł Huelle był również współautorem scenariuszy do filmów m.in. „Wróżby kumaka” czy „O dwóch takich, co nic nie ukradli”. Otrzymał liczne nagrody literackie m.in.: Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1998), Paszportu Polityki (2001), Pomorską Nagrodę Literacką „Wiatr od morza” za całokształt pracy literackiej (2021).

Listopadowe spotkanie Klubu Książki Klaudynek

poniedziałek, 27 listopada, 2023

Na ostatnim spotkaniu skupiliśmy się głównie na naszych ulubionych pozycjach ze szkolnej biblioteki. Trzeba przyznać, że udało nam się zebrać dosyć sporo książek a o kilku z nich powstały plakaty mające zachęcić do ich lektury. Poniżej znajdziecie zdjęcia ze spotkania a w najbliższym czasie wyczekujcie posta poświęconego naszym ulubieńcom z biblioteki VLO.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

piątek, 24 listopada, 2023

Symbol miłości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa i pewnie też wielu ważnych wspomnień opanował dziś naszą bibliotekę🧸. Trudno sobie wyobrazić świat bez pluszowego misia ❤️. Światowy Dzień tej zabawki ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Obchodzony jest 25 listopada. A 100 lat wcześniej, w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Pomysły na bycie życzliwym!

środa, 22 listopada, 2023

Wczoraj, z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień, zaproponowałyśmy odwiedzającym bibliotekę udział w zaplanowaniu miłych niespodzianek ❤️

Oto pomysłowość Waszych kolegów. A może coś jeszcze wpadnie Wam do głowy?

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

wtorek, 21 listopada, 2023

Wróćmy do życzliwości 🌞!Dziś przede wszystkim uśmiechaj się do ludzi! Bądź uprzejmy i dobry dla napotkanych na ulicy czy w szkole osób. Zrób coś miłego. Porozmawiaj ze znajomym. Ustąp miejsca w tramwaju. Zanieś zakupy sąsiadowi. Odwiedź chorą koleżankę. Podziel się drugim śniadaniem. Pożycz linijkę, długopis, ołówek… 💪 Pomysłowość nie zna granic! W Światowym Dniu Życzliwości i Pozdrowień dziel się swoją pozytywną energią i pokazuj, że życzliwość rzeczywiście ma moc! Bądźmy przyjaźni, pomagajmy sobie, bądźmy wrażliwi na potrzeby innych i uprzejmi 👍💞.

XX Szkolny Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej

poniedziałek, 20 listopada, 2023

Już tęsknimy…Do zobaczenia za rok!

XX Szkolny Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej

piątek, 17 listopada, 2023

Piątek, 17 listopada, był dniem pełnym wspaniałych, pozytywnych wzruszeń i emocji. Siedmioro uczniów naszej szkoły (wraz z opiekunami) uczestniczyło w jubileuszowym XX Szkolnym Przeglądzie Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej w Pniewach. Atmosfera podczas tego wydarzenia wcale nie jest konkursowa i, jak powiedział przewodniczący jury, pan prof. Wiesław Ratajczak, „… każdy występujący już jest zwycięzcą”. Przekonali się o tym Hania, Natalia (z kl. 2b), Gosia, Maja (z kl. 3b), Joasia (z kl. 3a), Wiktoria (z kl. 4g) i Marcel (z kl. 2b) oraz przeszło 50 innych wykonawców z wielu wielkopolskich szkół. Mogliśmy (absolutnie wszyscy, ponieważ przegląd był transmitowany przez kanał YouTube) posłuchać przepięknych interpretacji znanych i mniej znanych utworów poetyckich. Przez jury zostało szczególnie docenione wykonanie Natalii (W czasie deszczu dzieci się nudzą- autor Jeremi Przybora, kompozytor Jerzy Wasowski), która otrzymała nagrodę specjalną im. Jana Kaczmarka oraz Asi (Tłum – autor Michel Rivgauche, kom. Angel Cabral), która otrzymała wyróżnienie. Mamy nadzieję, że zobaczymy się w przyjaznym pniewskim liceum też za rok i znów będziemy delektować się piękną poezją.

Światowy Dzień Filozofii

czwartek, 16 listopada, 2023

Sokrates, Platon, Arystoteles, Diogenes, Kartezjusz, Kant, Nietzsche…Nazwiska filozofów na pewno są Wam znane. Pewnie gorzej to wygląda, jeśli chodzi o ich poglądy. A dziś jest doskonała okazja, aby się z nimi zapoznać. Co roku bowiem w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Filozofii. Został ustanowiony w 2005 r. z inicjatywy UNESCO. Wydarzenia organizowane tego dnia mają na celu pobudzenie krytycznego myślenia i dyskusji filozoficznej nad problemami współczesnego świata oraz umożliwienie udziału w niej wszystkim zainteresowanym, nie tylko osobom zawodowo zajmującym się filozofią. A może znacie jakąś złotą myśl któregoś z filozofów i zechcecie się nią podzielić w komentarzach?

Navigation

Search

Archives

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes