Archive for Kwiecień, 2012

POLECAMY :)

wtorek, Kwiecień 24th, 2012

Kontrowersyjna kampania społeczna: „Nie czytaj!”

Pojawił się właśnie przewrotny spot, w którym znani aktorzy i muzycy przekonują: „Nie czytaj, książki gryzą i są ciężkie”…Ta przewrotna akcja jest częścią kampanii „Czytaj, zobacz więcej”, w której udział wzięli dziennikarze, aktorzy, muzycy i celebryci, m. in. Joanna Brodzik, Karolina Gruszka, Tomasz Kammel, Janusz L. Wiśniewski i Michał Żebrowski. Spacerują oni wśród półek pełnych książek i nawołują: „Nie czytaj!”.

Twórcą spotu jest Adam Zych – przyznaje on, że koncepcję zapożyczył od Amerykanów, którzy już w 2008 roku wypuścili na rynek spot pt. „Don’t vote”. – To był jednak świadomy wybór fabuły i konwencji – mówi artysta. – Chcieliśmy pokazać złe strony czytania, ale oczywiście w sposób ironiczny, przerysowując.

W USA koncepcja poskutkowała, a przewrotnie sformułowana „antyreklama” czytania odniosła spory sukces. Zdaniem doktora Jacka Wasilewskiego, socjologa ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, nad Wisłą ten sposób promowania literatury też ma szansę na sukces, bo Polacy lubią robić „wszystkim na przekór”. – Część osób, gdy się ich do czegoś mocno namawia, wykazuje działanie odwrotne, zwłaszcza, jeśli komunikaty pochodzą od ludzi, którzy na siłę chcą być autorytetami i pouczają – tłumaczy dr Wasilewski.

http://www.youtube.com/watch?v=CatLpOUHwmE

źródło: http://www.polskieradio.pl/10/483/Artykul/587071,Kontrowersyjna-kampania-spoleczna-Nie-czytaj

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

poniedziałek, Kwiecień 23rd, 2012

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

źródło: http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1

Navigation

Search

Archives

Kwiecień 2012
P W Ś C P S N
« mar   maj »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes