Gorąco polecamy…

Wieczór z twórczością Imre Kertésza Drukuj
28 marca 2011  godz. 19.00  Biblioteka Raczyńskich, pl. Wolności 19 (poniedziałek) zapraszamy na Salon u Raczyńskich czyli chwil kilka z twórczością laureatów literackiego Nobla wieczór z twórczością Imre Kertésza – literacki Nobel 2002.

Salon u Raczyńskich_plakat

   –  fragmenty prozy czytać będzie Jan Peszek
   –  o tłumaczeniach i spotkaniach z autorem opowie Elżbieta Sobolewska
   –  przedstawienie twórczości i sylwetki Kinga Piotrowiak-Junkiert
   – prowadzenie wieczoru prof. Ryszard K. Przybylski

 

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH

ZGŁOSZENIA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ!!!

 

 

 IMRE KERTÉSZ

urodził się w ubogiej rodzinie żydowskiej. W 1944 w wieku 15 lat został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, później przeniesiony do Buchenwaldu. Cała jego rodzina zginęła w czasie wojny. Bolesne doświadczenia spowodowane pobytem w obozach i utratą bliskich wywarły decydujący wpływ na jego późniejszą twórczość. W 1945 powrócił na Węgry, gdzie od 1948 pracował jako dziennikarz w gazecie „Vilagossag”. Z pracy został zwolniony w 1951, gdy czasopismo stało się oficjalnym organem węgierskiej partii komunistycznej. Potem pracował m.in. w służbach prasowych Ministerstwa Przemysłu, skąd również go zwolniono w 1953. Od tego czasu poświęcił się głównie pisaniu i tłumaczeniom. W tatach 50. i 60. przełożył z niemieckiego dzieła takich autorów jak: Nietzsche, Freud, Hofmannsthal, Schnitzler, Roth, Wittgenstein i Canetti, których wpływ można odnaleźć w jego twórczości. W 1975 roku opublikował swoją najgłośniejszą powieść, Los utracony, w której opisał doświadczenia młodego chłopca w nazistowskich obozach koncentracyjnych: w Auschwitz, w Buchenwaldzie i podobozie mieszczącym się w Zeitz. Powieść przetłumaczono na 14 języków. W 2005 książka doczekała się filmowej adaptacji pod tym samym tytułem. Los utracony oraz dwie kolejne powieści Fiasko i Kadysz za nienarodzone dziecko stanowią tzw. „trylogię ludzi bez losu”. Ponadto w Polsce ukazały się: Angielska flaga; Dziennik galernika; Ja, inny. Kronika przemiany; Język na wygnaniu; Likwidacja; Dossier K. Kertész jest laureatem wielu węgierskich i zagranicznych nagród literackich. Uzyskał literacką nagrodę Nobla w 2002 roku. (…) za powieści, które przeciwstawiają osobiste doświadczenie jednostki brutalnym zrządzeniom historii (…) Imre Kertész pochyla się nad pytaniem, czy w epoce, kiedy ludzie są prawie całkowicie poddani władzy politycznej, jest jeszcze możliwość życia i samodzielnej myśli. Dla węgierskiego pisarza Auschwitz nie jest żadnym wyjątkiem (…), ale doskonale ilustruje prawdę ostateczną o degradacji człowieka we współczesnym świecie, napisała w uzasadnieniu swojej decyzji Akademia Szwedzka.

DZIEŁA:

źródła:
http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=403&Itemid=100http://pl.wikipedia.org/wiki/Imre_Kert%C3%A9sz

Comments are closed.

Navigation

Search

Archives

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes