TIK tak, tik TAK, a może tak?

Pofantazjujcie z nami i książkami, które mogą zaspokoić potrzeby nawet bardzo wybrednego czytelnika. Na naszej TYMCZASOWEJ wystawie, majowe fantazjowanie. Wstążeczki w kolorze bzu pięknie ozdabiają książki o niebanalnej fantastycznej tematyce. Tym razem Fantasy – książki, w których nadprzyrodzone motywy, bohaterowie, czas, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń dopełniają się nawzajem i odkrywają przed nami nieznane światy. Czy wiecie, że pierwiastki mityczne i inne, które stanowią źródło fantasy i jego licznych podgatunków, były częścią niektórych największych i najbardziej sławnych dzieł literatury takich jak „Epos o Gilgameszu” i innych najdawniejszych zapisów znanych ludzkości. Od „Odysei” po „Beowulfa”, od „Mahabharaty” do „Księgi tysiąca i jednej nocy”, od „Ramajany” do „Podróży na Zachód”, i od „Legend arturiańskich” i średniowiecznych romansów po poemat epicki „Boska komedia” – fantastyczne opowieści o odważnym bohaterze i bohaterce, o strasznych, śmiercionośnych smokach i tajemniczych światach, inspirowały wielu słuchaczy i autorów. W tym sensie historia fantastyki i historii literatury są nierozerwalnie związane. Istnieje wiele dzieł, gdzie granica pomiędzy fantastyką a innymi gatunkami jest zatarta, a pytanie czy autorzy wierzyli w możliwość istnienia opisywanych cudów w utworach takich, jak „Sen nocy letniej” czy „Pan Gawen” i „Zielony Rycerz”, sprawia, że trudno rozróżnić, gdzie i kiedy fantastyka w nowoczesnym sensie ma swój początek.