Nike po raz 21

nike

Nagroda literacka NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego.

Literacka Nagroda Nike w tym roku została wczoraj przyznana po raz 21. Uroczysta gala odbyła się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić, nie można jej też nie przyznać. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Wyborcza” i Fundacja Agory. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe.

Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.

W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.

Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu.

LISTA FINALISTÓW LITERACKIEJ NAGRODY NIKE:
W kategorii powieść: „Serce” Radki Franczak i „Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy.
W kategorii poezja: „Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej i „Włos Bregueta” Jacka Podsiadło. „Mały, polski Nobel”.
W kategorii esej: „Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego i „Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman.
W kategorii reportaż: „Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza. (http://www.tvn24.pl)
Zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike 2017 został Cezary Łazarewicz za reportaż „Żeby nie było śladów”.

Comments are closed.

Navigation

Search

Archives

Luty 2021
P W Ś C P S N
« lis    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Other

Syndication

brought by WordPress Themes