Zbliża się Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

plakat_ogolnopolski_thumbW piątek 17 czerwca każdy z Was będzie mógł uwolnić swoją książkę!  Przyłączcie się do ogólnoświatowego bookcrossing. Obecnie ponad 10 milionów książek podróżuje po 132 krajach Choć popularyzowanie czytelnictwa w takiej formie wydaje się być niekonwencjonalne, to polubiły ją setki zainteresowanych – nawet ci, którzy – jak twierdzą – nigdy nie wypuściliby ukochanej książki z rąk. W naszej szkole uwolnione książki znajdziecie na parapetach okien, ławkach i ławeczkach. Warto zajrzeć do biblioteki tam będzie ich najwięcej. Wspólnie możemy podnieść poziomu czytelnictwa w Polsce, przekonać innych, że dzielenie się jest lepsze od posiadania i świetnie się bawić.

Możecie przesłać nam fotkę ze swoją uwalnianą książką lub tą, którą „przejęliście” w ramach akcji.

Jak uwolnić książkę?

Sposoby są dwa.

1. Pierwszy, spontaniczny, to zostawienie jej gdziekolwiek. To może być tramwaj, autobus, pociąg, galeria, ławka w parku, parapet w księgarni czy turystyczny szlak. Można też skorzystać z wyznaczonych do tego miejsc, takich jak półki i gabloty bookcrossingowe. Powstają w kawiarniach, osiedlowych sklepikach, szkołach, świetlicach. Nawet w szpitalach, przychodniach, noclegowniach czy sanatoriach. Każdy może postawić własną i w ten sposób dołączyć do globalnej, czytelniczej wioski. Oprócz książek coraz częściej uwalniamy filmy, płyty, czasopisma.

2. Sposób drugi, bardziej profesjonalny. Polega na zarejestrowaniu się na stronie www.bookcrossing.pl i dodaniu tomu do bazy. Twoja książka otrzyma wówczas swój numer identyfikacyjny /BIP/, który umieszczamy w książce (etykieta) w widocznym miejscu. Dzięki temu będziesz mógł prześledzić drogę, losy  uwolnionej przez Ciebie książki – gdzie, kiedy i przez kogo została znaleziony.

Pamiętajcie!!! Nie musicie „oddawać” uwolnionych książek.  W Polsce funkcjonuje ponad 20 tys. półek bookcrossingowych. Możecie je również pozostawić kolejnemu czytelnikowi na ławce w parku, tramwaju, pociągu lub innym publicznym miejscu.

W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 25 016 tys. użytkowników, a w oficjalnym obiegu jest 198 649 książek (dane z 08.06.2014 r.).

Udział w bookcrossingu

1. Zapewnia  Ci uczestnictwo w międzynarodowym ruchu czytelniczym oraz przynależność do elitarnej grupy ludzi z szeroko rozwiniętą świadomością czytelniczą.

2. Pozwala Ci dzielić się książkami, daje szansę tym, których nie stać na zakup wymarzonej pozycji literackiej.

3. Pozwala Ci śledzić wędrówkę książek dzięki internetowemu systemowi monitoringu.

4. Daje Ci radość  uczestnictwa w Święcie Wolnych Książek.

5. Masz zaszczyt dołączyć do globalnej, czytelniczej wioski.

źródło: http://www.lustrobiblioteki.pl/2014/06/uwalniamy-ksiazki.html