Archive for Maj 18th, 2011

Znamy najpiękniejsze książki 2010 roku!

środa, Maj 18th, 2011

13 maja, drugiego dnia Warszawskich Targów Książki, rozdano nagrody i wyróżnienia na Najpiękniejsze Książki Roku 2010. Połowie, przewidzianych w regulaminie kategorii w tym roku nagród nie przyznano. W tegorocznej edycji konkursu Najpiękniejsze Książki Roku organizowanego przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, wzięły udział 83 wydawnictwa, które nadesłały 162 tytuły. Oceniało je jury pod przewodnictwem Józefa Wilkonia, które przyznało sześć nagród i kilkanaście wyróżnień. Jak podkreślił przewodniczący jury Józef Wilkoń, oceniając
publikacje brano pod uwagę kompozycję, typografię, dobór elementów technicznych, papier, oprawę – to wszystko, co składa się na urodę książki.

Wśród książek naukowych z zakresu humanistyki najpiękniejsza okazała się „Myśl muzyczna Jeana-Jacquesa Rousseau” Zbigniewa Skowrona w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego)

W kategorii „książki dla dzieci” przyznano dwie równorzędne nagrody, które otrzymały tytuły: „Brzechwa. Wiersze dla dzieci” w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza, Grażki Lange, Lecha Majewskiego i Piotra Młodożeńca (wydawnictwo Wytwórnia)

oraz „Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie” Petera Asbjornsena z ilustracjami Marii Ekier (wyd. Media Rodzina).

Także w kategorii „albumy” nagrodę otrzymały dwa tytuły: „Bielsko-Biała. Podróż w czasie” Piotra Keniga i Wojciecha Kryńskiego w projekcie graficznym Władysława Pluty (wyd. Buff!) oraz „Wiesław Winnicki. Wielki wodewil” Magdaleny Piotrowskiej w opracowaniu graficznym Błażeja Ostoi-Lniskiego (wyd. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie). Wśród katalogów i druków bibliofilskich nagroda przypadła książce „Henryk Berlewi” Magdaleny i Artura Frankowskich wg projektu graficznego Janusza Górskiego (wyd. Czysty Warsztat). W tym roku jury nie przyznało nagród w kategoriach „literatura”, „książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne”, „podręczniki” oraz „słowniki”.”Ta decyzja wynika z troski jury o utrzymanie poziomu konkursu” – komentował Wilkoń. Organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkurs na Najpiękniejsze Książki roku jest najstarszym polskim konkursem wydawniczym. W tym roku odbył się po raz 51.
źródło: ksiazki.wp.pl

Navigation

Search

Archives

Maj 2011
P W Ś C P S N
« kwi   wrz »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes