Archive for listopad, 2012

Spotkanie z prof. Borysławem Dzieciaszkiem

piątek, 30 listopada, 2012

Z cyklu UKD 796 czyli SPORT zapraszamy na spotkanie z „naszym” profesorem – Panem Borysławem DzieciaszkiemSkoki spadochronowe i nie tylko.


Filia 8 (ul. Osinowa 14/16)
10 grudnia (poniedziałek), godz. 18.30
(wstęp wolny)

XIII SPOTKANIE Z ARCYDZIEŁEM

piątek, 30 listopada, 2012

Zapraszamy do Osiedlowego Domu Kultury Pod Lipami (os. Pod Lipami 108A) 4 grudnia (wtorek), godz.18.00 (wstęp wolny) na
XIII SPOTKANIE Z ARCYDZIEŁEM – autograf wiersza Adama Mickiewicza Do H*** Wezwanie do Neapolu z 1840

Spotkanie z Arcydziełem – autografem znanego wiersza Adama Mickiewicza rozpoczynającego się od słów Znaszli ten kraj, gdzie cytryna dojrzewa…


W programie:
– wykład prof. UAM dra hab. Jerzego Fiećko Komentarze do wiersza Do H*** Wezwanie do Neapolu i związków Mickiewicza z Wielkopolską
– pieśni do wierszy Adama Mickiewicza zaprezentuje Benigna Jaskulska przy akompaniamencie Zdzisławy Waliszewskiej (fortepian)
– prezentacja autografu wiersza
– pokaz zabytków piśmiennictwa ze zbiorów specjalnych Biblioteki po konserwacji z dotacji Fundacji PKO Banku Polskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zaproszenie

poniedziałek, 12 listopada, 2012

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinom AMICI oraz  ZSO nr 4

Zapraszają na uroczystość finałową II Konkursu Literackiego  AMICI

„Drzwi do Wyobraźni” 23.11.2012r. o godz. 17.00

do „Teatru w Przejściu” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4,

os. Czecha 59 w Poznaniu.

W programie:

  • spektakl na bazie teksów laureatów,
  • wręczenie nagród, dyplomów,
  • omówienie prac przez JURY,
  • poczęstunek i rozmowy w Kawiarence Literackiej.

Ukaże się również debiutancki tomik z nagrodzonymi tekstami

„Drzwi do wyobraźni”.

Nasi uczniowie – WIKTOR WILCZYŃSKI, NICOLA IWANOWSKA,

HELENA WÓJTOWICZ, JACEK KAROL MUSZKIETA

są finalistami tego konkursu.

Zaproszenie 3-1

Niektórzy lubią poezję

poniedziałek, 12 listopada, 2012

8 listopada w czwartek miało miejsce niezwykle spotkanie, pod hasłem „ Niektórzy lubią poezję”.  Zebrali się uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu, inaugurując cykl podobnych poetyckich podwieczorków.

Listopadowe spotkanie zadedykowano św. pamięci  prof. Barbarze Grzeszczak – wieloletniej nauczycielce języka polskiego.

W czytelni biblioteki przy stole nakrytym zielonym  suknem stała zapalona świeca, a obok niej leżał tomik poezji Wisławy Szymborskiej pt. „Wystarczy”. Prowadząca spotkanie prof. Alicja Pohl poprosiła zebranych o odczytanie  jednego wiersza. Pierwszy wiersz odczytała prof. Małgorzata Wiater, drugi prof. Iwona Wierzba, a następne ośmieleni  uczniowie.

Kolejne spotkanie tych, którzy lubią poezję, odbędzie się 19 grudnia o godz. 15.15 w czytelni biblioteki szkolnej. Tematem spotkanie będzie poezja z motywem światła, gwiazdy, anioła.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkanie z wybranym przez siebie wierszem.

Zdjęcia: Klaudia Majchrzak

Czy byliście już w Xięgarni TVN 24?

sobota, 10 listopada, 2012

i na ich stronie www   http://www.tvn24.pl?

„Xięgarnia” ma pomóc widzom wybrać najlepsze książki, spośród 30 tysięcy tytułów ukazujących się co roku na polskim rynku. W programie nie tylko omówienia najciekawszych nowości, ale także listy bestsellerów, wywiady, felietony oraz aktorskie interpretacje współczesnej literatury. Wśród  artystów, którzy będą gościć w „Xięgarni” gwiazdy polskiej sceny: m.in. Krystyna Janda i Wojciech Pszoniak.

„Xięgarnia” to przede wszystkim spotkania z najwybitniejszymi i najbardziej popularnymi pisarzami. Rozmowy z niezwykłymi artystami, dla których refleksji w codziennym informacyjnym zgiełku brakuje miejsca w telewizji. W kolejnych odcinkach zobaczymy m.in. Andrzeja Stasiuka, Janusza Głowackiego, Katarzynę Grocholę i autorkę szwedzkich bestsellerów kryminalnych Camillę Laeckberg.

Stałymi felietonistami programu są pisarz i eseista Michał Komar oraz Michał Rusinek specjalista od retoryki i wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej. Pierwszy przedstawiać będzie pozycje z literackiego kanonu od Sofoklesa po Josepha Conrada. Drugi książki nieoczywiste takie jak szkice Susan Sontag czy najlepsze pozycje literatury dziecięcej.

W ‚Xięgarni’ o swoich lekturach opowiedzą też znani i lubiani, między innymi gwiazdy sceny takie jak Muniek Staszczyk czy Maryla Rodowicz, ale też sportowcy, politycy i biznesmeni.

Z programem ściśle związany jest serwis internetowy xiegarnia.pl. W zamyśle twórców ma on być przewodnikiem dla czytelników zagubionych na rynku, wychwytywać najlepsze nowości, rozmawiać z najciekawszymi twórcami i opisywać najciekawsze zjawiska. W nim widzowie TVN 24 znajdą to, co nie zmieściło się w programie, a również zasługuje na uwagę. Nowy portal literacki poza recenzjami, felietonami, artykułami i wywiadami publikować będzie materiały video. Dzięki współpracy z telewizją TVN24 będzie ich znacznie więcej niż w jakimkolwiek miejscu w sieci. Najważniejsza jest jednak, oczywiście, wysoka jakość tekstów i wiarygodność, a tę gwarantują nie tylko twórcy programu, którzy regularnie publikować będą na stronie xiegarnia.pl, ale także współpracownicy, wśród których znajdą się związani z TVN 24 dziennikarze: Jacek Stawiski, Wojciech Zimiński i Jakub Porada.

źródło: www.tvn24.pl

Poznański przegląd nowości wydawniczych w Pracowni-Muzeum Józefa I. Kraszewskiego

czwartek, 8 listopada, 2012

A oto wspomnienie ze spotkania (06.11.2012)  z laureatami  Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych, które wyłoniło „Książki Lata 2012„.
Laureaci: Anna Janko (Pasja według św. Hanki), Paweł Śpiewak (Pięć ksiąg Tory) oraz Wydawnictwo Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka., opowiadali o swojej twórczości i odpowiadali na pytania czytelników.

Spotkanie poprowadzili profesorowie UAM;  Przemysław Czapliński i Piotr Śliwiński.

Dzień Zaduszny

sobota, 3 listopada, 2012


„Umierając nie możemy wziąć nic z tego co otrzymaliśmy.  Możemy zabrać to, co sami daliśmy.”
„Śmierć często wydobywa z nas to co najlepsze.”

cytaty z książki Renaty  Dziurdzikowskiej pt. Możesz odejść, bo cię kocham

Patrzenie w śmierć zwraca nas ku życiu. Migotliwe światełka na cmentarzach w te dni, są wyzwaniem. Każą nam ryzykować miłość w każdej chwili życia, bo każda może być ostatnią…Z perspektywy śmierci, tylko relacje z ludźmi wytrzymują próbę czasu.

Śmierć nie jest chwytliwym tematem, umieranie najbliższych tym bardziej. Paraliżuje nas lęk i przerażenie. Jak pogodzić się z odchodzeniem najbliższych, ukochanych ludzi? Jak uporać się z żałobą po ich śmierci? Kiedy wydaje się, że straty już nikt i nic nie uleczy. Towarzyszenie bliskim w odchodzeniu może stać się dla każdego człowieka, mimo bólu, doświadczeniem najważniejszym i niesłychanie wartościowym, lekcją akceptacji, otwarcia na nowe. Ból po utracie ukochany ludzi jest wielki, ale siły życia są potężne.
Renata Dziurdzikowska w swojej książce Możesz odejść, bo cię kocham ukazuje śmierć jako integralną i wspaniałą część naszego życia.

Krystyna Adamczak  – Księgarnia Galeria z Bajki, Osiedle Wichrowe Wzgórze 124 zaprasza w poniedziałek 12 listopada, godz. 19.00 na spotkanie Klubu Zwierciadła:

Śmierć nauczycielką życia –  Premiera najnowszej książki Renaty Dziurdzikowskiej: „Możesz odejść, bo cię kocham.”

Zapisy w bibliotece!!!

źródło: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/156271/mozesz-odejsc-bo-cie-kocham

Navigation

Search

Archives

listopad 2012
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes