Archive for wrzesień, 2020

Nowe „Premiery tygodnia”* – można inspirować się bez ograniczeń!

piątek, 25 września, 2020

120033508_3603904089641011_7671558710050687111_o

1. Sz. Twardoch, „Pokora”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020, data wydania: 16.09.2020
Pożądanie. Władza. Uległość. Co stracisz, walcząc o godność? Epicka powieść o rewolucji, wojnie i miłości. 11 listopada 1918. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył. La Belle Époque umarła w okopach I wojny światowej. Nowy świat rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy. Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe. „Pokora” to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.
2. H. Grupińska, „Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi”, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2020, data wydania: 12.08.2020
Tybetańczycy, o których pisze Hanka Grupińska, to ludzie bez ziemi, bez państwa – żyją w miejscu użyczonym, w kraju należącym do innych. Od 1959 roku chronią się w Indiach. Uciekali przed chińską przemocą, szli do swojego nauczyciela i opiekuna, do Dalajlamy. Tam, na wygnaniu, jest ich dziś ponad 100 000. I o nich jest ta książka. O uciekinierach, buddystach, mniszkach i sprzedawczyniach, o aktywistach politycznych, pisarzach i poetach. O nich, którzy pamiętają swój kraj i czekają powrotu. Hanka Grupińska wracała do Himaćal Pradesz przez 10 lat. Wiele miesięcy mieszkała w klasztorach mniszek tybetańskich. Wędrowała dalekowysoko, do doliny Spiti. Napisała książkę, która nie spieszy – ofiaruje czas namysłu wokół rozmaitych znaczeń.
3. K. Kobylarczyk, „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”, Wydawnictwo Mando, Kraków 2020, data wydania: 16.09.2020
Nowa Huta jest kobietą! Nazywano ją „perłą pięciolatki” i „młodszą siostrą Magnitogorska” – nawet propaganda lat 50. nie miała wątpliwości, że Nowa Huta jest kobietą. Dlaczego więc jej symbolem został półnagi murarz, mężczyzna? Gdzie podziały się nowohuckie murarki i architektki, przodowniczki pracy i artystki, działaczki i opozycjonistki? Zaglądamy na budowę najmłodszego polskiego miasta, do nowohuckich hoteli robotniczych i na stołówki, do pracowni architektonicznych i izby porodowej. Jesteśmy świadkami bicia rekordów i antyreżimowych demonstracji. Poznajemy dziewczyny: te, które kładły cegły, i te, które rzucały petardy.
• Zofia Włodek jest pierwszą murarką Nowej Huty, przodowniczką pracy, gwiazdą propagandy, a potem… przepada bez śladu.
• Marta Ingarden projektuje nowe miasto na desce kreślarskiej, ale nie poświęca mu ani słowa.
• Jadwiga Beaupré uczy nowohucianki rodzić bez bólu w jednej z pierwszych polskich szkół rodzenia.
• Krystyna Skuszanka tworzy dla robotników teatr, gdzie „proletariatu nie karmi się szmirą”.
• Wiesława Ciesielska słyszy, jak ubek mówi do jej męża, działacza „Solidarności”: „Z wami to jeszcze można jakoś wytrzymać, gorzej z waszymi żonami!”.
• Zofia Fugiel ma w latach 80. osiemnaście rewizji mieszkania, dziś nie potrafi uwięzić nawet kanarka w klatce.
* Opisy książek i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawców

Cytat na dziś :)

czwartek, 24 września, 2020

120125759_10157455714937681_1443697889879860587_o

Lubicie czytać książki o Poznaniu?

czwartek, 24 września, 2020

W konkursie na najlepsze książki o Poznaniu wydane w roku 2019 nagrodę otrzymali:

  •  prof. Waldemar Łazuga z Wydział Historii UAM –„Portret rodziny z herbem we wnętrzu”, Wydawnictwo Poznańskie

ł1

Nieczęsto się zdarza, żeby trzy pokolenia jednej rodziny pisały diariusze. I żeby te diariusze prowadziły ze sobą rodzaj rozmowy. Przewijają się w nich nie tylko z trzech stron od wewnątrz oglądane pikantne nieraz tajemnice rodzinne, nie tylko nazwiska wielu utytułowanych rodzin, ich życia świątki, piątki i niedziele, ale także głośne wydarzenia historyczne oglądane i komentowane od salonów, a niekiedy od kuchni, przynosząc zaskakujące nieraz detale i jeszcze bardziej zaskakujące oświetlenia. Ta historia zaczyna się w XIX wieku, kończy w XXI. Nieledwie wczoraj.

 

  • dziennikarze –Filip Czekała i Tomasz Mikszo – „Pewuka. Cud nad Wartą”, Wydawnictwo Poznańskie

pewukaJest trochę sensacji i skandali, garść anegdot i masa ciekawostek. Gdzie znajdowała się największa restauracja w Polsce? Dlaczego pewnego łodzianina zamknięto w klatce i przetrzymywano w niej bez jedzenia przez 40 dni? Co siało zgorszenie wśród poznaniaków? Co robiła kopuła kościoła Świętego Marcina na wieży Górnośląskiej? Na te wszystkie pytania – i wiele więcej – znajdziecie odpowiedzi w tej książce.

  • ł. m.

Oni piszą, o nich piszą, my czytamy. Polecamy!

czwartek, 24 września, 2020

Trudno być autorem książki. Bywa, że również jej bohaterem!

5

Emotikony – znaki, bez których ciężko jest sobie wyobrazić komunikację, zwłaszcza w erze internetowych komunikatorów, mają swoje święto właśnie dziś -19 września.

czwartek, 24 września, 2020

Jest ich 845, choć regularnie używamy tylko kilku z nich. Codziennie na aplikacjach i Facebooku pojawiają się 5 miliardów razy. Emotikony i wyrosłe z nich emoji zmieniły sposób naszej komunikacji.
Książki sprawiają, że:
???? uśmiechamy się
???? płaczemy ze śmiechu
???? myślimy
???? uczymy się
???? płaczemy
???? smucimy się
Jakie jeszcze emocje towarzyszą Wam podczas czytania książek?
em.
em.

Coś dla fanów filmów dokumentalnych – już od jutra!

czwartek, 24 września, 2020

f.

W programie części online znajdzie się prawie 120 wyjątkowych filmów z całego świata, sesje Q&A z najważniejszymi twórcami kina dokumentalnego, warsztaty oraz panele dyskusyjne. To będzie niezapomniana podróż przez całą naszą planetę, przynosząca wiedzę, ale dająca też możliwość wspólnego współodczuwania świata. Dlatego hasłem tegorocznej edycji, inspirowanym mową noblowską Olgi Tokarczuk, jest Z CZUŁOŚCI DO ŚWIATA!

więcej tutaj:     https://www.facebook.com/events/789402898526110/

Zapraszamy na nowe „Premiery tygodnia”*! Wpadła Wam któraś książka w oko?

czwartek, 24 września, 2020

pr.
1. A. Lipczak, „Lajla znaczy noc”, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2020, data wydania: 25.08.2020
Przez osiem wieków na południu Hiszpanii istnieje założony przez Arabów wielokulturowy byt polityczny współtworzony przez muzułmanów, Żydów i chrześcijan. Średniowieczne Kordoba, Sewilla i Toledo to tętniące życiem metropolie, do których z całego świata ściągają kupcy, naukowcy i artyści. Tu wykonuje się pierwszy zabieg tracheotomii i rozwija astronomię, tu tworzy się wspaniałe biblioteki, tłumaczy greckich filozofów, pisze wielojęzyczną poezję, a polityką zagraniczną na muzułmańskim dworze kieruje żydowski dyplomata. W książce rozpiętej między historią a współczesnością i między esejem a reportażem autorka dekonstruuje popularne symbole Hiszpanii (flamenco, mozaiki, palmy), odsłaniając ich muzułmańsko-arabskie korzenie. Pokazuje, jak dzisiaj Andaluzja obchodzi się ze swym dziedzictwem. Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, ale też fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych… Al-Andalus to palimpsest, który przydaje się w myśleniu o dzisiejszym świecie.
2. A. Kaszuba-Dębska, „Bruno. Epoka genialna”, Wydawnictwo Znak, Kraków 2020, data wydania: 14.09.2020
Niepokojący, barwny portret Schulza – artysty niepowtarzalnego. Jako dziecko: piąty. Najmłodszy syn Jakuba Schulza i Henrietty z domu Kuhmerker. Po śmierci ojca i brata: jedyny żywiciel rodziny. Jako uczeń: wybitny. Jako nauczyciel: nieznoszący swojej pracy. Za sprawą Xięgi Bałwochwalczej: nazywany przez niektórych szerzycielem pornografii. Dzięki Zofii Nałkowskiej: geniusz awangardy. W Drohobyczu: artysta wyjątkowy. W żydowskim getcie: jeden z wielu mu podobnych, którego śmierć nie znaczy nic. Pozostały po nim niekompletne listy, legenda o niedokończonej powieści, baśniowe malowidła ścienne wykonane podczas wojny dla synka gestapowca. I miano jednego z najważniejszych prozaików 20-lecia międzywojennego, o którego „Sklepach cynamonowych” słyszał każdy Polak.
3. D. Sumińska, „Dość”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020, data wydania: 16.09.2020
Dość! – krzyczy Dorota Sumińska, bo jak nikt inny rozumie zwierzęta i z dnia na dzień coraz bardziej nienawidzi ludzkości, która uważa się za ważniejszą od wszystkiego, co człowiekiem nie jest. Zasiada na tronie świata i chce być jego panem. Panem życia i śmierci. Dąży do podporządkowywania sobie innych żywych istot, stanowienia o ich wolności i przestrzeni do życia, godzinach snu, posiłku, wypróżniania się i zażywania cielesnych przyjemności; do zabierania im dzieci; do zmieniania ich życia w piekło. Gdy takie traktowanie dotyczy samego człowieka, bez ogródek nazywamy je zbrodnią, bestialstwem, mordem. A jednocześnie ze zniewolenia i zabijania zwierząt uczyniliśmy dochodowy interes. To książka protest. Książka manifest. Krzyk „suki w ludzkiej skórze” – jak pisze o sobie Sumińska. Do bólu prawdziwy, gorzki i bolesny głos w sprawie zwierząt i ludzi, dobitny niczym Głód Caparrósa.
* Opisy książek i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawców

Wytrawnym i zainteresowanym czytelnikom, zwłaszcza przyszłym studentom Filologii Polskiej i Klasycznej – szczególnie polecamy!

czwartek, 24 września, 2020

mj mj1
23 sierpnia 2020 r. wieczorem zmarła w Warszawie prof. Maria Janion, jedna z najwybitniejszych polskich humanistek, polska historyczka literatury, krytyczka literacka specjalizująca się w historii polskiego i europejskiego romantyzmu, profesor nauk humanistycznych, członkini Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności, doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Badaczka polskiej kultury XIX i XX wieku. Autorka ponad dwudziestu książek o zasadniczym znaczeniu dla refleksji o polskiej tożsamości, a także kilkuset studiów, artykułów, szkiców i recenzji.
Krytyczka polskich mitów narodowych, polskiego kultu wojny, żołnierza, bohaterstwa, militarnych zrywów, martyrologii.
W latach 2000–2004 przewodnicząca jury Nagrody Literackiej Nike.
W 2007 finalistka tej nagrody za książkę Niesamowita Słowiańszczyzna: fantazmaty literatury.
Feministka, krytyczka rasizmu, antysemityzmu, homofobii i mizoginii.
Pogrzeb prof. Marii Janion na Powązkach Wojskowych 4 września był niezwykłym wydarzeniem. Zabrakło wprawdzie władz państwowych, ale licznie stawili się jej przyjaciele, współpracownicy i uczniowie. Pani Profesor, papieżyca, mistrzyni, generał Misia, Syzyfka – każde pokolenie jej uczniów miało dla niej swoje określenie. W naszej szkolnej bibliotece znajdziecie książki prof. Marii Janion.
Jeżeli chcecie poczytać więcej – polecamy:

Tęskniliście za „Premierami tygodnia”? Zapraszamy po garść gorących nowości!

środa, 23 września, 2020

119128341_3564501446914609_7822878888516919263_o
1. E. Safak, „10 minut i 38 sekund na tym dziwnym świecie”, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2020, data premiery: 14.10.2020
Czy wystarczy 10 minut i 38 sekund, aby opowiedzieć całe ludzkie życie? Leila nie żyje. Jej ciało jest martwe, ale mózg będzie pracował jeszcze przez jakiś czas. Każda kolejna minuta przynosi ze sobą wspomnienie innych wydarzeń, smaków i zapachów. Obrazy pozornie wyrwane z kontekstu łączą się w zmysłową opowieść o życiu. To opowieść o sile przyjaźni, niekiedy trwalszej niż więzi rodzinne, i o życiu w świecie, w którym wielu ludziom nadal odbiera się prawo do bycia sobą. To jedno z najlepszych dzieł Elif Shafak, które znalazło się na krótkiej liście tytułów nominowanych do Nagrody Bookera.
2. K. Bajon, „Fuerte”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020, data wydania: 19.08.2020
Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania. W 1924 został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustav Winter, chętnie goszczący nazistów; legenda głosi, że ukrywał ich także po 1945 roku. Później reżim generała Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako „wakacyjny raj”, choć z rajskością w istocie niewiele ma wspólnego. Wyspy to miejsca szczególne. Ich mieszkańcy inaczej patrzą na życie, śmierć, na przeszłość i przyszłość. Otoczeni przez wodę, która jest równocześnie gwarantem przetrwania i źródłem zagrożeń, żyją w wiecznym rozdarciu pomiędzy tym, co trwałe, a tym, co ulotne. Kasper Bajon wybrał Fuerteventurę na swój dom. Poznał jej nieoczywistą historię, zmierzył się z duchami przeszłości, doświadczył udręk teraźniejszości. Jego książka to nie kompendium wiedzy o wyspie, raczej zaproszenie do wspólnego snucia opowieści o zamierzchłym świecie.
3. J. Wynbrandt, „Bolesna historia stomatologii albo płacz i zgrzytanie zębów od starożytności po czasy współczesne”, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020, data premiery: 28.10.2020
Wynbrandt w zabawny i zupełnie bezbolesny sposób opowiada o krwawej historii stomatologii. Płynnie przechodzi od czasów najciemniejszej niewiedzy, błędnych przekonań, przesądów i barbarzyńskich zabiegów, bardziej przypominających sceny z horroru niż jakąkolwiek opiekę medyczną, aż do świadomego leczenia, które – nawet jeśli wzbudza strach – raczej nie zakończy się powolną i wyjątkowo bolesną śmiercią. I choć wizyty w gabinecie stomatologicznym nawet teraz nie należą do najprzyjemniejszych, a wielu ludzi na samą myśl o dentyście oblewa się zimnym potem, współcześni pacjenci mogą być naprawdę wdzięczni losowi. Gdyby przyszło im leczyć uzębienie choćby w pierwszej połowie XX wieku, mogliby zupełnie niepotrzebnie zostać potraktowani dawką promieniowania lub stracić kilka zdrowych zębów. A trochę wcześniej dla ukojenia bólu upuszczono by im krew, przypalono skórę albo podano śmiertelną dawkę arszeniku. Możliwe nawet, że trafiliby na scenę, gdzie wyrwiząb – artysta bólu i prekursor profesji – ku powszechnej radości zgromadzonego tłumu zająłby się problemem. Ta opowieść raczej nie wyleczy nikogo z dentofobii, z pewnością jednak pomoże docenić wykształcenie dzisiejszych stomatologów, sterylność ich gabinetów i dostępność szerokiej gamy skutecznych środków przeciwbólowych.
* Opisy książek i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawców

Spotkanie autorskie z Łukaszem Orbitowskim – nowa powieść #manto

środa, 23 września, 2020

Wolne Lektury i Fundacja Nowoczesna Polska serdecznie zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone najnowszej powieści Łukasza Orbitowskiego #manto 17 września godz. 18:00 – 20:00.

Łukasz Orbitowski tworzy kryminalną intrygę, przedstawiając czytelnikowi warszawskie zaułki i ciekawych bohaterów, i to zwykle takich, których nigdy nie chcielibyśmy spotkać, ale jakimś sposobem ciągle się na nich natykamy.

Jest to powieść dowcipna i piekielnie inteligentna.

Książkę przeczytasz za darmo w bibliotece Wolne Lektury https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/orbitowski-manto/

Rozmowę będzie można obejrzeć na kanale Wolnych Lektur w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=S3voE2SLxpQ&feature=youtu.be

Navigation

Search

Archives

wrzesień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes