Archive for kwiecień, 2013

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

wtorek, 23 kwietnia, 2013

Geneza

To doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 r. zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 r. tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie

W  Polsce

W Polsce czerwcu 2008 roku powstał Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców, utworzony przez pięć organizacji związanych z rynkiem książki. Są to: Polska Izba Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich. Komitet Porozumiewawczy został powołany w celu integrowania działań na rzecz promocji czytelnictwa, w tym akcji związanych ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W ostatnich latach poszczególne stowarzyszenia należące do Komitetu Porozumiewawczego podejmowały różnorodne działania związane z upowszechnieniem książki i czytelnictwa, dostosowując ich kształt i charakter do wypracowanego wspólnie celu. Wiele z tych przedsięwzięć zyskało rangę wydarzeń o wysokiej użyteczności społecznej. Takie akcje jak: Tydzień Bibliotek, Apetyt na czytanie, Przyłapani na czytaniu czy Dyskusyjne Kluby Książki cieszą się ogromnym zainteresowaniem i obejmują swoim oddziaływaniem różne grupy społeczne i wiekowe w całej Polsce.

Na świecie

Jak co roku, na świecie organizowanych jest wiele wydarzeń związanych z tym świętem. W 2012 r. znajdą się wśród nich obchody 80. rocznicy Index Translationum międzynarodowego rejestru dokonanych na świecie tłumaczeń – jednego z najstarszych programów UNESCO, zainicjowanego w 1932 roku przez Międzynarodowy Instytut Współpracy Intelektualnej Ligi Narodów, a przejętego przez UNESCO w 1948 roku. Rocznicową debatę poświęconą znaczeniu i perspektywom rozwoju Index Translationum zorganizują wspólnie w siedzibie UNESCO w Paryżu stałe przedstawicielstwa: Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii. Przez najbliższy rok Światową Stolicą Książki będzie stolica Armenii, Erywań, poprzednią było Buenos Aires, a kolejną w 2013 roku będzie Bangkok. O wyborze miasta na Stolicę Książki decyduje przedstawiony przez nie program promocji książek i czytelnictwa oraz dotychczasowy dorobek w tej dziedzinie. Wyboru dokonuje międzynarodowa komisja, złożona z przedstawicieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA-UIE), Międzynarodowej Federacji Księgarzy (IBF), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotakarzy (IFLA) oraz UNESCO.

Netografia:

Strona internetowa poświęcona Światowemu Dniu Książki

http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1

Strona internetowa Polskiej Izby Książki

http://www.pik.org.pl/pl,Swiatowy_dzien_ksiazki,Swiatowy_dzien_ksiazki_info.html

Strona UNESCO o Światowym Dniu Książki

http://portal.unesco.org/culture/en/ev.php-URL_ID=5125&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

źródło: http://miedzychod.pbp.poznan.pl/?23.-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich,63

Zapraszamy na uroczyste wręczenie dyplomów laureatom Książki Zimy 2012-2013

poniedziałek, 22 kwietnia, 2013

http://www.bracz.edu.pl/aktual/201304/ppwn_zima2012-13_d.jpg

źródło: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1&Itemid=100

Jakie atrakcje czekają nas w Światowy Dzień Książki?

wtorek, 16 kwietnia, 2013

Już za tydzień, 23 kwietnia, będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki. Co z tej okazji szykują dla czytelników instytucje kultury i księgarnie? W reakcji na zatrważające wyniki badań czytelnictwa i z okazji Światowego Dnia Książki Empik uruchamia akcję społeczną „A do czego Ty używasz książek?” Zachęceni do czytania możemy zastanawiać się, na jaki tytuł się zdecydować. Tu poradą służy Bibliocreatio, które na stronie czytoczytam.to zestawia listę 50 książek, od czytania których nie można się oderwać. 51. wybierzecie już wkrótce Wy, użytkownicy LC, w specjalnie dla Was zorganizowanym plebiscycie.

Specjalnie na Światowy Dzień Książki przygotowaliśmy też dla Was konkurs „Czytając wychodzisz poza ramy”, w którym do wygrania będzie kilka pakietów książek. Co należy zrobić? Ujawnimy już wkrótce. Na razie możemy zdradzić, że zaprosimy Was do przekraczania widzialnych i niewidzialnych granic.

W księgarniach czekają na czytelników promocyjne oferty i atrakcyjne zniżki. Przykładowo zinamon.pl obejmie 40-procentowym rabatem wybrane książki ze swojej oferty. Już wkrótce przekonamy się jakie.

Jeżeli słyszeliście o innych akcjach organizowanych z okazji Światowego Dnia Książki, dajcie znać. Jak planujecie spędzić to czytelnicze święto?

źródło: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2138/jakie-atrakcje-czekaja-nas-w-swiatowy-dzien-ksiazki

Polecamy – Lednicka Wiosna Poetycka

poniedziałek, 15 kwietnia, 2013

Turniej adresowany jest do uzdolnionej literacko młodzieży szkolnej w wieku od 12 do 19 lat. Jego celem jest odkrywanie i rozwijanie młodych talentów poetyckich, propagowanie patriotyzmu, wiedzy przyrodniczej, historycznej oraz geograficznej o Ziemi Lednickiej.

Wiersze oceniają jurorzy (poeci, poloniści). Rozstrzygnięcie Turnieju odbędzie się podczas uroczystego spotkania w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy pod koniec maja b.r.

Nagrodzone wiersze będą wydrukowane w specjalnym zbiorku. Nagrodą główną w turnieju „O KORONĘ WIERZBOWĄ” jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, ufundowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Filipa Kaczmarka. Natomiast nagrodę dla najlepszego laureata z rejonów wiejskich, wyjazd do PE w Brukseli, ufundował poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.

Organizatorzy serdecznie zapraszają młodych miłośników poezji i Ziemi Lednickiej do uczestnictwa w Turnieju.

Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów: 061/427-59-34 lub 061/820 -91 -65, kom. 695 501 313

e – mail stanislawa.lowinska@wp.pl

Navigation

Search

Archives

kwiecień 2013
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes