Archive for grudzień, 2012

Nowy Rok 2013

poniedziałek, 31 grudnia, 2012

Naszym czytelnikom i przyjaciołom składamy

PACHNĄCE ŚWIERKIEM, SREBREM OSZRONIONE, PIERNIKOWO-JABŁKOWE ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE I NOWOROCZNE

W noc sylwestrową z niecierpliwością czekamy, aż zegary wybiją północ, wtedy możemy złożyć najbliższym życzenia noworoczne. W Polsce ludzie składają sobie życzenia „Do siego roku”. Znaczy to tyle samo, co „do następnego, dobrego, szczęśliwego Nowego Roku”.

Nowy Rok niech nam drogi otworzy

Jak żeglarzom śmiałym wielkie morze.

Niech nas wita wstaniem słońca wysokim.

Więcej światła w oczach z Nowym Rokiem.

I ptakami niech nas Nowy Rok obdarzy.

Myślą szybką i skrzydłami marzeń,

Niech nam praca złoci nasze dłonie.

Nowy Roku – bądź jak żywy płomień.

(Zbigniew Jerzyna „Nowy Rok”)

mgr Borysław Dzieciaszek – nauczyciel wychowania fizycznego

czwartek, 20 grudnia, 2012

Skoki Spadochronowe - Szkolenie podstawowe Skoki Spadochronowe -Szkolenie na spadochronie klasycznym

Polecam:

http://www.skoki.borys.win.pl/base.html

 

http://www.youtube.com/watch?v=8kg0usBuXYI

mgr Małgorzata Wiater – nauczycielka języka niemieckiego

czwartek, 20 grudnia, 2012

Germanistka, nauczycielka języka niemieckiego w V Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. 23 maja 2006 założyła Koło Przyjaciół Armii Krajowej r., którego jest opiekunem do dziś.
Od 15 czerwca 2007 r. jest członkiem nadzwyczajnym ŚZŻAK Okręg Wielkopolska, a od lutego 2008 r. członkiem Rady Programowej Klubu Historycznego im. gen. S. Grota Roweckiego w Poznaniu. W roku 2008 została odznaczona medalem Pro memoria i srebrnym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Małgorzata Wiater jest wiceprezes i współzałożyciel Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci AK, w ramach którego inicjuje, organizuje i prowadzi prace edukacyjne z młodzieżą, popularyzujące wiedzę z historii najnowszej Polski, zwłaszcza wybitnych postaci Polskiego Państwa Podziemnego.
Warto wspomnieć o kilku przygotowanych lub współrealizowanych przez Małgorzatę Wiater inicjatywach:
‐ Świadkowie mówią ‐ głos pokolenia, spotkanie ze śp. Ferdynandem Rybskim, Wielkopolaninem, walczącym w czasie wojny w Puszczy Świętokrzyskiej, styczeń 2006 r.
‐ Kobiety walczące ‐ świadectwo ducha ‐ spotkanie poświęcone sylwetkom błogosławionej Natalii Tułasiewicz i Ireny Bobowskiej, byłej uczennicy V LO, straconej w Berlinie Ploetzensee za działalność w ruchu oporu, 2006 r.
‐ Wyjazd śladami Armii Krajowej do Stefanowa, Piotrkowa Trybunalskiego i na Wykus. Inicjatorem tego wyjazdu była pani Maria Krzyżańska, a jego celem była integracja Kół z III, VIII i V LO oraz Koła Przyjaciół AK z Ostrowa Wielkopolskiego, wrzesień 2006 r.
‐ Współpraca z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu przy tłumaczeniu niemieckich dokumentów do książki ” Ze strachem pod rękę i śmiercią u boku. Wielkopolanki w konspiracji w latach 1939‐1945, Poznań 2006″.
‐ Przygotowanie wystawy poświęconej AK oraz sesji historycznej pt. Ludzie, których warto znać, luty 2007 r. Zostały na niej zaprezentowane opracowane przez uczniów sylwetki Wielkopolan walczących w podziemiu.
‐ Przeprowadzenie projektu polsko‐niemieckiego Między dwoma światami. Życie i śmierć Wilhelminy Guenther poświęconego Niemce zaangażowanej w działalność siatki wywiadowczej S7, przy współpracy merytorycznej Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, 2007 r.
‐ Zorganizowanie sesji historycznej Ludzie, których warto znać, luty 2008 r. połączonej z prezentacją pracowników poznańskiego oddziału IPN na temat Specłagru NKWD w Poznaniu
‐ Przygotowanie uroczystej inauguracji działalności Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci AK, listopad 2010 r. Uroczystość odbyła się w Sali Białej Urzędu Miasta, została odnotowana przez wielkopolskie media, a jej artystyczną oprawę przygotowali uczniowie V LO.
‐ Przygotowanie sesji popularnej pt. Ludzie, których warto znać. Poświęconej postaci Jana Kamińskiego z udziałem kombatantów w tym Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska, luty 2011 r.
‐ Zorganizowanie majówki Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci AK, której uczestnicy zapoznali się z historią konspiracji na Ziemi Średzkiej. W majówce wzięli udział m.in. uczniowie i absolwenci V LO, maj 2011 r.
‐ Zainicjowanie i praca z uczniami V LO nad projektem Wspólna historia‐wspólna przyszłość. Dzięki dotacji Urzędu Marszałkowskiego uczniowie i nauczyciele 7 wielkopolskich szkół zwiedzili były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen, gdzie przetrzymywano przywódcę Armii Krajowej generała S. Grota Roweckiego, dowiedzieli się, czym zajmuje się Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi, zastanawiali się wraz z młodymi Niemcami nad pamięcią o wojnie i sposobach upamiętniania jej ofiar.

 
źródło:http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2012/poznan/gala-wreczenia-nagrody-honorowej-swiadek-historii-poznan

14. wydanie Xięgarni TVN 24

sobota, 15 grudnia, 2012

xiegarnia.pl

Gościem 14. wydania Xięgarni, będzie Szczepan Twardoch, jeden z najciekawszych polskich prozaików młodego pokolenia, autor „Morfiny” i „Wiecznego Grunwaldu” opowie między innymi o swoim stosunku do Polski i o tym, dlaczego Polska jest kobietą.

Polecam http://xiegarnia.pl/aktualnosci/szczepan-twardoch-gosciem-xiegarni/

Relacja z wczorajszego spotkania w Teatrze Polskim

wtorek, 11 grudnia, 2012

Biblioteka Raczyńskich zaprosiła czytelników do Teatru Polskiego, na spotkanie z literaturą noblisty – Mo Yan . Rozmowę z tłumaczką Mo Yana – Katarzyną Kulpą przeprowadził prof. Ryszard Przybylski. Gościem wieczoru był Henryk Talar, który przeczytał obszerne fragmenty książki pt. Obfite piersi, pełne biodra. Uczniom naszej szkoły udało się porozmawiać z tłumaczką – Katarzyną Kulpą i zdobyć jej dedykację w książce MO Yana, którą Wam polecamy.

(…) Dla pisarza najlepszym sposobem mówienia jest pisanie. Wszystko, co mam do powiedzenia, znajduje się w moich dziełach. Mowa jest unoszona przez wiatr, słowo pisane zawsze zostaje na papierze (…)

(…) Mam nadzieję, że będziecie mieli cierpliwość czytać moje książki, choć wiem, że nie mam prawa, aby tego od was wymagać. Nie spodziewam się, że zmienicie o mnie zdanie, ale przeczytajcie moje książki (…)

Z odczytu noblowskiego Mo Yana (Sztokholm 7 grudnia 2012 r.)

Konkurs Literacki AMICI rozstrzygnięty !

poniedziałek, 10 grudnia, 2012

„Konkurs Literacki AMICI był efektem projektu realizowanego we współpracy z Urzędem Miasta Poznania wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 4, w którego gościnnych progach odbyła się uroczystość.
Wieczór 23.11.12r. zapowiadał się nieziemsko, bo nieziemskie były teksty młodzieży, która nadesłała je na II Literacki Konkurs AMICI.
Sala Teatru w Przejściu zapełniona była po brzegi. Wystrój kawiarniany. Przy pięknie zastawionych i udekorowanych stołach zasiedli goście, finaliści konkursu, osoby im bliskie i wszyscy, których przywiodła myśl, że literatura, teatr to doznania nie do zastąpienia.
Ta myśl była inspiracją, kiedy z tekstów niektórych laureatów, oczywiście wykorzystanych we fragmentach, stworzono scenariusz spektaklu, który goście mogli wspólnie obejrzeć.
Laureaci mieli przyjemność usłyszeć swoje teksty zinterpretowane przez aktorów z zespołu teatralnego „Na Dodatek”, opisujące sprawy bliskie temu pokoleniu, bo język spektaklu był przecież językiem młodego pokolenia.”

Źródło: http://www.stowarzyszenie-amici.pl/viewpage.php?page_id=23

Dnia 23 listopada 2012 o godz. 17.00 na Osiedlu Czecha, w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, miało  miejsce umiarkowanie wysokiej klasy wydarzenie kulturalne, a mianowicie uroczystość finałowa II Konkursu Literackiego „Drzwi do wyobraźni”, organizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom AMICI, gdzie laureaci, ich bliscy oraz przypadkowe osoby zagubione w czasie i przestrzeni zebrali się w celu zasmakowania przygotowanych atrakcji.

„Smacznego !!!” – tak jak Pani Hanna Szeląg – prezes Stowarzyszenia życzy przed posiłkiem swoim współbiesiadnikom, tak samo życzyć mogła wszystkim uczestnikom imprezy, którzy przy stołach zastawionych wszystkim co słodkie i niezdrowe, oddali się intelektualno – gastronomicznej uczcie.

Na scenie zaprezentowane zostało  interesujące przedstawienie o wdzięcznej nazwie „Pokolenie” (chyba?!) złożone z nagrodzonych przez Jury tekstów dających pewien wgląd na twórczość dzisiejszych, młodych poetów.

Po przedstawieniu nadeszła pora na ogłoszenie wyników, rozdanie nagród i wyróżnień. Organizatorom należy się szacunek za całkiem ciekawe nagrody (tablety za I miejsca!!!!!).

Przypominamy, że nasi uczniowie – WIKTOR WILCZYŃSKI, NICOLA IWANOWSKA, HELENA WÓJTOWICZ, JACEK KAROL MUSZKIETA są finalistami tego konkursu.

I miejsce ex aeqo Helena Wójtowicz kl. 3 d,

wyróżnieni: Nicola Iwanowska kl. 1 h, Jacek Muszkieta kl. 3 a,  Wiktor Wilczyński kl. 1 b


Po ogłoszeniu wyników oficjalna część spotkania skończyła się.W przyjaznej atmosferze, przy poczęstunku laureaci mieli okazję do dyskusji z jury i uczestnikami spotkania.

Uroczystość można zaliczyć do udanych, teraz pozostaje tylko czekać do następnego roku.

relacja: Wiktor Wilczyński kl. 1B

GL& HF

Biblioteka Raczyńskich znów zaprasza

wtorek, 4 grudnia, 2012

Salon u Raczyńskich czyli chwil kilka z poezją i prozą laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury

10 GRUDNIA 2012 o godz. 19.00

TEATR POLSKI

WIECZÓR Z TWÓRCZOŒŚCIĄ MO YANA

TEGOROCZNEGO LAUREATA LITERACKIEGO NOBLA

Fragmenty prozy zaprezentuje HENRYK TALAR                          

O twórczej materii powieœści laureata na tle innych utworów współczesnych pisarzy chińskich opowie KATARZYNA KULPA  – autorka wielu przekładów literatury chińskiej w rozmowie z prof. RYSZARDEM K. PRZYBYLSKIM.

BIBLIOTEKA RACZYŃSKICH, POZNAŃ, PLAC WOLNOŒCI 19

Wstęp na bezpłatne zaproszenia

źródło: www.bracz.edu.pl

Navigation

Search

Archives

grudzień 2012
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes