Archive for the ‘Rok szkolny 2011 – 2012’ Category

Zaproszenie

poniedziałek, 12 listopada, 2012

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Rodzinom AMICI oraz  ZSO nr 4

Zapraszają na uroczystość finałową II Konkursu Literackiego  AMICI

„Drzwi do Wyobraźni” 23.11.2012r. o godz. 17.00

do „Teatru w Przejściu” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4,

os. Czecha 59 w Poznaniu.

W programie:

  • spektakl na bazie teksów laureatów,
  • wręczenie nagród, dyplomów,
  • omówienie prac przez JURY,
  • poczęstunek i rozmowy w Kawiarence Literackiej.

Ukaże się również debiutancki tomik z nagrodzonymi tekstami

„Drzwi do wyobraźni”.

Nasi uczniowie – WIKTOR WILCZYŃSKI, NICOLA IWANOWSKA,

HELENA WÓJTOWICZ, JACEK KAROL MUSZKIETA

są finalistami tego konkursu.

Zaproszenie 3-1

Wakacyjny pakiet dla naszych czytelników

wtorek, 26 czerwca, 2012

Dobre książki wspomina się niemal z taką nostalgią, jak udane podróże. Zresztą, podróżować można przecież i przez łamy, poznając fascynujące losy bohaterów i niezwykłe miejsca.

Niech książka towarzyszy Ci tego lata co dnia, będąc sposobem na nudę i przewodnikiem podczas wakacyjnych wojaży.

Wszystkim naszym Czytelnikom życzymy bezpiecznych,

pełnych słońca, wypoczynku i radości wakacyjnych dni.

W ewentualne szarugi – najlepszym przyjacielem jest KSIĄŻKA!!!

Do zobaczenia we wrześniu!

Zapraszamy – Salon u Raczyńskich

niedziela, 27 maja, 2012

Biblioteka Raczyńskich zaprasza uprzejmie na Salon u Raczyńskich czyli chwil kilka z poezją i prozą laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: wieczór z twórczością Tomasza Manna LITERACKI NOBEL 1929.

W programie:
– fragmenty prozy Tomasza Manna zaprezentuje Jan Nowicki – czołowy aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser
– o twórczości Noblisty rozmawiać będą: prof. Hubert Orłowski – germanista, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, profesor senior UAM oraz prof. Ryszard K. Przybylski – teoretyk i krytyk sztuki, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Wstęp na bezpłatne zaproszenia, które od 25 maja odbierać można w gmachu głównym Biblioteki oraz w Centrum Informacji Miejskiej.
4 czerwca 2012 r. (poniedziałek), godz. 19.00 Malarnia, Teatr Polski ul. 27 Grudnia 8/10

CZEKAMY NA WASZE ZGŁOSZENIA W BIBLIOTECE

źródło: http://www.bracz.edu.pl/

XII Spotkanie z Arcydziełem

poniedziałek, 14 maja, 2012

Od 2006 roku Biblioteka Raczyńskich prezentuje najpiękniejsze i najcenniejsze piśmiennicze skarby kultury narodowej ze swoich zbiorów.  Pieczołowicie przechowywane pozostają nieznane szerszej publiczności. Tym większą mamy przyjemność zaprosić na dwunaste już Spotkanie z Arcydziełem – rękopisem Corona Virginis Marie z początku XVI w.

Spotkanie z Arcydziełem - plakat

W programie:
– fragmenty rękopisu przeczyta Radosław Elis z Teatru Nowego w Poznaniu
– wykład o dziele i jego losach przedstawi prof. Wiesław Wydra z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
– koncert pieśni religijnych z XV i XVI wieku w wykonaniu Zespołu NEMROD
Na Spotkanie z Arcydziełem zapraszamy

1 czerwca 2012 r. (piątek), o godz.18.00

do Sali Teatralnej im. W. Bogusławskiego
(wejście z holu Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. H. Kowalczyka, między al. Niepodległości i ul. T. Kościuszki)

źródło: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1&Itemid=100

Noc Muzeów…

poniedziałek, 14 maja, 2012

19 maja 2012 r. (sobota)  w godz.17.00 – 1.00 :

Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny:
(ul. Gajowa 4/8)
  • godz. 18.00  „Kazimiera Iłłakowiczówna – o życiu i twórczości poetki słów kilka” – pogadanka kustosza muzeum;
  • godz. 19.00-20.30 „Wilno, czy ty pamiętasz mnie…” z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej śpiewamy piosenki kresowe i pieśni patriotyczne. Akompaniament – Janusz Muraszko;
  • 20.30-1.00 indywidualne zwiedzanie muzeum.
Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego:
(ul. Wroniecka 14)
  • godz. 18.00 wernisaż wystawy karykatur Rafała Jasionowicza;
  • godz. 19.00 „Magiczna noc baśni Kraszewskiego” – najpiękniejsze baśnie i bajki autora czytane dzieciom w zaczarowanym pokoju Muzeum przez uczniów klasy teatralnej XII LO;
  • godz. 20.00 Papier – poczciwy to przyjaciel, z którym pogawędzić miło – osobiste zapiski Kraszewskiego– prelekcja dra hab. Wiesława Ratajczaka;
  • godz. 20.30 Oblicza Kraszewskiego w pracach plastycznych, teatralnych, muzycznych i multimedialnych uczniów poznańskich liceów;
  • godz. 22.00 „Kraszewski dla muzyki polskiej” – koncert w wykonaniu Grażyny Flicińskiej-Panfil (sopran), Marty Panfil (mezzosopran), Łukasza Kocura (bas) i Laury Sobolewskiej (akompaniament).

źródło: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1&Itemid=100

Czekamy na Wasze zgłoszenia w bibliotece !!!

POLECAMY :)

wtorek, 24 kwietnia, 2012

Kontrowersyjna kampania społeczna: „Nie czytaj!”

Pojawił się właśnie przewrotny spot, w którym znani aktorzy i muzycy przekonują: „Nie czytaj, książki gryzą i są ciężkie”…Ta przewrotna akcja jest częścią kampanii „Czytaj, zobacz więcej”, w której udział wzięli dziennikarze, aktorzy, muzycy i celebryci, m. in. Joanna Brodzik, Karolina Gruszka, Tomasz Kammel, Janusz L. Wiśniewski i Michał Żebrowski. Spacerują oni wśród półek pełnych książek i nawołują: „Nie czytaj!”.

Twórcą spotu jest Adam Zych – przyznaje on, że koncepcję zapożyczył od Amerykanów, którzy już w 2008 roku wypuścili na rynek spot pt. „Don’t vote”. – To był jednak świadomy wybór fabuły i konwencji – mówi artysta. – Chcieliśmy pokazać złe strony czytania, ale oczywiście w sposób ironiczny, przerysowując.

W USA koncepcja poskutkowała, a przewrotnie sformułowana „antyreklama” czytania odniosła spory sukces. Zdaniem doktora Jacka Wasilewskiego, socjologa ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, nad Wisłą ten sposób promowania literatury też ma szansę na sukces, bo Polacy lubią robić „wszystkim na przekór”. – Część osób, gdy się ich do czegoś mocno namawia, wykazuje działanie odwrotne, zwłaszcza, jeśli komunikaty pochodzą od ludzi, którzy na siłę chcą być autorytetami i pouczają – tłumaczy dr Wasilewski.

http://www.youtube.com/watch?v=CatLpOUHwmE

źródło: http://www.polskieradio.pl/10/483/Artykul/587071,Kontrowersyjna-kampania-spoleczna-Nie-czytaj

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

poniedziałek, 23 kwietnia, 2012

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę.

źródło: http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1

Prof. Jerzy Fiećko naszym gościem

poniedziałek, 26 marca, 2012

Na zaproszenie prof. Marii Koźlarek – 14 marca 2012 gościliśmy profesora Jerzego Fiećko, który objaśniał maturzystom arkana literatury romantycznej i zachęcał do studiowania filologii polskiej na UAM.

Jerzy Fiećko (ur. 1960) – prof. dr hab., historyk literatury w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zajmuje się literaturą i historią XIX w., w szczególności twórczością Krasińskiego i Mickiewicza, pamiętnikami zesłańczymi i dziejami zsyłek, polską i obcą „rusologią”. Autor m.in. książek Rosja, Polska i misja zesłańców (Poznań 1997) i Rosja Krasińskiego. Rzecz o nieprzejednaniu (Poznań 2005). Interesuje się polityką, sztuką, sportem. Podróżuje rzadziej, niż powinien, najlepiej wspomina wizyty w Nowym Jorku, Barcelonie, Irkucku, Archangielsku i Lwowie. Miłośnik Wilna.

źródło: http://www.uczelnieinfo.pl/index.php/component/content/article/11-materialy-do-matury-wiecej/127-jerzy-fiecko-ur-1960–prof-dr-hab-historyk-literatury-w-instytucie-filologii-polskiej-uniwersytetu-im-adama-mickiewicza

21 marca obchodzimy… Światowy Dzień Poezji

wtorek, 20 marca, 2012

ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999 roku. Święto ma na celu promowanie pisania poezji, publikowania, czytania oraz nauczania.

Poezja w dzisiejszych czasach, nie ma lekko musi zmierzyć się z nowoczesnym, zmechanizowanym, stechnologizowanym światem pełnym sztuczności. Żyjemy w XXI wieku, gdzie losy jednostek niewiele znaczą. Czy w społeczeństwie racjonalnych zimnych ludzi, będzie dalej miejsce dla dla wrażliwych poetów – uskrzydlonych Ikarów?

Główne uroczystości corocznie odbywają się we Francji w Paryżu, gdzie od lat pielęgnowana jest tradycja festiwali poetyckich. Dzień Poezji świętuje się w Grecji w Delfach i Atenach, także w innych krajach: Hiszpanii, Niemczech, Belgii, Japonii, a w ostatnich latach również w Polsce. Patronem polskich imprez są Stowarzyszenia Literackie. W całej Polsce odbywają się imprezy: „Noce Poetów” oraz konkursy „Slam Poetry”, mające na celu propagowanie twórczości uznanych i początkujących poetów.

Poezja jest mało widoczną, lecz znaczącą gałęzią naszego życia. Życie niesie chwile, w których wrażliwy człowiek musi się zderzyć z rzeczywistością, zachwycić lub oburzyć, by po chwili powrócić do codzienności. Każdy poeta nosi w sobie wizję, obraz, który oprawia w słowa.

Tadeusz Różewicz napisał:

„Prawdziwą ojczyzną poety jest jego język,

bowiem poeta nosi swój świat ze sobą”.

Poezja walczy o swoje miejsce marzeniami, bo gdyby nie te marzenia nie miałaby szans przetrwać.

Życzmy wszystkim poetom w dniu ich święta, wersów pełnych skrzydeł oraz oby dalej poezja towarzyszyła nam w życiu.

źródło: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/21_marca_obchodzimy_swiatowy_dzien_poezji_227538-2–1-d.html

100 lat dla…

wtorek, 6 marca, 2012

Dziś Gabriel García Márquez kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1982 za powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu

OBCHODZI 85 URODZINY

Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem.

Nigdy nie przestawaj się uśmiechać, nawet jeśli jesteś smutny, ponieważ nigdy nie wiesz, kto może się zakochać w twoim uśmiechu.

Nie biegnij za szybko przez życie bo najlepsze rzeczy zdarzają się nam wtedy, gdy najmniej się ich spodziewamy.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Garc%C3%ADa_M%C3%A1rquez

Navigation

Search

Archives

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes