Archive for the ‘Rok szkolny 2010 – 2011’ Category

Nie kupimy już w kiosku tych czasopism…

poniedziałek, 30 maja, 2011

…zniknie „Tele Tydzień”, „Tina”, „Życie na gorąco”, „Pani”.

Z kiosków zniknie
(fot. AFP)

Od pierwszego czerwca na półkach w kioskach Ruchu nie znajdziemy popularnych pism wydawnictwa Bauer. W sumie znikną 33 pisma, oprócz wymienionych w tytule będą to m.in. „Bravo”, „Twój Styl, „CD Action” i wiele innych.

Wszystko przez konflikt na linii RUCH SA – wydawnictwo Bauer. Jeden z największych dystrybutorów prasy (40,27 proc. udziału w rynku kolportażu) odmówił sprzedaży tytułów największego wydawcy czasopism w Polsce.Nie jest to pierwszy konflikt między gigantami. Możliwe, że i ten konflikt zakończy się tak jak w kwietniu 2009 roku. Wówczas na początku roku to Bauer wypowiedział Ruchowi umowy dystrybucji swoich tytułów. Była to zagrywka mająca na celu jedną rzecz. Wzmocnienie pozycji negocjacyjnej. Po ponad trzech miesiącach wydawca i dystrybutor podpisali umowę na dwa lata.

więcej czytaj na: http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,Z-kioskow-zniknie-Tele-Tydzien-Tina-Zycie-na-goraco-Pani,wid,13458327,wiadomosc.html

DZIEŃ MATKI 26 MAJA :)

poniedziałek, 23 maja, 2011


Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki -boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki i początkowo oznaczał wizytę w katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w USA. W 1858 amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Ann Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki.

Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Matka. To jedno słowo ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze niczym nie zmącone wspomnienia z najwcześniejszego dzieciństwa, nasze pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy w sercu chowa wdzięczność za to, że dała mu największy skarb – życie. Wdzięczność tę wyrażamy w różnych postaciach: miłości, codziennym szacunku i dowodach wiernej pamięci w dniu święta naszych matek.

Matka – natchnienie dla poetów i kompozytorów. Opiewana w pieśniach, utrwalana na płótnie. Zarówno ta radosna i dumna ze swego macierzyństwa, jak i ta zmęczona, spracowana i stroskana.
W tym dniu wszystkie dzieci, te najmłodsze i te z posiwiałymi włosami dziękują matkom za miłość i okazane serce.

O matkach napisano wiele aforyzmów i wierszy. Najbardziej znane to aforyzmy i cytaty:

Dobra matka więcej znaczy niż stu nauczycieli.

Gdzie u dzieci matka, tam i główka gładka.

Jaki bochen – taka skórka, jaka matka – taka córka.

Jednej matki, niejednakie dziadki.

Nad wielkie urojone tytuły wielkości, stokroć wyższe i stokroć świętsze imię matki.

I uboga matka ma złote serce.

Matka jest geniuszem dziecka.

Matka, jak Pan Bóg, może kochać wszystkie swe dzieci, każde z osobna i każde najwięcej.

Przeklęty, kto zasmuca matkę swoją.

Serce matki i kwiaty zawsze uwielbiam.

Zły mąż bywa niekiedy dobrym ojcem, zła żona nigdy nie będzie dobrą matką.

Żadna mądrość, której możemy nauczyć się na ziemi nie da nam tego, co słowo i spojrzenie matki.

Źródło:  wikipedia.pl

„Bursztynowy Motyl” – wręczenie nagrody im. A. Fiedlera

poniedziałek, 23 maja, 2011

Dziś – 23 maja 2011 r., poniedziałek, godz. 12.00 w Muzeum Arkadego Fiedlera „Pod Totemem”Puszczykowo, ul. Słowackiego 1 Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Firma Jubilerska W. Kruk, Biblioteka Raczyńskich oraz Arkady Radosław i Marek Fiedlerowie wręczają Nagrodę im. Arkadego Fiedlera BURSZTYNOWY MOTYL Martynie Wojciechowskiej za książkę Kobieta na krańcu świata 2 (Wydawnictwo G+J RBA).

statuetka Bursztynowego Motyla
projekt i wykonanie Pracownia Jubilerska W. Kruk

 źródło: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1&Itemid=100

Znamy najpiękniejsze książki 2010 roku!

środa, 18 maja, 2011

13 maja, drugiego dnia Warszawskich Targów Książki, rozdano nagrody i wyróżnienia na Najpiękniejsze Książki Roku 2010. Połowie, przewidzianych w regulaminie kategorii w tym roku nagród nie przyznano. W tegorocznej edycji konkursu Najpiękniejsze Książki Roku organizowanego przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, wzięły udział 83 wydawnictwa, które nadesłały 162 tytuły. Oceniało je jury pod przewodnictwem Józefa Wilkonia, które przyznało sześć nagród i kilkanaście wyróżnień. Jak podkreślił przewodniczący jury Józef Wilkoń, oceniając
publikacje brano pod uwagę kompozycję, typografię, dobór elementów technicznych, papier, oprawę – to wszystko, co składa się na urodę książki.

Wśród książek naukowych z zakresu humanistyki najpiękniejsza okazała się „Myśl muzyczna Jeana-Jacquesa Rousseau” Zbigniewa Skowrona w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego)

W kategorii „książki dla dzieci” przyznano dwie równorzędne nagrody, które otrzymały tytuły: „Brzechwa. Wiersze dla dzieci” w opracowaniu graficznym Macieja Buszewicza, Grażki Lange, Lecha Majewskiego i Piotra Młodożeńca (wydawnictwo Wytwórnia)

oraz „Zamek Soria Moria. Baśnie norweskie” Petera Asbjornsena z ilustracjami Marii Ekier (wyd. Media Rodzina).

Także w kategorii „albumy” nagrodę otrzymały dwa tytuły: „Bielsko-Biała. Podróż w czasie” Piotra Keniga i Wojciecha Kryńskiego w projekcie graficznym Władysława Pluty (wyd. Buff!) oraz „Wiesław Winnicki. Wielki wodewil” Magdaleny Piotrowskiej w opracowaniu graficznym Błażeja Ostoi-Lniskiego (wyd. Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie). Wśród katalogów i druków bibliofilskich nagroda przypadła książce „Henryk Berlewi” Magdaleny i Artura Frankowskich wg projektu graficznego Janusza Górskiego (wyd. Czysty Warsztat). W tym roku jury nie przyznało nagród w kategoriach „literatura”, „książki matematyczne, przyrodnicze i techniczne”, „podręczniki” oraz „słowniki”.”Ta decyzja wynika z troski jury o utrzymanie poziomu konkursu” – komentował Wilkoń. Organizowany przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek konkurs na Najpiękniejsze Książki roku jest najstarszym polskim konkursem wydawniczym. W tym roku odbył się po raz 51.
źródło: ksiazki.wp.pl

Prezentujemy kolejny numer „Stańczyka”

wtorek, 10 maja, 2011

Poeci wobec Miłosza / debata

poniedziałek, 9 maja, 2011

11.05.11 o godz. 18.00 w Sali pod Zegarem odbędzie się debata „Poeci wobec Miłosza” z udziałem Szczepana Kopyta, Marty Podgórnik, Andrzeja Skrendo i Dariusza Sośnickiego.
Prowadzenie: Piotr Śliwiński.

Debata jest jednym z integralnych elementów Festiwalu Literatury im. Czesława Miłosza, który odbywa się Krakowie i Wrocławiu. W cyklu podobnych spotkań mają uczestniczyć krytycy i poeci różnych pokoleń, dyskutując o twórczości noblisty.

Dyskusje i inne projekty składające się na obchody Roku Czesława Miłosza mają sprowokować krytyczną analizę dzisiejszych zjawisk społecznych i kulturalnych. Jednym z celów jest także publikacja antologii pt. „Rodzinna Europa. Pięć minut później”, której rozdziały mają nawiązywać do poszczególnych tekstów ze zbioru esejów Miłosza pt. „Rodzinna Europa”.

Szczepan Kopyt – poeta, muzyk yassowy. Zredagował z M. Gierszewskim antologię „Słynni i świetni. Antologia poetów Wielkopolski debiutujących w latach 1989-2007”. Wydał trzy książki poetyckie: „[yass]”, „[yass] / możesz czuć się bezpiecznie”, „sale sale sale”.
Marta Podgórnik – poetka i redaktorka, laureatka nagrody im. Jacka Bierezina (1996), nominowana do Paszportu Polityki (2001). Autorka m.in. tomów poetyckich „Próby negocjacji”, „Paradiso”, „Dwa do jeden”, „Rezydencja surykatek”.
Dariusz Sośnicki – poeta, absolwent filozofii na UAM w Poznaniu. Redaktor w Wydawnictwie W.A.B., laureat m.in. nagrody „Czasu Kultury” za najlepszy debiut (1994), nominowany do Paszportu Polityki (2002). Autor książek, m.in. „Marlewo”, „Ikarus”, „Symetria”, „Państwo P.”, „O rzeczach i ludziach. Wiersze z lat „1991-2010”.
Andrzej Skrendo – historyk i teoretyk literatury, krytyk literacki, a także dziennikarz radiowy i telewizyjny. Należy do Komitetu Redakcyjnego „Pamiętnika Literackiego”, współpracuje z dwumiesięcznikiem „Pogranicza”. Autor książek naukowych, m.in. „Tadeusz Różewicz i granice literatury. Poetyka i etyka transgresji”, „Poezja modernizmu. Interpretacje”.

11.05.11 godz. 18.00 Sala pod Zegarem / wstęp wolny


Spotkanie z Arcydziełem

poniedziałek, 9 maja, 2011

12 maja (czwartek) 2011 r., o godz. 18.00 zapraszamy do gmachu głównego Biblioteki Raczyńskich na X Spotkanie z Arcydziełem.

W związku z trwającym właśnie Rokiem Jana Heweliusza, zaprezentowane zostaną dwa oryginalne dzieła wybitnego gdańskiego astronoma: Selenographia z 1647 r. (najważniejsza praca uczonego poświęcona topografii Księżyca) oraz Prodromus Astronomiae z 1690 r. (księga zawierająca atlas nieba i nowe gwiazdozbiory zaproponowane przez Heweliusza).

W programie:
– wykład Jan Heweliusz: człowiek-akademia wygłosi prof. dr hab. Sławomir Breiter z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu;
– utwory z epoki w wykonaniu Ireny Maciejskiej – altówka i Anny Ziółkowskiej – skrzypce.

Spotkanie z Arcydziełem

Impreza realizowana dwa razy do roku (odbyło się 9 edycji), mająca na celu przybliżenie szerszej publiczności najcenniejszych zabytków polskiego i europejskiego piśmiennictwa. Perły piśmiennictwa czy edytorstwa, należące do zbiorów specjalnych Biblioteki, udostępniane są tylko i wyłącznie badaczom, nie są zaś dostępne na co dzień dla przeciętnego odbiorcy kultury. Podczas Spotkań z Arcydziełem prezentowane jest wybrane dzieło ze zbiorów Biblioteki, o trudnej do przecenienia wartości historycznej, edytorskiej lub takie, które odegrało olbrzymią rolę dla nauki. Pokaz uzupełniają wykłady wygłaszane przez znawców danej dziedziny z lokalnego środowiska naukowego oraz prezentacja multimedialna. Spotkaniu towarzyszy oprawa plastyczna i muzyczna nawiązująca do charakteru prezentowanej publikacji bądź epoki, w niektórych wypadkach fragmenty dzieła czyta aktor teatralny. Publiczność otrzymuje też profesjonalnie opracowany graficznie i merytorycznie folder przybliżający charakter omawianego dzieła oraz zakładki do książki.

Cykl imprez zainaugurował pokaz perły edytorstwa zawierającej ponad 90 miedziorytów, czyli Dziennika podróży do Turcji odbytej w roku 1814 r. autorstwa Edwarda Raczyńskiego. Następnie prezentowane były:  Novus Atlas Absolutissimus, Jana Janssoniusa i Jana Blaeua, rękopis Pieśni ty moja, pieśni J.I. Kraszewskiego z okazji 120. rocznicy śmierci pisarza, XV-wieczny „bestseller literatury podróżniczej” B. de Breidenbacha Peregrinatio In Terram Sanctam, pierwsze wydanie M. Kopernika De Revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich), XIII-wieczny rękopis pergaminowy Liber Beate Marie Virginis, kancjonał braci czeskich Piesne Chwal Bozskych Jana Roha, rękopis Psalmów-psalmu Cypriana Kamila Norwida i pierwszą profesjonalną mapę Polski z 1772 roku Carte de la Pologne Giovanni Antonio Rizzi-Zannoniego.

Spotkania mają charakter otwarty, wstęp na nie jest bezpłatny.

Wszystkich chętnych do udziału w spotkaniu,

prosimy o zgłoszenie w bibliotece szkolnej.

źródło: http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=420&Itemid=100

WIELKANOC :)

piątek, 22 kwietnia, 2011

Dla Dyrekcji, wszystkich pracowników i uczniów, Ich Rodziców – ślemy życzenia…

Zdrowia i wszelkiej pomyślności z okazji Świąt Wielkiej Nocy, radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród  przyjaciół oraz wszystkiego co najlepsze …

Pan Eugeniusz Goliński – autor zbioru felietonów – gościem w naszej bibliotece…

poniedziałek, 4 kwietnia, 2011

Autor (z wykształcenia inżynier) – od 20 lat przewodnik turystyczny.  Czym byłaby turystyka bez przewodnika? Pytanie to, choć postawione dziesiątki, a może nawet setki lat temu, nie straciło na aktualności. Nie można nawet marzyć o współczesnej turystyce bez przewodnika. Jest on potrzebny, ponieważ współczesny turysta jest coraz bardziej wykształcony, ba, żądny wiedzy o miejscu zwiedzania, o kraju, który poznaje.

W żaden sposób nie można zastąpić żywego słowa przewodnika oraz jego kontaktu z turystami w przekazywaniu rzetelnej informacji

Poezja Not Dead…

wtorek, 29 marca, 2011

Ci, którzy byli na spotkaniu, wiedzą jak było…

Pomysłodawcą i jednym z organizatorów tego wydarzenia jest Sebastian Wyglądała-uczeń kl. 1 B

Wywiad z Sebastianem:

Banalne pytanie – jak to się zaczęło???

S. W.:  Istnieje taka grupa młodych ludzi w Poznaniu, którzy interesują się poezją. Wszystko zaczęło się od różnych konkursów. Brałem np. udział w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „SZELESTY POETYCKIE” jesień (listopad) 2010, gdzie zdobyłem wyróżnienie.

Zdobyłem także wyróżnienie  – NAGRODĘ IM. JANA KACZMARKA UFUNDOWANĄ PRZEZ ABSOLWENTÓW LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W PNIEWACH za piosenkę pt. „Zimny drań” do tekstu M. Hemara

Wspólnie z  Zuzanną Saporznikow i Leną Wójtowicz ( Zespół Szkół Gimnazjalno – Licealnych 33) stwierdziliśmy, że dobrym sposobem na ukazanie szerszej publiczności wierszy pisanych przez młode osoby, jest zorganizowanie wieczorku poetycko-muzycznego.  Celem całego projektu było ukazanie, iż dzisiejsza młodzież jest również wrażliwa na sztukę.

Przez kilkanaście dni uczniowie V LO i ZS 33 mogli wrzucać swoje wiersze do specjalnie wystawionych puszek na szkolnych korytarzach. Plon był znaczny –  wpłynęło ok. 40 różnych utworów. Wybraliśmy najlepsze wg nas – ok. 10 wierszy.

Radio Merkury i TVP 3 promowali pomysł. Razem z  Zuzą byliśmy gośćmi w obu mediach. Radio wyemitowało wywiad.

Recytatorami a za razem interpretatorami, wybranych wierszy na wieczorze poetyckim, byli młodzi artyści zainteresowani teatrem, aktorstwem oraz poezją. Całą imprezę dopełniły występy muzyczne solistów oraz zespół  ZnP ( Zgon na Parkiecie;).

Daria Frąckowiak kl. 1b

Anastazja Gajkowska kl. 1b

Piotr Palma kl. 3 b

Zuzanna Saporznikow i Kamil Bubnowski kl. 3 b

Agnieszka Kardasz kl. 3 b

Na zaproszenie przybył poeta Maciej Rembarz, który jest jedną z barwniejszych postaci Teatru Ósmego Dnia. Zajmował się m.in. prowadzeniem kabaretu, pracą w domu dziecka, hodowaniem owiec i innymi zawodami nietypowymi dla poetów. Jego spisywane na skrawkach papieru wiersze ukazały się w tomikach: „Wiersze i bajki dla dzieci”, „Nikomu nieznana bohema”, „Lucidum intervallum”, „Z natury rzeczy”.

Pan Maciej Rembarz

Młodzi, gniewni 😉 artyści i szalona bibliotekarka Iwona Wierzba

Navigation

Search

Archives

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes