Archive for the ‘Rok szkolny 2020 – 2021’ Category

Zapraszamy na nasz Facebook :)

wtorek, 17 listopada, 2020

https://www.facebook.com/vlopoznan

19250684_1568601303171310_416145303314422003_o

Totalne zaskoczenie!!!

czwartek, 8 października, 2020

Znamy laureata literackiego Nobla!

Akademia Szwedzka przyznała tegoroczną nagrodę Louise Glück.
Amerykańska poetka i eseistka, laureatka Nagrody Nobla. Zdobyła wiele najważniejszych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych, w tym między innymi National Humanities Medal, Nagrodę Pulitzer, National Book Award, National Book Critics Circle Award i Bollingen Prize.

Kto otrzyma literackiego Nobla, ogłosi dziś w Sztokholmie sekretarz Akademii Szwedzkiej Mats Malm.

czwartek, 8 października, 2020

 

z26369423IH,Wiemy--kto-otrzymal-Nagrode-Nobla-2020-w-dziedziniRok temu Olga Tokarczuk uradowała Polaków, odbierając literacką nagrodę Nobla. Kto w tym roku zostanie wyróżniony? Bukmacherzy wytypowali.

Największe szanse na Nobla ma Maryse Condé. Urodzona w Gwadelupie na Karaibach, jest jedną najwybitniejszych współczesnych francuskojęzycznych pisarek. Po polsku możemy przeczytać jedną z 15 jej powieści „Ja, Tituba, czarownica z Salem”. Jeśli dostanie Nobla, polskie wydawnictwa będą miały pole do popisu. W 2018 r., gdy Akademia odmówiła przyznania nagrody, Condé dostała tzw. alternatywnego Nobla, którego przyznało jury składające się ze szwedzkich bibliotekarzy i internautów.

Ludmiła Ulicka to kolejne typowane nazwisko. To rosyjska pisarka, scenarzystka filmowa i telewizyjna, a także działaczka na rzecz praw człowieka. W Polsce z jej twórczości ukazały się m.in. „Medea i jej dzieci”, „Sonieczka”, „Przypadek doktora Kukockiego” i „Szczerze oddany, Szurik”. W Polsce pisarka znana jest nie tylko miłośnikom literatury, ale również teatru – w 2009 r. jej sztukę „Rosyjskie konfitury” zrealizowała dla Teatru Telewizji Krystyna Janda.

Wysoko typowana jest też oczywiście, jak co roku kanadyjska pisarka Margaret Atwood, której twórczość jest w Polsce dość dobrze znana. Zwłaszcza za sprawą książki „Opowieść podręcznej”, na podstawie której powstał głośny serial.

czytaj więcej tu: https://ksiazki.wp.pl/literacki-nobel-2020-to-oni-maja-najwieksze-szanse-6562163433998880a

Nike 2020 dla Radka Raka za „Baśń o wężowym sercu”

wtorek, 6 października, 2020

rr

W niedzielny wieczór 4 października na gali odbywającej się bez udziału publiczności w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przyznana została tegoroczna nagroda Nike – najważniejszy polski laur literacki. Otrzymał ją w tym roku Radek Rak za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.

To nowy sposób opowiedzenia znanej, ale zapomnianej historii: o chłopskim powstaniu z 1846 roku, zwanym Rabacją i jego przywódcy, Jakubie Szeli. Była to fala buntów chłopów przeciwko właścicielom ziemskim, które bardzo często przeradzały się w krwawe zajścia. Dochodziło do tortur, gwałtów, a nawet zabójstw. Sam Szela ze zwykłego chłopa bardzo szybko wyrósł na potężnego przywódcę.

O weterynarzu z Dębicy mówi dziś cała Polska 🙂

Z ziemi włoskiej, nigeryjskiej czy polskiej? Oto nowe „Premiery tygodnia”!

wtorek, 6 października, 2020

pt 1.10
1. E. Ferrante, „Zakłamane życie dorosłych”, Wydawnictwo Sonia Draga, Katowice 2020, data wydania: 02.09.2020
Po co dorastamy? Kim się stajemy? Do kogo się upodabniamy? Najnowsza powieść lubianej na całym świecie autorki. Śliczna buzia dziewczynki o imieniu Giovanna uległa przemianie i zaczęła przypominać szpetną twarz złośliwej kobiety. Ale czy naprawdę? A jeśli tak, to w jakim lustrze trzeba się przejrzeć, żeby odnaleźć samą siebie i siebie ocalić? Poszukiwania nowego oblicza, które zastąpi szczęśliwą dziecięcą buzię, toczą się między dwoma spokrewnionymi biegunami Neapolu, które żywią wobec siebie strach i nienawiść: miastem ze wzgórz, które przybrało maskę wytworności, i tym z dołu, kryjącym się za trywialnością i krzykliwością. Giovanna balansuje między jednym i drugim, upada i się podnosi, zdezorientowana, bo tak na dole, jak i na górze nie znajduje ani odpowiedzi, ani ratunku.
2. K. Nosowska, „Powrót z Bambuko”, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2020, data wydania: 16.09.2020
Książka, która pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”. Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, Nosowska zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”. Życie, i w czasach dziwnej pandemii, i w czasach zwyczajnej codzienności, jest łatwiejsze, gdy ma się świadomość, że tacy ludzie jak Nosowska roztrząsają te same dylematy. A gdy ktoś robi nas w bambuko, sięgamy po to samo koło ratunkowe – dystans i jeszcze raz dystans! Książka wzbogacona ilustracjami Izabeli Kaczmarek-Szurek.
3. Obioma Ch., „Orkiestra bezbronnych”, Wydawnictwo Albatros, Warszawa 2020, data premiery: 30.09.2020
Chigozie Obioma, pisząc w tradycyjnym stylu literackim afrykańskiego ludu Igbo i czerpiąc z nigeryjskiego folkloru, tworzy niesamowitą, mityczną opowieść o przeznaczeniu i determinacji – współczesną wersję „Odysei” Homera. Narratorem powieści, której akcja rozpoczyna się na przedmieściach jednego z dużych nigeryjskich miast, jest Chi – opiekuńczy duch. Losy młodego Chinonso i pięknej Ndali splatają się, gdy chłopcu udaje się powstrzymać ją od samobójczego skoku z wiaduktu autostrady. Tej nocy na poboczu drogi rodzi się między nimi uczucie równie silne, co niemożliwe. Ndali, pochodząca z bogatego rodu, nie może spędzić reszty życia na farmie wśród kur – na to nigdy nie zgodzi się jej dumna rodzina. Chinonso sprzedaje więc wszystko, co posiada i mimo protestów ukochanej opuszcza swój dom, by zdobyć wykształcenie na uniwersytecie na Cyprze. Po przybyciu na miejsce okazuje się jednak, że został okrutnie oszukany przez nigeryjskiego pośrednika – nie czeka na niego miejsce na uczelni ani obiecane zakwaterowanie, nie ma już domu, do którego mógłby wrócić, a od ukochanej Ndali dzielą go setki kilometrów… Czy uda mu się odnaleźć swoje miejsce na ziemi i szczęście u boku kobiety, która jest tą jedyną?
* Opisy książek i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawców

Nowe „Premiery tygodnia”* – można inspirować się bez ograniczeń!

piątek, 25 września, 2020

120033508_3603904089641011_7671558710050687111_o

1. Sz. Twardoch, „Pokora”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2020, data wydania: 16.09.2020
Pożądanie. Władza. Uległość. Co stracisz, walcząc o godność? Epicka powieść o rewolucji, wojnie i miłości. 11 listopada 1918. Leutnant Alois Pokora wychodzi ze szpitala na ulice zrewoltowanego Berlina. Stary świat się skończył. La Belle Époque umarła w okopach I wojny światowej. Nowy świat rodzi się w bólach: na froncie zachodnim i podczas rewolucji, przetaczającej się przez pokonane Niemcy. Alois nie należał do starego świata, nie należy też do nowego. Syn górnika z Górnego Śląska, zrządzeniem losu wyrwany z proletariackiej rodziny, wszędzie spotyka się z pogardą i odrzuceniem. Samotny i prześladowany, wierzy tylko w erotyczną relację z perwersyjną, dominującą Agnes. Jednak w świecie, który się skończył, nic nie jest prawdziwe. „Pokora” to porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność.
2. H. Grupińska, „Dalekowysoko. Tybetańczycy bez ziemi”, Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2020, data wydania: 12.08.2020
Tybetańczycy, o których pisze Hanka Grupińska, to ludzie bez ziemi, bez państwa – żyją w miejscu użyczonym, w kraju należącym do innych. Od 1959 roku chronią się w Indiach. Uciekali przed chińską przemocą, szli do swojego nauczyciela i opiekuna, do Dalajlamy. Tam, na wygnaniu, jest ich dziś ponad 100 000. I o nich jest ta książka. O uciekinierach, buddystach, mniszkach i sprzedawczyniach, o aktywistach politycznych, pisarzach i poetach. O nich, którzy pamiętają swój kraj i czekają powrotu. Hanka Grupińska wracała do Himaćal Pradesz przez 10 lat. Wiele miesięcy mieszkała w klasztorach mniszek tybetańskich. Wędrowała dalekowysoko, do doliny Spiti. Napisała książkę, która nie spieszy – ofiaruje czas namysłu wokół rozmaitych znaczeń.
3. K. Kobylarczyk, „Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”, Wydawnictwo Mando, Kraków 2020, data wydania: 16.09.2020
Nowa Huta jest kobietą! Nazywano ją „perłą pięciolatki” i „młodszą siostrą Magnitogorska” – nawet propaganda lat 50. nie miała wątpliwości, że Nowa Huta jest kobietą. Dlaczego więc jej symbolem został półnagi murarz, mężczyzna? Gdzie podziały się nowohuckie murarki i architektki, przodowniczki pracy i artystki, działaczki i opozycjonistki? Zaglądamy na budowę najmłodszego polskiego miasta, do nowohuckich hoteli robotniczych i na stołówki, do pracowni architektonicznych i izby porodowej. Jesteśmy świadkami bicia rekordów i antyreżimowych demonstracji. Poznajemy dziewczyny: te, które kładły cegły, i te, które rzucały petardy.
• Zofia Włodek jest pierwszą murarką Nowej Huty, przodowniczką pracy, gwiazdą propagandy, a potem… przepada bez śladu.
• Marta Ingarden projektuje nowe miasto na desce kreślarskiej, ale nie poświęca mu ani słowa.
• Jadwiga Beaupré uczy nowohucianki rodzić bez bólu w jednej z pierwszych polskich szkół rodzenia.
• Krystyna Skuszanka tworzy dla robotników teatr, gdzie „proletariatu nie karmi się szmirą”.
• Wiesława Ciesielska słyszy, jak ubek mówi do jej męża, działacza „Solidarności”: „Z wami to jeszcze można jakoś wytrzymać, gorzej z waszymi żonami!”.
• Zofia Fugiel ma w latach 80. osiemnaście rewizji mieszkania, dziś nie potrafi uwięzić nawet kanarka w klatce.
* Opisy książek i zdjęcia okładek pochodzą ze stron wydawców

Cytat na dziś :)

czwartek, 24 września, 2020

120125759_10157455714937681_1443697889879860587_o

Lubicie czytać książki o Poznaniu?

czwartek, 24 września, 2020

W konkursie na najlepsze książki o Poznaniu wydane w roku 2019 nagrodę otrzymali:

  •  prof. Waldemar Łazuga z Wydział Historii UAM –„Portret rodziny z herbem we wnętrzu”, Wydawnictwo Poznańskie

ł1

Nieczęsto się zdarza, żeby trzy pokolenia jednej rodziny pisały diariusze. I żeby te diariusze prowadziły ze sobą rodzaj rozmowy. Przewijają się w nich nie tylko z trzech stron od wewnątrz oglądane pikantne nieraz tajemnice rodzinne, nie tylko nazwiska wielu utytułowanych rodzin, ich życia świątki, piątki i niedziele, ale także głośne wydarzenia historyczne oglądane i komentowane od salonów, a niekiedy od kuchni, przynosząc zaskakujące nieraz detale i jeszcze bardziej zaskakujące oświetlenia. Ta historia zaczyna się w XIX wieku, kończy w XXI. Nieledwie wczoraj.

 

  • dziennikarze –Filip Czekała i Tomasz Mikszo – „Pewuka. Cud nad Wartą”, Wydawnictwo Poznańskie

pewukaJest trochę sensacji i skandali, garść anegdot i masa ciekawostek. Gdzie znajdowała się największa restauracja w Polsce? Dlaczego pewnego łodzianina zamknięto w klatce i przetrzymywano w niej bez jedzenia przez 40 dni? Co siało zgorszenie wśród poznaniaków? Co robiła kopuła kościoła Świętego Marcina na wieży Górnośląskiej? Na te wszystkie pytania – i wiele więcej – znajdziecie odpowiedzi w tej książce.

  • ł. m.

Oni piszą, o nich piszą, my czytamy. Polecamy!

czwartek, 24 września, 2020

Trudno być autorem książki. Bywa, że również jej bohaterem!

5

Emotikony – znaki, bez których ciężko jest sobie wyobrazić komunikację, zwłaszcza w erze internetowych komunikatorów, mają swoje święto właśnie dziś -19 września.

czwartek, 24 września, 2020

Jest ich 845, choć regularnie używamy tylko kilku z nich. Codziennie na aplikacjach i Facebooku pojawiają się 5 miliardów razy. Emotikony i wyrosłe z nich emoji zmieniły sposób naszej komunikacji.
Książki sprawiają, że:
???? uśmiechamy się
???? płaczemy ze śmiechu
???? myślimy
???? uczymy się
???? płaczemy
???? smucimy się
Jakie jeszcze emocje towarzyszą Wam podczas czytania książek?
em.
em.

Navigation

Search

Archives

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Other

Syndication

brought by WordPress Themes