Archive for the ‘Rok szkolny 2012 – 2013’ Category

Starsi – młodszym. Dlaczego warto czytać książki?

poniedziałek, 10 czerwca, 2013

5 czerwca 2012 roku w Światowym Dniu Ochrony Środowiska, w filii Biblioteki Raczyńskich przy ulicy Roboczej miało miejsce niezwykłe spotkanie. Uczennice naszej szkoły z klasy IB Anna Rzeźnikowska, Anna Sroka oraz Taida Wróblewska przekonywały małych czytelników „dlaczego warto czytać ksiązki”. W kilku scenach przedstawiły losy Ekonieboraka bohatera ksiązki „ Draka Ekonieboraka”, wyjaśniły młodszym koleżankom i kolegom co to jest recycling i czym zajmuje się garbologia. W efekcie wspólnej zabawy powstał Ekorobot, a wszyscy uczestnicy spotkania zaprezentowali swoje prace plastyczne o tematyce ekologicznej.

„Książki w Pudle – czas rozpakować”

piątek, 7 czerwca, 2013

Jeśli robicie przedwakacyjne porządki w swoich domowych biblioteczkach – przyłączcie się do projektu „Książki w Pudle – czas rozpakować”. Jeśli nie przydadzą się naszej szkolnej bibliotece, przekażemy je innym potrzebującym.

Księgozbiory bibliotek więziennych są bowiem zapomnianą potrzebą – wymagają uzupełnienia, odbudowy, aktualizacji. Odpowiadający potrzebom i interesujący księgozbiorów i dostęp do niego, to nie przywilej. W Polsce są 152 zakłady karne, średnio w ciągu kwartału przebywa w nich 86 tys. osób.  Przy bardzo wielu placówkach funkcjonują szkoły (http://sw.gov.pl/pl/o-sluzbie-wieziennej/edukacja-skazanych/). Czas spędzony za murami nie musi być czasem straconym.
Dlatego, na tym etapie projektu przede wszystkim, zbieramy książki do bibliotek w zakładach karnych!

CZEKAMY NA WAS I WASZE KSIĄŻKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ 🙂

więcej na: http://www.ksiazkiwpudle.pl/

Polecamy…

sobota, 25 maja, 2013

więcej na : http://www.poznan.pl/mim/bm/news/wydarzenia-poznanskie,c,10/poznan-zaczytany,61496.html

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Jodełką

poniedziałek, 6 maja, 2013

W ramach cyklu „Kryminał z Poznaniem w tle” oraz w ramach DNI ŁAZARZA 2013 zapraszamy do Filii 4 na spotkanie z Joanną Jodełką, autorka Polichromii (za którą zdobyła Nagrodę Wielkiego Kalibru na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu za najlepszą polską powieść kryminalną wydaną w 2009 r.) Grzechotki i Kamyka czyli kryminałów, których akcja rozgrywa się w Poznaniu.

Filia 4 (ul. Lodowa 4) 27 maja (poniedziałek), godz. 17 wstęp wolny.

Czekamy na Wasze zgłoszenia w bibliotece szkolnej.

X Tydzień Bibliotek 8-15 maja 2013

poniedziałek, 6 maja, 2013

Tydzień Bibliotek 8-15 V 2013

Po raz dziesiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje w dniach 8-15 maja 2013 r., Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa polskiego.

Hasło Tygodnia Bibliotek 2013 pozwala w różnych formach pokazać pozytywne zmiany, które zachodzą w naszych placówkach. Biblioteka, jako przestrzeń dla kreatywnych, staje się miejscem inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w imprezach organizowanych wspólnie z Kołem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w BU.

Program:

8 maja środa, godz.17.30

Tydzień Bibliotek 8-15 V 2013 Otwarcie wystawy Flirt z Erato – literatura i książka inspiracją dla artystycznej kreacji. Wystawa prac artystów grupy twórczej „TERAKOTA” z pracowni Ceramiki i Rzeźby Centrum Kultury „ZAMEK” w Poznaniu.
Opieka artystyczna – artysta plastyk Małgorzata Jędrzejczak – Tomczak
parter, hol Biblioteki

godz.18.00

Tydzień Bibliotek 8-15 V 2013Wierszystawka. Spotkanie z Grupą Literyczną na Krechę: ” Tuwim tu i tam” (wystawa prac plastycznych i prezentacja utworów poetyckich)
parter, sala 82

9 maja czwartek, godz. 12.00

Wykład: dr Katarzyna Burnicka (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu) Statystyka – kilka uwag bibliotekarza-matematyka
parter, sala 82

10 maja piątek, godz.9.00 – 17.00

Kiermasz książek – sprzedaż książek za złotówkę, pochodzących z zasobu dubletów Biblioteki Uniwersyteckiej
Podwórze Biblioteki, przy wejściu do Wypożyczalni

godz.16.00 – 19.30

Wieczór w Bibliotece.
W programie:
Zwiedzanie Biblioteki przez osoby indywidualne i zgłoszone grupy:
– zakamarki Biblioteki, Pracownie Restauracji Książki, Pracownia Digitalizacji, zabytkowy Katalog Biblioteki, gabinet dyrektora, prezentacja zbiorów specjalnych i inne atrakcje) – oprowadzanie rozpoczyna się w godzinach, 16.00, 16.30, 17.00, 17.30, 18.00 Zbiórka przy punkcie Informacji, parter

godz. 17.00

„Julian Tuwim” , wykład prof. dr hab. Piotra Śliwińskiego oraz recytacja wybranych wierszy J. Tuwima w wykonaniu Aleksandra Machalicy, aktora Teatru Nowego w Poznaniu.
I piętro, Czytelnia Ogólna i Nauk Filologicznych

godz.18.30

  • Wręczenie nagrody za najlepszy plakat Biblioteki Uniwersyteckiej związany z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek
  • Wręczenie nagród i odczytywanie nagrodzonych limeryków w konkursie ”Lepieje” na najciekawszy utwór związany z biblioteką
  • Zwiedzanie wystawy Flirt z Erato – literatura i książka inspiracją dla artystycznej kreacji Wystawa prac artystów grupy twórczej „TERRAKOTA” z pracowni Ceramiki i Rzeźby Centrum Kultury „ZAMEK” w Poznaniu.
  1. Zwiedzanie wystawy poświęconej poecie Julianowi Tuwimowi, zorganizowanej w Roku Tuwimaparter, hol Biblioteki

godz. 19.30

Występ zespołu Nemrod pod kierunkiem Radosława Jastaka ( utwory w opracowaniu zespołu, w tym do wierszy J. Tuwima)
hol, I piętro

13 maja poniedziałek, godz.12.00

Prezentacja i wykład : mgr Helena Olszewska, Społeczna przestrzeń bibliotek akademickich
parter, sala 82

14 maja wtorek, godz.12.00

Prezentacja i wykład: dr Alicja Szulc, Proszę Panią o błogosławieństwo na drogę… Pamiątki z powstania styczniowego w albumie Felicji z Wasilewskich Boberskiej
parter, sala 82

Kontakt i zgłaszanie grup zorganizowanych

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
ul. Ratajczaka 38/40
tel. 61 829 38 42
krysia@amu.edu.pl
źródło: http://lib.amu.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1307&Itemid=161

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

wtorek, 23 kwietnia, 2013

Geneza

To doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 r. zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 r. tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie

W  Polsce

W Polsce czerwcu 2008 roku powstał Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców, utworzony przez pięć organizacji związanych z rynkiem książki. Są to: Polska Izba Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich. Komitet Porozumiewawczy został powołany w celu integrowania działań na rzecz promocji czytelnictwa, w tym akcji związanych ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W ostatnich latach poszczególne stowarzyszenia należące do Komitetu Porozumiewawczego podejmowały różnorodne działania związane z upowszechnieniem książki i czytelnictwa, dostosowując ich kształt i charakter do wypracowanego wspólnie celu. Wiele z tych przedsięwzięć zyskało rangę wydarzeń o wysokiej użyteczności społecznej. Takie akcje jak: Tydzień Bibliotek, Apetyt na czytanie, Przyłapani na czytaniu czy Dyskusyjne Kluby Książki cieszą się ogromnym zainteresowaniem i obejmują swoim oddziaływaniem różne grupy społeczne i wiekowe w całej Polsce.

Na świecie

Jak co roku, na świecie organizowanych jest wiele wydarzeń związanych z tym świętem. W 2012 r. znajdą się wśród nich obchody 80. rocznicy Index Translationum międzynarodowego rejestru dokonanych na świecie tłumaczeń – jednego z najstarszych programów UNESCO, zainicjowanego w 1932 roku przez Międzynarodowy Instytut Współpracy Intelektualnej Ligi Narodów, a przejętego przez UNESCO w 1948 roku. Rocznicową debatę poświęconą znaczeniu i perspektywom rozwoju Index Translationum zorganizują wspólnie w siedzibie UNESCO w Paryżu stałe przedstawicielstwa: Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii. Przez najbliższy rok Światową Stolicą Książki będzie stolica Armenii, Erywań, poprzednią było Buenos Aires, a kolejną w 2013 roku będzie Bangkok. O wyborze miasta na Stolicę Książki decyduje przedstawiony przez nie program promocji książek i czytelnictwa oraz dotychczasowy dorobek w tej dziedzinie. Wyboru dokonuje międzynarodowa komisja, złożona z przedstawicieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA-UIE), Międzynarodowej Federacji Księgarzy (IBF), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotakarzy (IFLA) oraz UNESCO.

Netografia:

Strona internetowa poświęcona Światowemu Dniu Książki

http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1

Strona internetowa Polskiej Izby Książki

http://www.pik.org.pl/pl,Swiatowy_dzien_ksiazki,Swiatowy_dzien_ksiazki_info.html

Strona UNESCO o Światowym Dniu Książki

http://portal.unesco.org/culture/en/ev.php-URL_ID=5125&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

źródło: http://miedzychod.pbp.poznan.pl/?23.-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich,63

Zapraszamy na uroczyste wręczenie dyplomów laureatom Książki Zimy 2012-2013

poniedziałek, 22 kwietnia, 2013

http://www.bracz.edu.pl/aktual/201304/ppwn_zima2012-13_d.jpg

źródło: http://www.bracz.edu.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=1&Itemid=100

Jakie atrakcje czekają nas w Światowy Dzień Książki?

wtorek, 16 kwietnia, 2013

Już za tydzień, 23 kwietnia, będziemy obchodzić Światowy Dzień Książki. Co z tej okazji szykują dla czytelników instytucje kultury i księgarnie? W reakcji na zatrważające wyniki badań czytelnictwa i z okazji Światowego Dnia Książki Empik uruchamia akcję społeczną „A do czego Ty używasz książek?” Zachęceni do czytania możemy zastanawiać się, na jaki tytuł się zdecydować. Tu poradą służy Bibliocreatio, które na stronie czytoczytam.to zestawia listę 50 książek, od czytania których nie można się oderwać. 51. wybierzecie już wkrótce Wy, użytkownicy LC, w specjalnie dla Was zorganizowanym plebiscycie.

Specjalnie na Światowy Dzień Książki przygotowaliśmy też dla Was konkurs „Czytając wychodzisz poza ramy”, w którym do wygrania będzie kilka pakietów książek. Co należy zrobić? Ujawnimy już wkrótce. Na razie możemy zdradzić, że zaprosimy Was do przekraczania widzialnych i niewidzialnych granic.

W księgarniach czekają na czytelników promocyjne oferty i atrakcyjne zniżki. Przykładowo zinamon.pl obejmie 40-procentowym rabatem wybrane książki ze swojej oferty. Już wkrótce przekonamy się jakie.

Jeżeli słyszeliście o innych akcjach organizowanych z okazji Światowego Dnia Książki, dajcie znać. Jak planujecie spędzić to czytelnicze święto?

źródło: http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/2138/jakie-atrakcje-czekaja-nas-w-swiatowy-dzien-ksiazki

Polecamy – Lednicka Wiosna Poetycka

poniedziałek, 15 kwietnia, 2013

Turniej adresowany jest do uzdolnionej literacko młodzieży szkolnej w wieku od 12 do 19 lat. Jego celem jest odkrywanie i rozwijanie młodych talentów poetyckich, propagowanie patriotyzmu, wiedzy przyrodniczej, historycznej oraz geograficznej o Ziemi Lednickiej.

Wiersze oceniają jurorzy (poeci, poloniści). Rozstrzygnięcie Turnieju odbędzie się podczas uroczystego spotkania w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy pod koniec maja b.r.

Nagrodzone wiersze będą wydrukowane w specjalnym zbiorku. Nagrodą główną w turnieju „O KORONĘ WIERZBOWĄ” jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, ufundowany przez posła do Parlamentu Europejskiego Filipa Kaczmarka. Natomiast nagrodę dla najlepszego laureata z rejonów wiejskich, wyjazd do PE w Brukseli, ufundował poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb.

Organizatorzy serdecznie zapraszają młodych miłośników poezji i Ziemi Lednickiej do uczestnictwa w Turnieju.

Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów: 061/427-59-34 lub 061/820 -91 -65, kom. 695 501 313

e – mail stanislawa.lowinska@wp.pl

Dzieciństwo Jezusa – J. M. Coetzee

niedziela, 24 marca, 2013

Dzieciństwo Jezusa - Coetzee John Maxwell

Już jest polska i światowa premiera najnowszej (oraz – jak można się spodziewać – kolejnej wybitnej i pięknej) powieści J. M. Coetzee’ego, jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy, autora m.in. „Hańby” i „Czekając na barbarzyńców”, laureata literackiego Nobla i dwukrotnego zdobywcy Bookera. Bez wątpienia – jedna z najważniejszych literackich premier tego roku. (Grzegorz Wysocki)

Bohaterami powieści są Simon i David, którzy trafiają na nowy, zupełnie im obcy ląd. Muszą nauczyć się języka i porozumieć się z innymi robotnikami pracującymi jak Simon przy załadunku w porcie. Przede wszystkim jednak muszą odnaleźć matkę chłopca. Szybko okazuje się też, że David jest wyjątkowym i bystrym młodzieńcem z niezwykłą wizją świata. Władze szybko rozpoznają w nim buntownika i nalegają na przeniesienie go do odległej szkoły specjalnej…

źródło: http://ksiazki.wp.pl/gid,15230851,tytul,Co-bedziemy-czytac-w-2013-25-najwazniejszych-premier-roku,galeria.html

Navigation

Search

Archives

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Other

Syndication

brought by WordPress Themes